Genewska rezydencja od Biura Architektonicznego Barycz i Saramowicz

Cologny to genewska dzielnica słynąca z luksusowych willi i domów. To także jedno z najbardziej prestiżowych miejsc na mapie Europy. Tym bardziej na uznanie zasługuje fakt, że właśnie w tym miejscu powstał projekt rezydencji autorstwa polskiego Biura Architektonicznego Barycz i Saramowicz.

Reydencja nad Jeziorem Genewskim

Cologny położone jest na wzgórzu, nad Jeziorem Genewskim. Niezwykły charakter przestrzenny tej lokalizacji otwiera panoramy widokowe w kierunku centrum Genewy, dzielnicy Ligi Narodów, a przede wszystkim na Jezioro Lemańskie z Jet d’Eau oraz położone za nim wzgórza Jury. Układ urbanistyczny tworzony jest przez wąskie, kręte uliczki tonące w zieleni, pośród których zlokalizowane są wille, w wielu wypadkach mające wartość zabytkową. Właśnie w takiej okolicy powstał projekt Rafała Barycza i Pawła Saramowicza.

Genewska rezydencja autorstwa biura Barycz i Saramowicz

The Wall. Rezydencja w Genewie projektu Barycza i Saramowicza

Pomysł na willę został zainspirowany układem przestrzennym tej genewskiej dzielnicy. Zaprojektowany budynek miał za zadanie komponować się z krajobrazem, nie zaburzając naturalnych widoków. Duże spadki terenu wymusiły zastosowanie ścian oporowych, które mają za zadanie powstrzymanie parcia pochodzącego od gruntu, spowodowanego wysokim nasypem. Stosowanie tego typu murów jest szczególnie charakterystycznym elementem budowlanym na obszarze Cologny.

Genewska rezydencja autorstwa biura Barycz i Saramowicz

Rezydencja jest swego rodzaju wielkoskalowym murem oporowym, w którym wycięto duże okno. Definicja materiałowa mega-muru, o dużej sile wyrazu, który towarzyszy frontowej stronie budynku na całej jej długości, powstała z połączenia naturalnego kamienia dobieranego (sortowanego) z żelbetem licowym.

Genewska rezydencja autorstwa biura Barycz i Saramowicz

Willa z widokiem na Genewę, Jezioro Lemańskie i Jurę

Dwa gigantyczne okna, decydujące o koncepcie przestrzennym willi, zostały wykonane w systemie wąskoprofilowym. Jedno otwiera przestrzeń pobytu dziennego na Genewę, Jezioro Lemańskie i Jurę. Jego rewersem jest drugi mega-strukturalny portal, który zapewnia wgląd na introwertyczny ogród zen. Z jednej strony jest szeroka panorama, z drugiej świat dostępny dla wybranych. Przed budynkiem i wspomnianymi, imponującymi oknami zaprojektowano dwa ogrody. Jeden oplata rezydencję od frontu, a drugi to bardziej kameralny ogród zen po jej tylnej stronie.

Genewska rezydencja autorstwa biura Barycz i Saramowicz

Biuro Architektoniczne Barycz i Saramowicz

Dr Rafał Barycz i dr Paweł Saramowicz to architekci specjalizujący się w ambitnych i innowacyjnych projektach architektury mieszkaniowej i użyteczności publicznej. Ich zdaniem prawdziwym podmiotem projektowania jest człowiek i jego psychofizyczne potrzeby. Od 1991 roku Biuro Architektoniczne Barycz i Saramowicz tworzy projekty, którym przyświeca misja by „piękno było kształtem celowości”.

Zobacz również: Przestrzeń do integracji społecznej w zabytkowym spichlerzu | Modułowe domy gotowe w jeden dzień

Genewska rezydencja autorstwa biura Barycz i Saramowicz
Udostępnij ten artykuł
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter