Grafika podświetlana – autorski projekt od pracowni DUXI

DUXI to polska pracownia tworząca z pasji do polskiej historii oraz wzornictwa. Niedawno mieliście okazję poznać Olę i Adama w materiale, który o nich przygotowaliśmy. Tym razem zabieramy Was do świata ich autorskiego projektu – podświetlanej grafiki! Jak stworzyć wielofunkcyjny produkt, który spełni się w roli oświetlenia, prezentu, dekoracji wnętrza czy ściany, a do tego będzie jeszcze oryginalnie i imponująco wyglądał? Zdradzimy Wam, że etapów jest wiele, a ciężka praca przynosi przysłowiowy efekt „wow”!

Grafika podświetlana od pracowni DUXI

Ten produkt przedstawia niejedno oblicze. Za dnia wygląda jak zwykła grafika na ścianę, zaś wieczorem po podświetleniu ukazuje magię i stwarza wyjątkowy nastrój we wnętrzu. Grafika podświetlana składa się z prawdziwego szkła oraz metalu. Użycie tych materiałów wymusiło wykonanie wielu dodatkowych czynności.

Grafika podświetlana – autorski projekt od pracowni DUXI

Nie chcieliśmy iść na żadne kompromisy. Na każdym etapie dbamy o jakość i estetykę wykonania. Rama musi być jak najcieńsza, przy jednoczesnym zachowaniu odpowiedniej sztywności. Wewnątrz ramy umieszczamy źródło światła, które zapewnia jednolite podświetlenie na całej powierzchni” – opowiada Aleksandra, współzałożycielka marki DUXI.

W domu, restauracji i pubie – wszędzie się zadomowi!

Podświetlana grafika została zaprojektowana tak, aby spełniać wiele funkcji. Za dnia będzie zdobiła ściany w domu niczym klasyczny obraz. Kiedy słońce zacznie zachodzić i zrobi się ciemniej, można włączyć podświetlenie i wtedy grafika sprawdzi się, jako dodatkowe źródło światła w pomieszczeniu.

Grafika podświetlana – autorski projekt od pracowni DUXI

W restauracji odpowiednia grafika nada wnętrzu przytulny klimat. Idealnie podkreśli styl pomieszczenia i będzie dodatkowym źródłem światła. W pubie stworzy dyskretne i dodatkowe światło w obrębie np. baru czy stolików. Dobrany do charakteru miejsca plakat będzie atrakcją dla gości, a zarazem ciekawą ozdobą.

Nie mamy wątpliwości, że nasza grafika sprawdzi się również jako niezwykły i wyjątkowy prezent” – dodaje Aleksandra.

Etapy tworzenia – oczyszczanie szkła

Przygotowanie tak wyjątkowego produktu to proces wymagający czasu, zaangażowania i dbałości o każdy szczegół. Prace zaczyna się od tępienia brzegów szkła na mokro. Ma to na celu pozbycie się ostrych i niebezpiecznych krawędzi. Po oczyszczeniu następuje mycie szkła przy użyciu acetonu i alkoholu izopropylowego, dzięki którym materiał zostanie odtłuszczony i zostają usunięte wszelkie zabrudzenia. Później konieczne jest oczyszczenie szkła z kurzu i pyłu przy użyciu specjalistycznego silikonowego wałka i już można zabierać się do nakładania specjalnego primera.

Grafika podświetlana – autorski projekt od pracowni DUXI

Jest to bardzo ważny etap. Środek ten zwany jest także aktywatorem powierzchni szklanych, ponieważ naruszona zostaje powierzchnia szkła, zapewniając znacznie lepszą przyczepność druku. Proces zachodzi w niewidoczny dla ludzkiego oka sposób, dzięki innowacyjnym nanocząsteczkom. Jednak, aby przebiegł prawidłowo, musimy wykonać każdy etap w odpowiednim czasie. Tylko to gwarantuje prawidłowe związanie nadruku z podłożem” – tłumaczy Aleksandra.

Drukowanie, laminowanie, grawerowanie

Przed wydrukowaniem ponownie oczyszcza się szkło wałkiem silikonowym. Grafiki podświetlane posiadają dwie bardzo istotne cechy: równomierne podświetlenie na całej powierzchni, uzyskane dzięki panelowi i odpowiedniemu nadrukowi. Tutaj twórcy skupiają się na bardzo wysokiej jakości druku, gdyż każda najmniejsza skaza byłaby widoczna po podświetleniu. Drugą cechą jest niespotykanie głęboka czerń, która nie przepuszcza światła. Efekt ten jest również związany z techniką i dokładnością wydruku. Po tym etapie należy skontrolować wydruk, a następnie dać atramentowi czas na pełne utwardzenie.

Grafika podświetlana – autorski projekt od pracowni DUXI

Laminowanie zadrukowanej strony folią ochronną oraz zmniejszanie grubości brzegów płyty to już końcowe etapy pracy nad grafiką, do której pozostaje dodać grawer z logo, podświetlony diodami panel LED oraz ramę. Rama, która chroni grafikę podświetlaną, jest produkowana w polskiej firmie i składa się z metalu (aluminium), szkła i płyty HDF.

Oryginalny i dobrze zaprojektowany produkt wymaga nie tylko czasu, ale także pełnego poświęcenia i pasji do wykonywanej pracy. Te cechy z pewnością posiadają twórcy marki DUXI, którzy przy tworzeniu produktów wkładają całe serce i zaangażowanie, dzięki którym możecie kupić tak wyjątkowy produkt, jaki jest autorska grafika podświetlana.

Zobacz również: Okiem Julka, czyli Rafał Stefanowski w duecie z synem | Obrazy Doroty Łapy-Maik – sztuka inspirowana emocjami

Grafika podświetlana – autorski projekt od pracowni DUXI
Grafika podświetlana – autorski projekt od pracowni DUXI
Grafika podświetlana – autorski projekt od pracowni DUXI
Grafika podświetlana – autorski projekt od pracowni DUXI
Udostępnij ten artykuł
Zapisz się do newslettera

wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych powyżej danych w celu otrzymywania newslettera.

wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych od klientów PLN Design.

Wpisz szukane słowo i kliknij enter