Historia LEGO – wszystko co musisz wiedzieć o kultowych klockach!

Grupa LEGO należy do najbardziej znanych producentów zabawek na świecie. Klockami tej marki bawimy się od lat. Układamy je sami, ze znajomymi, z dziećmi. Każdy, kto lubi poświęcić trochę czasu na dopasowanie do siebie kawałków, by ostatecznie powstało mini dzieło sztuki, przepadnie w tym wynalazku na zawsze. Układanie klocków porusza wyobraźnię i daje wiele radości, niezależnie od wieku odbiorcy. Na klockach LEGO budowaliśmy i wciąż budujemy umiejętności manualne, kreatywność i wiarę w nieskończoną ilość możliwości konstrukcyjnych. Ale czy ktokolwiek z nas wie, skąd wzięły się te słynne klocki LEGO? Historia LEGO sięga wczesnych lat 30-stych XX wieku. Kiedy ruszyła produkcja klocków? Jak powstała nazwa popularnych klocków? Czym różni się LEGO od standardowego klocka? Przeczytaj o historii LEGO!

Historia klocków LEGO

Historia marki zaczyna się w 1932 roku. To właśnie wtedy Ole Kirk Christiansen założył w duńskiej wiosce Billund warsztat produkujący drewniane drabiny składane oraz drewniane zabawki. Produkcję klocków LEGO rozpoczęto chwilę później. Sama nazwa LEGO powstała w 1934 roku i pochodzi od słów „LEg GOdt”, co oznacza „baw się dobrze”. Z łaciny natomiast, marka Lego oznacza „uczę się”, „łączę razem” lub wiążę.

Historia LEGO - wszystko co musisz wiedzieć o kultowych klockach - foto Daniel Cheung - unsplash
Historia LEGO – foto Daniel Cheung / Unsplash

Logo producenta klocków LEGO powstało w tym samym roku. Było szare, a litery były kanciaste. Logo zupełnie nie przypominało tego, co możemy zobaczyć teraz. Znak firmowy zmieniał się przez lata. Proces ten wciąż trwa – od pierwszej linii do aktualnej, obserwujemy serię logotypów, a każdy z nich jest już legendarny.

Sukces LEGO był kwestią czasu. Mottem przewodnim Christiansena były słowa: „Tylko najlepszy jest wystarczająco dobry” . Jego efekty możemy podziwiać dziś, widząc 70% udział koncernu marki w światowym rynku klocków. Wierność zasadom i konsekwencja sprawiły, że Ole Kirk osiągnął szczyty, o jakich nikt nawet nie marzył.

Historia LEGO - wszystko co musisz wiedzieć o kultowych klockach - foto Daniel Cheung - unsplash
Historia LEGO – foto Daniel Cheung / Unsplash

Klocek LEGO – krótka historia tworzywa

Musimy zaznaczyć, że LEGO nie miało w ofercie klocków od samego początku. Firma tworzyła zabawki zwierzątka (przykładowo, jedną z popularniejszych jest drewniana kaczka), jo-jo, czy samochody. Przez wiele lat wszystko było produkowane z drewna.

Historia LEGO - wszystko co musisz wiedzieć o kultowych klockach - foto Studbee - unsplash
Historia LEGO – foto Studbee / Unsplash

Ole Kirk Christiansen szybko jednak dostrzegł możliwości drzemiące w odkryciu, mającemu ogromny wpływ na rozwój nowych technologii, jakim były tworzywa sztuczne. Pierwsze plastikowe modele zabawek pojawiły się w 1947 roku, a dwa lata później pojawił się pierwowzór klocków. Popyt na zabawki firmy rósł z niesamowitą prędkością.

Rozwój konstrukcji kultowych klocków

W 1958 roku syn założyciela – Godfred Kirk Christiansen umieścił we wnętrzu pustego dotąd klocka specjalne rurki, które wzmacniają siłę łączenia klocków ze sobą. To odkrycie pozwoliło nie tylko na łączenie klocków w dowolny sposób, ale także umożliwiło stabilizację budowanych modeli.

Historia LEGO - wszystko co musisz wiedzieć o kultowych klockach - foto Ryan Wallace - unsplash
Historia LEGO – foto Ryan Wallace / Unsplash

Dobra passa nie trwała jednak długo. W 1960 roku w fabryce LEGO wybuchł pożar. Część budynku odpowiadająca za produkcję z drewna uległa zniszczeniu. Jednakże nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. Sytuacja skłoniła twórców Lego do zaprzestania produkcji z drewna. Zabawki i klocki Lego produkowane są od tamtej pory z plastiku.

Stale poszerzano gamę produktów i udoskonalano surowiec. Powstały zestawy klocków Lego. Do nich natomiast rozpoczęto dołączanie instrukcji montażu. Wtedy również narodziła się seria klocków dla najmłodszych – LEGO Duplo.

Historia LEGO - wszystko co musisz wiedzieć o kultowych klockach - foto Nathan Dumlao - unsplash
Historia LEGO – foto Nathan Dumlao / Unsplash

Wybrane kolekcje klocków LEGO

Historia LEGO nie może obejść się bez szczegółowego opisu poszczególnych, najpopularniejszych rodzajów zabawek. Oprócz klasycznych zestawów klocków dostaniemy serie Lego oparte na konkretnych motywach i historiach.

LEGO Duplo

Zacznijmy od serii dla najmłodszych. Klocek LEGO Duplo powstał z myślą o dzieciach w wielu od półtora roku do 5 lat. Klocki te są większe i łatwiejsze w układaniu. Zestawy Duplo tworzone są z myślą o zabawie i rozwoju. Poszczególnie z nich dopasowane są zarówno pod dziewczęce, jak i chłopięce zainteresowania.

LEGO Duplo
LEGO Duplo

Jest to jednak tylko umowna zasada, bo przecież dla dzieci ograniczenia związane z płcią nie istnieją. Układanie klocków przynosi radość niezależnie od wieku i płci. Ta seria ma dodatkowo sprawiać, żeby maluchy bawiły się i kształtowały zainteresowania. Klocki LEGO Duplo zdecydowanie należą do najpopularniejszych klocków dla najmłodszych.

LEGO Friends

To seria związana z pięcioma bohaterkami LEGO Friends. Tutaj dzieci mogą bawić się mini laleczkami Lego i zwierzątkami. Znajdziemy tu także domy, kawiarnie, klub jeździecki i miasteczko Heartlake. To klocki stworzone z myślą o każdym, kto chce stworzyć własny świat i uwielbia zabawę ludzikami LEGO.

LEGO Friends - Szpital w Heartlake
LEGO Friends – Szpital w Heartlake

LEGO Ninjago

Jak sama nazwa mówi, grupa LEGO stworzyła te zestawy w oparciu o motyw ninja. Pojawiają się tu smoki, twierdze, pirackie sterowce (część serii Lego Pirates) i rozmaite sprzęty do stoczenia poważnych walk na miarę dziecięcej wyobraźni. Ta seria plastikowych klocków pozwoli dziecku na stworzenie własnego świata rodem z bajek przygodowych.

LEGO Ninjago Ogrody miasta NINJAGO
LEGO Ninjago Ogrody miasta NINJAGO

LEGO City

Ta linia zestawów LEGO oparta jest na miejskim życiu. To seria do tworzenia zabawek dla nieco starszych dzieci. Poszczególne części bowiem są mniejsze i wymagają nieco większej cierpliwości. Znajdziemy tu budynki, pojazdy, policję, straż pożarną, szpital, kolej, lotnisko, a nawet centrum kosmiczne.

LEGO City Policyjny konwój więzienny
LEGO City Policyjny konwój więzienny

LEGO Creator

Ta seria obejmuje zestawy klocków przeznaczonych do konstruowania tego, o czym marzy dziecko. Grupa LEGO umożliwiła stworzenie Ferrari 10248, zimowego sklepiku z zabawkami, diabelskiego młyna, czy najsłynniejszych budowli świata. LEGO Creator to świetna zabawa zarówno dla dzieci, jak i rodziców. Klocki należą bowiem do najlepszych zabawek, a producenci Lego zadbali o każdy najmniejszy detal tej serii, sprawiając, że możesz poczuć się jak profesjonalny konstruktor.

LEGO Creator Expert - Aston Martin DB5 Jamesa Bonda
LEGO Creator Expert – Aston Martin DB5 Jamesa Bonda

LEGO Technic

Tutaj oferta klocków LEGO skręciła w stronę majsterkowania. To prawdziwe wyzwanie! Charakterystyczne ruchome minifigurki zyskują tu zupełnie nowe znaczenie! Zestawy tej linii LEGO, mają dołączoną instrukcję obsługi, ale mimo to wymagają inżynierskiego spojrzenia. To zdecydowanie nie są podstawowe klocki do zabawy. Pojazdy z tej serii są bardzo precyzyjnie wykonane, mają sprawne układy kierownicze i mnóstwo szczegółów.

LEGO Technic McLaren Senna GTR
LEGO Technic McLaren Senna GTR

LEGO Star Wars

Marka LEGO idzie krok w krok z pojawiającymi się trendami. Asortyment produkowanych zabawek wciąż się zwiększa o coraz to nowsze i ciekawsze serie. Jedną z nich jest właśnie LEGO Star Wars. Dzięki tej serii możesz zbudować własne uniwersum na podstawie swoich ulubionych filmów Gwiezdne Wojny. Znajdziesz tu minifigurki kultowych bohaterów, pancerniki, droidy i kolejne światy do odkrycia.

LEGO Star Wars Sokół Millennium
LEGO Star Wars Sokół Millennium

Legoland

Znak firmowy LEGO pojawił się także w Billund. W 1968 roku otworzono tu Legoland – pierwszy park rozrywki zbudowany z samych klocków LEGO. W pierwszym roku działalności park odwiedziło 625 tysięcy ludzi. Już w 1996 roku Legoland odwiedził 25-milionowy klient. Popularność parku pokazuje, że zabawa małymi cegiełkami pozwala na bardzo wiele.

Historia LEGO - Legoland Billund
Historia LEGO – Legoland Billund

W Legolandzie znajdują się miniatury autentycznych budowli (Pałac Królewski, stadion drużyny FC Kopenhaga), kina, karuzele, hotel „Hotel Legoland” i wiele innych. Przypomina prawdziwe miasteczko i zajmuje powierzchnię 123 000m2. Z ciekawostek co do liczby najsłynniejszych klocków… Znajdujący się tam posąg Siedzącego Byka (wodza Siuksów) zbudowany z 1,4 miliona klocków! To zdecydowanie największy zestaw klocków lego na świecie! Producent plastikowych klocków przechodzi sam z siebie z roku na rok.

Koncern LEGO sprawił, że z tych wyjątkowych klocków budujemy dziś już wszystko – domy, samochody, rakiety kosmiczne, roboty kuchenne i wiele innych. Pole ponadczasowych zabawek zmieniało się przestrzeni lat, ale klocki LEGO pozostały wieczne.

Zobacz również: Psyjaciele – marka stworzona z miłości do zwierząt | Marka CZAS – proste, lecz niebanalne zegarki

Udostępnij ten artykuł
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter