Gra terapeutyczna “Przegryw” projektu Anny Elizy Gwiazdy

Gra terapeutyczna “Przegryw” – dyplom magisterski absolwentki Wydziału Wzornictwa Anny Elizy Gwiazdy, został zrealizowany w Pracowni Projektowania dr Pawła Grobelnego. Projekt wspiera rozwój stabilności emocjonalnej poprzez zwrócenie uwagi na problem bagatelizowania emocji towarzyszących przegrywaniu.

Gra terapeutyczna “Przegryw”

Anna Eliza Gwiazda zaprojektowała obiekt terapeutyczny, który pozwala, na zasadach gry, uzewnętrzniać emocje i postawy społeczne w ramach sesji terapeutycznej. Uczucie porażki jest podstawową emocją, tak jak szczęście czy smutek, jednak pozostaje bagatelizowane przez systemy wychowawcze oraz wciąż stanowi tabu w wielu aspektach życia każdego człowieka.

Trzech graczy wykonuje frotaże pomieszczeń, w których następnie mogą odrysować jedną z sześciu zaproponowanych postaci. W każdym pomieszczeniu może wydarzyć się jedno z dwóch przyporządkowanych wydarzeń. Wydarzenia bywają pozytywne i negatywne, jednak najczęściej są niejednoznaczne i pozostawiają szerokie pole interpretacji dla graczy.

Gra terapeutyczna “Przegryw” - projekt Anna Eliza Gwiazda

Widok na pomieszczenia przypomina przekrój bloku mieszkalnego, a aktywne decydowanie o losach wybranych postaci sprawia, że użytkownicy przywiązują się do nich i przekładają emocje z prawdziwego życia na realia gry. Szczere reakcje stanowią wartościowy kontekst dla terapeuty obserwującego rozgrywkę, ponieważ wszyscy wiemy jak boli porażka, nawet gdy to tylko gra.

“Kapitalistyczne realia, w których żyjemy, nie mogą funkcjonować bez przegrywów, jedocześnie nie przewidując dla nich miejsca. Zależało mi na świadomym wspieraniu każdego, kto przegrywa w sposób systemowy, ponieważ uczucie porażki jest naturalne i powszechne. Gra terapeutyczna “Przegryw” pozwala na przekładanie emocji z prawdziwego świata na fantastyczne realia, ponieważ wszyscy wiemy jak potrafi zaboleć porażka, nawet jeśli to tylko gra, prawda?” – mówi Anna Eliza Gwiazda.

Anna Eliza Gwiazda

Anna Eliza Gwiazda jest projektantką produktu. W 2021 roku ukończyła z wyróżnieniem studia magisterskie na Wydziale Wzornictwa warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz studia pedagogiczne. W projektowaniu najważniejszy jest dla niej użytkownik. Przy pomocy metod projektowych selekcjonuje osoby oraz przypadki zachowań, które w jej odczuciu, nie zostały dotąd odpowiednio zaopiekowane przez projektanta. Od kilku lat w trakcie procesu projektowego podejmuje współpracę z psychologami oraz terapeutami.

Gra terapeutyczna “Przegryw” - projekt Anna Eliza Gwiazda

Interesuje ją design tworzony w oparciu o wiedzę o ludzkiej psychice. Zarówno w odpowiedzialnym projektowaniu dla dzieci, w najbardziej newralgicznym momencie rozwoju człowieka, jak i w obiektach dla osób dorosłych, widzi szansę na globalną zmianę.

Wierzy w kolektywne podejście do projektowania, łączenie wielu dziedzin nauki oraz wykorzystywanie różnorodnych doświadczeń i opinii. Pragnie analizować współczesne wyzwania pod wieloma kątami, aby stawiać czoła systemowym ograniczeniom. Chciałaby, aby jej projekty oddawały sprawiedliwość jednostce.

Global Grad Show

Anna Gwiazda, dyplomantka Wydziału Wzornictwa ASP w Warszawie jest finalistką prestiżowego Global Grad Show. W tym roku z ponad 2600 nadesłanych projektów z 464 uczelni wyższych, z 70 krajów kapituła konkursowa wybrała 150 projektów, w tym projekt Anny Gwiazdy, pt. “Przegryw”, zrealizowany na Wydziale Wzornictwa ASP
w Warszawie. Światowy przegląd najlepszych dyplomów wzornictwa jest organizowany co roku podczas Dubai Design Week.

Gra terapeutyczna “Przegryw” - projekt Anna Eliza Gwiazda

Global Grad Show to program dla absolwentek i absolwentów uniwersytetów na całym świecie, których projekty, badania i pomysły oferują rozwiązania ważnych problemów społecznych i środowiskowych współczesnego świata. Rozpoczęty w 2015 roku Global Grad Show łączy wydziały projektowe z ponad 70 krajów i 600 uniwersytetów, od najbardziej znanych instytucji akademickich na świecie po lokalne uczelnie na rynkach rozwijających się, w dziedzinach: od inżynierii biomedycznej po projektowanie.

Zobacz również: Szklane dzieła sztuki od GAF Studio | Paula Matczak – nietuzinkowe grafiki od polskiej artystki

Udostępnij ten artykuł
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter