Hanna Kłopotowska i niezwykłe portrety kobiet

Polska malarka Hanna Kłopotowska maluje obrazy, które podbijają rynek sztuki. Niezwykła wrażliwość artystki na formy i kolory zyskuje coraz większą popularność. Jej prace to nowy, mocny głos w polskim świecie sztuki. Kobiece portrety jej autorstwa biją aukcyjne rekordy.

Hanna Kłopotowska – niezwykły głos polskiego malarstwa

Hanna Kłopotowska jest absolwentką Wydziału Grafiki i Malarstwa na łódzkiej ASP. Artystka zajmuje się malarstwem, rysunkiem i kolażem. Głównym obszarem jej zainteresowań jest człowiek – poprzez malowanie ludzkiego ciała próbuje wyłapać jego intymność i tajemnicę. Jako swoje inspiracje wskazuje Rafaela Santi, Paula Gaugina, Stanisława Wyspiańskiego czy Zofię Stryjeńską.

Malarka Hanna Kłopotowska
Malarka Hanna Kłopotowska

Jej twórczość wpisuje się w nurt przypatrywania się kobiecemu spojrzeniu, temu, co w nim jest najciekawsze i najbardziej oryginalne. Większość jej prac to portrety niezwykłych kobiet w wyjątkowych aranżacjach, wykorzystujących barwny światłocień. Bohaterki jej prac to niezwykłe, twórcze i odważne kobiety.

Kobieca twórczość

Jej prace skupiają się na napięciu pomiędzy statyką a dynamiką. Ruch ukazany poprzez wirujące kosmyki włosów czy feeria intensywnych barw budują niezwykle intensywny efekt, opowiadający mocną historię. Obrazy Hanny Kłopotowskiej hipnotyzują, przyciągają wzrok, budzą zainteresowanie nawet wśród tych odbiorców, którzy nie są zwolennikami takiej „wyidealizowanej” kobiecości.

Hanna Kłopotowska - obraz FEARLESS
Hanna Kłopotowska – obraz FEARLESS

„Malarstwo artystki cechuje niezwykłe dopracowanie warsztatu i staranność malarskiego języka” – mówi historyczka sztuki, Krystyna Germanini o twórczości Hanny Kłopotowskiej.

Portrety Hanny Kłopotowskiej podbijają świat sztuki

Portrety Hanny Kłopotowskiej to nowatorskie odczytanie europejskiej i polskiej tradycji portretowej. Malarka rozwija rzadki język barwnego światłocienia, przez co nadaje swoim obrazom elektryzującej kolorystyki, dzięki zestawieniu różnych ciepłych i zimnych barw. Tą kolorystyką nawiązuje do polskiej tradycji i dorobku największych polskich malarzy, którzy z barwy czynili temat swoich prac.

Aktualnie Hanna Kłopotowska współpracuje z powstającym dopiero centrum kultury, edukacji i sztuki Art Holder, które wkrótce otworzy się w Warszawie. Oprócz tego jej obrazy podbijają rynek sztuki i są wystawiane na aukcjach za niebotyczne ceny.

Hanna Kłopotowska - obraz Uwierz
Hanna Kłopotowska – obraz Uwierz

Jej wielkoformatowy portret „Uwierz” z 2021 został sprzedany w domu aukcyjnym Art in House za 70 000 PLN, zaś jej obraz “Visions” w tym samym domu aukcyjnym został sprzedany za 50 000 PLN. Te wyniki potwierdzają ogromne zainteresowanie twórczością Kłopotowskiej, niespotykane obecnie na polskim rynku sztuki.

„Wierzę w przyciągającą siłę wizualnego pozytywnego przekazu, a poprzez dbałość o formę i użycie czystych, żywych barw pragnę ten przekaz wzmocnić i oczarować duszę. Pasja tworzenia daje mi poczucie szczęścia i buduje przestrzeń, w której żyję. I tym chce się dzielić jak najszerzej” – mówi o swojej twórczości artystka.


Zobacz również: Tamara Łempicka – polska malarka epoki art déco | Zofia Stryjeńska – sylwetka, życie i twórczość

Udostępnij ten artykuł
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter