Odwiedziny w Grono bistro & wino w Poznaniu to prawdziwa uczta dla zmysłów. Wyjątkowych doznań dostarczają nie tylko serwowane posiłki i napoje, ale także sama przestrzeń. Wszystko dzięki eklektycznej aranżacji, której autorką jest Agnieszka Szalbierz z pracowni Szalbierz Design. Stworzony przez nią ciepły projekt łączy ponadczasowe piękno stylu wabi sabi z nowoczesnym sznytem estetyki new wave. Efekty, jakie przyniosła metamorfoza 72-metrowego lokalu gastronomicznego sfotografowała Maja Musznicka-Janiec.
Neurobiologia w projektowaniu lokalu gastronomicznego – paleta ciepłych barw
Właściciele lokalu Grono bistro & wino w Poznaniu pragnęli stworzyć miejsce, do którego goście będą chcieli wracać. Miało być przede wszystkim przytulnie „jak u przyjaciół z rogiem”. Główne założenie stanowiło osiągnięcie wakacyjnego klimatu, który sprzyja rozkoszowaniu się smacznym jedzeniem, dobrym winem i kawą w gronie bliskich ludzi. Architektce zależało również na tym, by całość prezentowała się świeżo i modnie, ale nie w oczywisty sposób. Stąd decyzja, aby połączyć inspiracje estetyką new wave i wabi sabi w ponadczasową całość.
Mając na względzie samopoczucie gości, architektka dobrała paletę kolorystyczną z niezwykłą precyzją. Bazą stała się uwielbiana przez nią biel – tym razem w ciepłej odsłonie. W efekcie powstało tło, które ułatwia właścicielom ewentualne modyfikacje. Kompozycję uzupełnił pomarańcz – w neurobiologii jest określany jako kolor, który sprzyja spożywaniu posiłków – oraz brąz. Oryginalnych barw nie zabrakło również w łazience. Pomieszczenie wyróżnia umywalka wykonana z blachy w kolorze bordowym, który w Gronie pojawiał się już od dłuższego czasu, wyprzedzając trendy.
Uczta dla zmysłów – wnętrze Grono bistro & wino w Poznaniu
Inwestorzy pragnęli, aby odwiedzający Grono czerpali przyjemność nie tylko z doznań smakowych, ale też z samego przebywania w oryginalnym wnętrzu. Pracownia Szalbierz Design postawiła sobie za cel stworzenie kompozycji, która byłaby ucztą dla wzroku i dotyku, stąd wiele niuansów, takich jak neony. Kluczem do zaprojektowania zmysłowej aranżacji stały się faktury. Wzrok przyciągają m.in. kamienne blaty w witrynach, a uzupełnienie przytulnego klimatu stanowią cegła na ścianie oraz drewno, które nie tylko ociepla, ale też zapewnia komfort akustyczny.
Nieoczywistym dopełnieniem całej aranżacji jest stal – jeden z ulubionych materiałów architektki. W tym projekcie surowiec znalazł wiele zaskakujących zastosowań. Do intrygujących elementów należy m.in. sufit z blachy falowanej oraz okładzina ścienna z fragmentów dawnego kontenerowca. Na wyróżnienie zasługują także stalowe meble zaprojektowane na potrzeby tego wnętrza przez Agnieszkę Szalbierz – wiszący regał na kieliszki i kiszonki, regał na wina oraz wspomniana już umywalka. W ten sposób projektantce udało się połączyć wytrzymałość i funkcjonalność z charakternym designem.
Ludzie, wino i dobre jedzenie – koncept „food sharingu” w aranżacji 72-metrowego wnętrza
Aranżując wnętrze jednego z poznańskich lokali gastronomicznych, architektka wiele uwagi poświęciła aspektom związanym z funkcjonalnością. Kluczowy etap stanowiło stworzenie układu, który obejmowałby bar, ladę z chłodziarką oraz regał, na którym można wyeksponować serwowane wina. Od początku wiadomo było również, że konieczne jest wygospodarowanie miejsca na duży, wspólny stół do „food sharingu”. Solidny mebel z drewnianym blatem stał się swoistym sercem konceptu, w którym najważniejsi się ludzie, dobre jedzenie i degustowane w miłej atmosferze napoje.
Dodatkowo projekt uwzględnił także standardowe stoliki, które sprawdzają się w przypadku kameralnych spotkań, oraz blaty w witrynach – idealne dla wszystkich tych, którzy lubią wpaść na kawę z książką lub pracować na laptopie poza domem. Troska o komfort gości od początku przyświecała zarówno inwestorom, jak i architektce. Wspólna wizja, zaufanie i odwaga stosowania nieszablonowych rozwiązań sprawiły, że wnętrze Grono bistro & wino w Poznaniu stało się wyjątkowym punktem na gastronomicznej mapie miasta.
Zobacz również:
- Kultowa marka w nowym miejscu – zobacz łódzkie wnętrza Pan Tu Nie Stał
- „Muszelka” – kawiarnia na Saskiej Kępie inspirowana morskimi motywami