Hot dogi od robota dla klientów warszawskiej Żabki Nano

Automatyzacja, technologiczne show, a przede wszystkim – smaczne hot dogi przygotowane w pełni przez nowoczesnego robota. Klienci warszawskiej Żabki Nano przy ulicy Dobrej 54 już mogą korzystać z nowej propozycji na miarę XXI wieku. Za designerską oprawę innowacyjnego urządzenia stworzonego przez VeloxAlpha odpowiada hanczarstudio i arsretail.

Hot dogi od robota

Na początek trochę danych: waga max. 1500 kg, kubatura przestrzeni roboczej – 2,5 m3, długość ramienia robota 90 cm, a moc – czyli ile może podnieść – aż 5 kg. W zapasie lodówki znajduje się zaś 36 małych i tyle samo dużych kompletów do przygotowywania hot dogów. Do tego zaangażowanych 6 specjalistów od software i również 6 od hardware. Wrażenie robi także liczba linijek kodu – ponad 150 000! Robot VeloxFood stanowi przy tym pionierskie rozwiązanie na polskim rynku.

Urządzenie VeloxFood - robiące hot dogi w Żabce Nano
Urządzenie VeloxFood

Urządzenie VeloxFood, czyli XXI wiek w wersji fast

Myśląc o jakiejkolwiek „maszynie do hot dogów”, nie zakładamy przeważnie szczególnego zaawansowania technologicznego. Ot, prosty sprzęt, który sprzedawca czy domowy użytkownik w łatwy sposób obsłuży, łącząc ze sobą składniki i ciesząc się smacznym efektem końcowym. W przypadku VeloxFood jednak pojawia się zasadnicza różnica – nie ma osoby obsługującej. Innymi słowy, to ramię robota w pełni zastępuje człowieka. Za automatykę, oprogramowanie i procesy odpowiada firma VeloxAlpha, czyli pomysłoodawca całego przedsięwzięcia.

Zadaniem projektantów było zaś stworzenie designerskiego „opakowania” – arsretail i hanczarstudio połączyły swoje doświadczenia i kompetencje, by wspólnie pracować nad tym projektem, łączącym innowacyjność rozwiązań i koncentrację na doświadczeniu konsumentów.

Urządzenie VeloxFood - robiące hot dogi w Żabce Nano
Urządzenie VeloxFood – robiące hot dogi w Żabce Nano

– To pierwszy tego typu punkt sprzedażowy na świecie, za design którego odpowiadamy. Łączyliśmy tu doświadczenia z branży targowej, retailowej i wzornictwa przemysłowego. Zrealizowaliśmy wiele stoisk, a ten projekt jest podobnym typem przestrzeni – rodzajem obiektu w obiekcie. Nie bez znaczenia pozostaje kwestia sprawnej implementacji. Przy kolejnych punktach kluczowy jest szybki czas składania i możliwość jego postawienia w danej lokalizacji. Zdarzyło nam się również projektować wyspy ekspozycyjne, m.in. konkursowy projekt dla Goplany, chociaż niewdrożony. Ostatnia branża, z której doświadczenia były dla nas kluczowe, to wzornictwo. Jesteśmy związani z meblarstwem, zwracamy uwagę na detale. W przypadku VeloxFood zasady ergonomii były kluczowe – mówi Szymon Hanczar.

Łukasz Derlacki z arsretail dodaje – Projektujemy dla branży retail od 19 lat i realizacja projektu opartego na wykorzystaniu robotów oznaczała dla nas nowe doświadczenia i możliwość realizacji naszych zawodowych marzeń. Pracowaliśmy nad nim w okresie pandemii, obowiązywania szeregu ograniczeń i ta złożona sytuacja dała nam unikalną możliwość poczucia, że to, co projektujemy, wpływa na automatyzację naszego życia, a zarazem zwiększa nasze bezpieczeństwo. Wsparliśmy doświadczoną firmę, która już w 2020 postanowiła, że wdroży to rozwiązanie i dostrzegła wartość we współpracy z ekspertami w dziedzinie retail i projektowania przemysłowego. Dla nas ten projekt jest naturalnym krokiem naprzód w kreowaniu nowych rozwiązań, oswajania użytkowników z nimi i budowania ich przyjaznego odbioru. To kolejny projekt, w którym tradycyjne rozwiązania sprzedaży i obsługi klienta ustępują miejsca nowym technologiom. To nie są tylko kolejne punkty sprzedaży, to praca nad nowymi doznaniami konsumentów, przy której nasze doświadczenia z takich projektów jak rozwijany przez nas od dekady koncept placówek bankowych Mbank okazały się bardzo przydatne.

Interdyscyplinarna współpraca projektowa

Na czym dokładnie polegało zadanie projektantów? Przede wszystkim dogłębnie przeanalizować zagadnienie, stworzyć briefy dla klienta oraz projekty koncepcyjne, aż wreszcie – na podstawie jednego z nich – finalny produkt.

Wystartowaliśmy w lutym 2021 roku, a opracowania techniczne były gotowe już na przełomie czerwca i lipca. To dość szybko jak na projekt wzorniczy – zauważa Szymon Hanczar.

Zwraca też uwagę na problemy, które należało sukcesywnie rozwiązywać. Najtrudniejszym wyzwaniem było projektowanie w czasie rzeczywistym: – Wiele elementów ulegało zmianie w trakcie procesu i musieliśmy na bieżąco reagować, modyfikując nasze założenia. Walczyliśmy o dostępność, wysokość obiektu, blatu roboczego, a te elementy są bardzo mocno zależne od tego, co mieści się w środku. Doskonale zdajemy sobie sprawę z faktu, że jest to swoistego rodzaju teatr, robotyczne show i bardzo chcieliśmy to pokazać.

Hot dogi od robota dla klientów warszawskiej Żabki Nano - projekt hanczarstudio i arsretail
Hot dogi od robota dla klientów warszawskiej Żabki Nano

Urządzenie VeloxFood pierwotnie miał być większy, jednak w punktach handlowych powierzchnia jest na wagę złota – wymagało to więc stałych modyfikacji. Powstało kilka wariantów projektu o różnych gabarytach. Każda zmiana zaś pociągała dodatkowe prace i w kontekście samego wzornictwa, i współpracy z inżynierami.

Jeśli chodzi o designerską oprawę robota, zdecydowano się na praktyczne materiały spełniające najwyższe wymogi higieniczne, a także zewnętrzne okładziny, które dobrze będą znosić bieżącą eksploatację oraz będą łatwe do utrzymania w czystości. Założono także możliwość przyszłych modyfikacji projektu i innych wykończeń. Projektanci uwzględnili również potrzeby osób z niepełnosprawnościami, stąd m.in. dobór przemyślanych materiałów oraz odpowiednie wysokości panelu sterującego czy tzw. pick up gate’ów.

Pionierski projekt w Polsce

Jak podkreśla firma VeloxAlpha, do tej pory na świecie powstało już kilka robotów, które są w stanie samodzielnie zrobić ciepły posiłek, tzw. quick meal, natomiast nie w takim wydaniu jak VeloxFood. Urządzenie przygotowuje kilka hot dogów podczas jednego zamówienia, a czas oczekiwania na ciepły posiłek, serwowany „w biegu”, jest zoptymalizowany i dostosowany do wymagań klienta. Zespół, który pracował nad dostarczeniem tego unikatowego rozwiązania, to załoga utalentowanych ekspertów z obszaru dwóch światów: robotyki oraz zaawansowanego oprogramowania.

Hot dogi od robota dla klientów warszawskiej Żabki Nano - projekt hanczarstudio i arsretail
Robot znajduje się w warszawskiej Żabce Nano przy ulicy Dobrej 54

Te dwa światy, wspierane wiedzą profesjonalistów z dziedziny designu, zarządzania produktem, projektem oraz zapewnieniem zaplecza operacyjnego, wpłynęły na finalny efekt, który z pewnością zaskoczy i zachwyci wielu odbiorców. Już dziś na Dobrej 54 ustawiają się kolejki – zarówno zafascynowanych samym robotycznym, kulinarnym show, jak mających po prostu ochotę na hot doga.


Design produktu: arsretail & hanczarstudio
Producent / pomysłodawca: VeloxAlpha S.A.
Foto: Ada Gruszka

Zobacz również: MANUBA kolekcja GDD 2022 | Znikająca ścieżka symbolizująca upływ czasu

Hot dogi od robota dla klientów warszawskiej Żabki Nano - projekt hanczarstudio i arsretail
Hot dogi od robota dla klientów warszawskiej Żabki Nano - projekt hanczarstudio i arsretail
Udostępnij ten artykuł
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter