Girlanda z żarówek — jak wybrać idealną dekorację?

Intrygujące, urokliwe, niebanalne — girlandy świetlne od lat pozostają niezmiennie modną i atrakcyjną dekoracją, doskonałą praktycznie do każdej przestrzeni w domu. Produkt tego typu będzie dobrym i efektownym sposobem dodatkowego oświetlania, który rozświetli Twój ogród lub wprowadzi klimat do sypialni bądź salonu. Niegasnąca popularność girland z żarówkami sprawia, że setki sklepów mają je dostępne w swojej ofercie — jak więc zdecydować, które będą najlepszym rozwiązaniem? Bez obaw! Dziś pomożemy Ci dobrać girlandy żarówkowe odpowiednie dla Ciebie i Twoich oczekiwań.

Wybór girlandy z żarówek – miejsce ma znaczenie

Wybierając produkt, jakim są girlandy żarówkowe, musimy mieć na względzie miejsce, w którym zostaną one docelowo umieszczone. Ich różne rodzaje mogą być bowiem dedykowane konkretnym miejscom, w których sprawdzą się najlepiej. Girlandę umieścić można pod gołym niebem, jako niebanalną ozdobą altany lub tarasu — jednak nie wszystkie rodzaje dobrze spiszą się na świeżym powietrzu.

Girlanda z żarówek — jak wybrać idealny produkt?
Girlanda z żarówek jako dekoracja ogrodu

Decydując się na zawieszenie jej poza zamkniętym pomieszczeniem, musimy wziąć pod uwagę przede wszystkim warunki atmosferyczne. Gwałtowny wiatr, intensywny deszcz, a nawet opady śniegu mogą uszkodzić nieprzeznaczoną do kontaktu z nimi instalację. Girlandy dedykowane do użytku zewnętrznego — często określane mianem ogrodowych — są wyjątkowo odporne na wszelkie niesprzyjające okoliczności pogodowe. Ich przewody wykonywane są z materiałów o wysokiej klasie zarówno odporności, jak i szczelności IP, zabezpieczającej wewnętrzny mechanizm elektryczny. Z myślą o przystrojeniu balkonu bądź altanki w ogrodzie warto wybrać te modele, które należy montować przy pomocy solidnych uchwytów, chroniących okablowanie przed niepożądanym przemieszczaniem się.

Sposób zasilania girland żarówkowych

Kolejnym istotnym czynnikiem jest sposób zasilania girland żarówkowych. To właśnie od niego w znacznej mierze zależeć będzie to, czy dane girlandy świetlne sprawdzą się w wybranym miejscu. Jednymi z popularniejszych modeli są te, które wymagają bezpośredniego podłączenia do gniazdka z prądem. Zazwyczaj długość girlandy tego rodzaju jest dość spora, co czyni je dobrym wyborem do dużych przestrzeni.

Jeśli jednak zależy nam na zwiększonej „mobilności” dekoracji i łatwości jej przearanżowania bez konieczności poszukiwania nowego gniazdka, najlepszym rozwiązaniem będą girlandy LED, które są zasilane kilkoma bateriami AA. Taką girlandę, w zależności od jej rozmiaru, bez problemu umieścimy na karniszu, regale czy nawet w szklanym słoiku, stwarzając cudowną ozdobę stołu.

Girlanda z żarówek — jak wybrać idealny produkt?
Girlandy z żarówek różnią się od siebie m.in. sposobem zasilania

Bardzo ciekawą propozycją są girlandy ogrodowe o zasilaniu solarnym. Taki typ oświetlenia, wystawiony na działanie promieni słonecznych, gromadzi energię w czasie dnia — dzięki temu nigdy nie będziemy mieli martwić się dostępem do prądu bądź zużyciem i wymianą baterii. Modele o żarówkach solarnych są niezwykle ekologicznym i mało kłopotliwym rozwiązaniem, które nie zobowiąże nas do umieszczenia ich w konkretnym miejscu; jedynym warunkiem ich działania jest dopływ światła dziennego.

Jak rozmieścić girlandy świetlne

Rozmieszczając girlandy świetlne o dowolnym sposobie zasilania, koniecznie weź pod uwagę ich najbliższe otoczenie. Niekorzystnym wyborem będzie umiejscowienie źródła światła — szczególnie takiego o dużej mocy — bezpośrednio nad wszelkimi sprzętami elektrycznymi, takimi jak ekran telewizora czy stanowisko pracy z komputerem. Położenie ich w zbyt małej odległości może skutkować dodatkowym nagrzaniem się pracujących urządzeń.

Girlanda w sypialni
Girlanda świetlna w sypialni

Weź pod uwagę także rośliny, których zestawienie z girlandą żarówkową daje naprawdę spektakularny efekt. Upewnij się jednak, że punkty świetlne, zwłaszcza takie, które ustawione są w linii prostej, nie znajdują się zbyt blisko kwiatów, warzyw czy ziół. Zapewnienie odpowiedniej odległości pomiędzy światłem a rośliną czy elektronicznymi sprzętami nie tylko zagwarantuje bezpieczeństwo, ale też jedynie podbije urzekający efekt wywoływany przez dekorację.

Funkcjonalność vs funkcja dekoracyjna

Girlanda świetlna to produkt, który wbrew pozorom nie musi służyć wyłącznie dekoracji. Wybierając interesujące nas rozwiązania, koniecznie musimy mieć na względzie proponowany przez producenta rodzaj oświetlenia oraz samą barwę światła. To właśnie te czynniki oraz towarzyszący im rozstaw żarówek będą mieć największy wpływ na finalny wydźwięk atmosfery stworzonej przez girlandę.

Girlanda z żarówek — jak wybrać idealny produkt?
Girlanda z żarówek to idealna dekoracja terasu

Jeśli planujemy zawiesić girlandę na tarasie bądź w altanie, zupełnie wystarczające będą żarówki o małej mocy i stosunkowo niskim strumieniu świetlnym. Rozwiązanie tego typu będzie znakomitą, klimatyczną dekoracją, efektem przypominającą zawieszone w powietrzu lampki ogrodowe. Girlanda z żarówkami o niedużej mocy generować będzie bardzo przyjemne światło, które sprawdzi się najlepiej podczas klimatycznych wieczorów, przyjęć czy rodzinnych spotkań.

Musimy jednak pamiętać, że wspomniany wcześniej niski strumień świetlny nie będzie wskazany jako główna forma oświetlenia mająca służyć do pracy bądź czytania. W momencie, gdy zależy nam na tym, aby światło girlandy ułatwiało codzienne funkcjonowanie, warto zdecydować się na żarówki led. Mają one zdecydowanie większą moc aniżeli zwykłe żarówki dekoracyjne, często umieszczane w najbardziej podstawowych modelach girland, dlatego też istotnym będzie zwrócenie szczególnej uwagi na ich wielkość i natężenie strumienia światła.

Girlanda z żarówek — jak wybrać idealny produkt?
Wybierz idealny dla siebie strumień świetlny

Należy pamiętać, że nawet jedna żarówka wyposażona w diody led może świecić naprawdę bardzo intensywnie. Nawet jeśli girlanda ma pomóc nam w czytaniu lub pisaniu, koniecznie trzeba mieć na uwadze ilość umieszczonych w niej żarówek. Zbyt duże natężenie jasnego światła ledowego na dłuższą metę może być niekorzystne dla oczu, co z pewnością nie ułatwi sprawnej pracy.

Girlanda żarówkowa i dobór barwy światła

Ważny jest także dobór samej barwy światła. Ten niepozorny aspekt będzie mieć realny wpływ na nasze samopoczucie i komfort w miejscu, w którym zdecydujemy się umieścić girlandę. Wyjątkowo ciepłe żółte lub pomarańczowe światło będzie, perfekcyjnym rozwiązaniem do sypialni lub salonu. Sprawdzi się także na zewnątrz, jako dekoracja balkonu, tarasu czy pergoli. Ten rodzaj oświetlenia nie tylko stworzy urokliwy, nieco tajemniczy klimat, ale także pomoże zredukować stres dnia codziennego, uspakajając nasze oczy, a tym samym — pomagając w skutecznym wyciszeniu.

Girlanda z żarówek w ogrodzie
Girlanda z żarówek to idealna zewnętrza dekoracja

Światła z pogranicza czystej, jasnej bieli, czasem kierujące się nieco ku tonom błękitu, powinno zostać wybrane do każdej przestrzeni roboczej. Girlandy o chłodnej poświacie sprawdzą się zatem w kuchni, biurze czy łazience — rozświetlenie przestrzeni żarówkami o zimnej barwie zapewni bardziej widoczne pole manewru, zmniejszając konieczność ewentualnego wysilania wzroku, dodatkowo ożywiając umysł.

Oświetlenie dopasowane do stylu wnętrza

Dekoracje tak charakterystyczne jak girlandy, mogą wydawać się odpowiednie tylko do pomieszczeń w bardzo określonym stylu. Nic bardziej mylnego! Pamiętaj, że w dopasowaniu ich do wybranego wnętrza w Twoim domu powstrzymuje Cię jedynie wyobraźnia. W ofertach większości sklepów odnajdziesz całą gamę girland żarówkowych różnych rozmiarów, kolorów i konstrukcji o dowolnej długości.

Girlanda z żarówek — jak wybrać idealny produkt?
Girlanda z żarówek pasuje do wielu rodzajów wnętrz

Wybierając girlandę jako dodatkowe oświetlenie ogrodu bądź atrakcję, którą umieścisz na tarasie, możesz niemal całkowicie puścić wodze fantazji. Żarówki zawiesić możesz zarówno na drzewach w ogrodzie, jak i na poręczy balkonu bądź ścianach. Równie interesującym rozwiązaniem będzie podwiązanie ich pod sufitem. Wystarczy, że zdecydujesz się na odpowiadający Ci sposób zasilania, a będziesz cieszyć się niepowtarzalnym klimatem, który zapewnią lśniące lampki. Girlanda ogrodowa jest jednym z najłatwiejszych i najprzyjemniejszych wizualnie wyborów, gdyż nie ogranicza Cię żaden określony styl wnętrza.

Cotton ball i girlandy led

Z pewnością kojarzysz urocze cotton ballsy, czyli wyjątkowo popularne lampki w kulistych osłonkach. Za ich miękki wygląd odpowiada zwinięty sznurek lub włóczka w wybranym kolorze. Okrągły, przyjazny kształt, mnogość kolorów, a także przytłumione, wyciszające, ciepłe światło zapewnione przez wykonane z odpowiednio spreparowanego materiału osłonki, cudownie rozpraszające światło żarówek.

Cotton Balls jako dekoracja wnętrza
Cotton Balls jako dekoracja wnętrza

Wszystkie te cechy czynią z cotton ballsów doskonałą dekorację między innymi do pokoju dziecięcego. Możemy mieć pewność, że pociechy nie zbliżą się zanadto do samych lampek, a co za tym idzie, nie zdołają ich ani rozkręcić, ani (co najważniejsze) zaryzykować oparzeniem. Takiego typu girlandę z powodzeniem wybrać możemy także na balkon bądź do salonu — sprawdzą się w każdym miejscu, któremu chcemy dodać przytulnego, nieco romantycznego wydźwięku.

Girlanda wyposażona w żarówki led może stanowić intrygujący punkt centralny każdej dekoracji, którą zdecydujemy się wprowadzić do naszego wnętrza. Świetnie sprawdzi się jako niebanalna ozdoba zawieszona na drzwiach, ułożona na parapecie, bądź rozlokowana pomiędzy doniczkami z roślinami. Niemniej, jeśli zdecydujemy się na wybór sporych żarówek, bez trudu możemy uczynić z niej główną atrakcję wizualną.

Ciekawa dekoracja wnętrza

Każda prosta, minimalistyczna przestrzeń będzie perfekcyjnym tłem do wyeksponowania klasycznej formy żarówek z girlandy. Klasyczne modele o okrągłej formie, z widocznymi słupkami i drutami doskonale wpisze się w wystrój zarówno nowoczesny, jak i rustykalny czy loftowy. Aby dodatkowo podbić ich surowy wydźwięk, warto zdecydować się na opcje, w których dominującym kolorem jest czerń bądź szarość, choć równie dobrze prezentować będą się warianty o przezroczystych sznurach. Szczególnie imponujący efekt osiągniemy poprzez umiejscowienie girlandy na tle wyraźnej struktury — betonu, cegły bądź drewnianych paneli. Oświetlenie wypływające jednocześnie z kilku żarówek wspaniale wydobędzie ich charakterystyczne cechy, nadając przy tym wrażenia trójwymiarowości.

Girlanda z żarówek jako bożonarodzeniowa dekoracja
Girlanda z żarówek to idealne dopełnienie bożonarodzeniowej dekoracji

Girlanda z żarówek może być świetnym sposobem na przystrojenie domu o potencjalnie bardziej wymagającym wystroju. Miłośnicy eklektyzmu bez trudu odnajdą zadowalające ich propozycje, gdyż zwykle nie będą ograniczać ich ściśle określone ramy wprowadzonego we wnętrzu stylu. W zależności od potrzeb i własnych upodobań będą mogli wybierać w najróżniejszych kształtach żarówek — rozpoczynając od klasycznych modeli, których okrągły kształt stanie się intergralną częścią (wystroju nie dominując go swoją obecnością), aż po mniejsze formy, przypominające lampki choinkowe.

Girlanda z żarówek — jak wybrać idealny produkt?
Girlandy z żarówek może być świetnym sposobem na przystrojenie domu

Jeśli wybór dekoracji tego typu — wiążących się głównie z charakterystycznym oświetleniem przestrzeni — będzie wydawać Ci się właściwym głównie do wnętrz współczesnych, to warto jest porzucić takie przekonanie. Odpowiednio stylizowane modele girland z łatwością mogą wpisać się także w klimat retro! Każdy, komu zależy na tym, aby wprowadzić do wnętrza styl vintage, powinien rozważyć wybór żarówek z dekoracyjnymi żarnikami, które — zwłaszcza w zestawieniu z bezbarwnym lub czarnym okablowaniem girlandy — od razu zdołają nadać całej aranżacji niebanalnego wyglądu, który równie dobrze podkreśli sznyt wszystkich pomieszczeń urządzonych w stylu vintage.

Wybór idealnej girlandy

Dobór właściwej girlandy świetlnej podyktowany powinien być kilkoma podstawowymi czynnikami — sposobem zasilania, typem emitowanego światła oraz docelowym miejscem umieszczenia ozdoby z uwzględnieniem jej długości. W momencie, w którym weźmiemy pod uwagę wszystkie te aspekty, ograniczać będzie nas wyłącznie gust i poczucie estetyki. Niegasnąca popularność tych dekoracji sprawia, że, niezależnie od tego, czy potrzebna jest nam girlanda ogrodowa, czy może sznur delikatnych cotton ballsów, bez trudu odnajdziemy zadowalające rozwiązanie.


Zobacz również: Jak odnowić stare drzwi – porady i inspiracje | Jak wyczyścić dywan? Porady i inspiracje

Udostępnij ten artykuł
Zapisz się do newslettera

wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych powyżej danych w celu otrzymywania newslettera.

wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych od klientów PLN Design.

Wpisz szukane słowo i kliknij enter