Horyzont Zdarzeń – wystawa główna 7. Mediations Biennale Polska 2020

Wytwarzanie pozytywnych wizji przyszłości. Nowe formy wizualnej prezentacji. Zaglądanie poprzez sztukę poza granice poznania. 1 października 2020 r. rusza warszawska odsłona Mediations Biennale Polska.

Wystawa Horyzont Zdarzeń

Horyzont Zdarzeń jest główną wystawą 7. Mediations Biennale Polska o tym samym tytule. Wystawa odbędzie się w dwóch warszawskich lokalizacjach. Otwarcie pierwszej odsłony Horyzontu Zdarzeń odbędzie się 1 października 2020 r., o godzinie 19.00, w przestrzeni Cukrów Praga. Natomiast 2 października 2020 r., również o godzinie 19.00, w nowoczesnym kompleksie District Hall Warsaw odbędzie się wernisaż drugiej części stołecznego Mediations Biennale Polska.

Horyzont Zdarzeń – wystawa główna 7. Mediations Biennale Polska 2020

Znaczna część wystawy mieścić się będzie w Kampusie Innowacji CIC, największym w Polsce i regionie centrum innowacji technologicznej, miejscu, gdzie wizje przyszłości dostają szansę na swoją realizację. Stanowiący jego część District Hall to otwarty dla wszystkich hub innowacji społecznej i przestrzeń współpracy.

W wystawie wezmą udział artyści z kilkunastu krajów Azji i Europy, m.in. światowej sławy twórcy Koen Vanmechelen z Belgii, Daniel Lergon z Niemiec, Tao Ya-Lun z Tajwanu czy słynna para artystów z Chin; Sun Yuan i Peng Yu. Pokazane zostaną również dzieła cieszącej się wyjątkowym uznaniem za granicą polskiej artystki, Alicji Kwade.

Horyzont Zdarzeń – wystawa główna 7. Mediations Biennale Polska 2020

Konferencja programowa Horyzont Zdarzeń

2 października o godzinie 13.00 w District Hall Warsaw odbędzie się także konferencja programowa Horyzont Zdarzeń, w której udział wezmą: dr hab. Tomasz Wendland oraz kuratorzy 7. Mediations Biennale Polska realizujący wystawy w pozostałych 6 miastach w Polsce: dr hab. Andreas Guskos w Szczecinie, dr Artur Szrajber w Łodzi, dr Małgorzata Jabłońska w Jeleniej Górze, Artur Kłosiński w Mosinie oraz dr Patryk Lichota w Poznaniu.

Horyzont Zdarzeń – wystawa główna 7. Mediations Biennale Polska 2020

Chcemy przyglądać się najnowszej, światowej i polskiej sztuce, która bada rzeczywistość, sięga obrazem poza horyzont zdarzeń, odsłania zjawiska będące inspiracją dla naukowców, zauważa, a nawet wyprzedza zmiany cywilizacyjne i estetyczne napędzane rozwojem nauki i nowych technologii. Sztuce, która tworzy również nowe narzędzia badawcze, prototypy, inicjuje nowe formy komunikacji i kreatywności, stymuluje indywidualny rozwój człowieka – mówi Tomasz Wendland, dyrektor Biennale. Wiele prac ma charakter zupełnie pionierski, łączy najnowsze odkrycia sieci neutronowych w komputerach z najnowszymi mediami komunikacji i najprostszymi urządzeniami mechanicznymi. W tym kontekście tradycyjny obraz odzyskuje swoją świeżość jako klasyczne medium stwarzania wizji mających często fundamentalne znaczenie.

Wydarzenia performatywne

Imprezie towarzyszyć będą również wydarzenia performatywne m.in. taniec z laserami autorstwa Patryka Lichoty czy performans Chóru Pogłosy i kakafoNIKT odwołujący się do starych pieśni i legend słowiańskich, a także korzystający z elektronicznej transformacji.

Horyzont Zdarzeń – wystawa główna 7. Mediations Biennale Polska 2020

W ramach warszawskiej odsłony 7. Mediations Biennale Polska odbędą się także dwie wystawy: The Sky is the Limit, której kuratorem jest Alnoor Mitha, Time and space aren’t warping, promise, którą przygotował Thomas Zitzwitz oraz The System of Hyper-Objects według koncepcji Hongjohn Lin.

Natomiast 29 października w District Hall Warsaw odbędzie się Noc Biennale, podczas której usłyszeć będzie można koncert zespołu Trans-for-Matha Ensemble.

Horyzont Zdarzeń – wystawa główna 7. Mediations Biennale Polska 2020

Horyzont Zdarzeń to wystawa główna 7. Mediations Biennale Polska – imprezy artystycznej, która w tym roku zmieni swoją formułę i odbywać się będzie w 7 miastach w Polsce. Pierwsza odsłona odbędzie się w Warszawie. Kolejne w Jeleniej Góra, Katowicach, Łodzi, Mosinie, Poznaniu i Szczecinie.

Kuratorzy: dyrektor biennale – Tomasz Wendland, Jacek Sosnowski, Patryk Lichota, Gu Zhenqing, Alnoor Mitha, Pon Pronoia, Thomas Zitzwitz i HongJohn Lin

Udostępnij ten artykuł
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter