Hotel Puro Warszawa projektu JEMS Architekci

Hotel Puro Warszawa już otwarty! Budynek w ścisłym centrum miasta, na ulicy Widok zaprojektowała pracownia JEMS Architekci.

Hotel PURO Warszawa położony jest  w ścisłym centrum miasta, przy niewielkiej ulicy, która zachowała kameralny charakter. Ulica Widok, ukryta od zgiełku miasta, łączy handlowe centrum z najbardziej atrakcyjną okolicą turystyczną, Bracką, Chmielną i Traktem Królewskim. Budynek znalazł się w otoczeniu zabytkowych kamienic.

Front hotelu Puro Warszawa projektu Jems Architekci

Dialog z historią

Nowoczesna biała bryła budynku stanowi tło, wtapia się w krajobraz miejski, koresponduje z otaczającą hotel historyczną architekturą sąsiedztwa.

Płaszczyznowa elewacja frontowa hotelu, o jasnym, mleczno-białym kolorze z dużymi przeszkleniami, celowo pozbawiona jest światłocieni. Widoczna jest przede wszystkim od strony północnej, grając głównie rysunkiem i wyrazistymi rytmami podziałów fasadowych paneli. W jej mieniącej się powierzchni odbija się historyczna zabudowa sąsiednich kamienic, o bogato rozrzeźbionych fasadach. Budynek staje się ekranem, eksponującym bogatą tektonikę domów przeciwległej ulicznej pierzei.

Parter budynku jest przeszklony, co dodaje 8-kondygnacyjnej bryle lekkości i przestrzenności, jednocześnie transparentność na poziomie ulicy oddaje charakter miejsca, otwartego i dostępnego dla gości.

Hotel Puro Warszawa projektu JEMS Architekci na ulicy Widok

Nowe widoki na miasto

Obrys planu budynku wynika z regulacji miejskich, a działka, na której projektowany był obiekt miała zostać zabudowana w stu procentach. Elewacja została przesunięta i wycofana z pierzei ulicznej. Hotel mieści 148 pokoi hotelowych, restaurację, bar, sale konferencyjne, przestrzeń fitness oraz niezbędne zaplecze administracyjne, socjalne i techniczne, a także parking podziemny dla samochodów. Restauracja połączona została z widoczną kuchnią, dzięki czemu wnętrze zdaje się większe, a kuchnia bardziej dostępna i domowa. Na ostatnim piętrze znajduje się taras, z którego rozpościera się widok na centrum Warszawy i monumentalny Pałac Kultury, z nieznanej dotąd perspektywy.

Stylowe wnętrza hotelu PURO Warszawa z kolekcją polskiej sztuki

Sieć PURO znana jest z łączenia w swoich hotelach designu i sztuki nowoczesnej. Wnętrza warszawskiego PURO zostały zaprojektowane przez londyńskie studio projektowe DeSallesFlint. W kolekcji sztuki znalazły się prace lokalnych artystów takich jak Maurycy Gomulicki, Tomasz Kowalski, Nicolas Grospierre, Mariusz Tarkawian, Maria Jeglińska, Karolina Bielawska, Michał Loba, Tymek Jezierski, Paweł Fabjański, Anna Barlik oraz Aleksandra Loska.

Hotel Puro Warszawa projektu JEMS Architekci w ścisłym centrum miasta

Pracownia JEMS Architekci

Pracownia JEMS Architekci została założona w 1988 roku, jednakże zespół architektoniczny będący zalążkiem biura działa nieprzerwanie od początku lat 80-tych. Rozpoczynając samodzielną praktykę w okresie transformacji ustrojowej JEMS włączył się w nurt odbudowy polskiej kultury architektonicznej. Obecnie trzon zespołu tworzy ośmiu wspólników i partnerów.
Partnerska współpraca realizowana w formule biura – warsztatu, przy współuczestnictwie całego zespołu JEMS, tworzy przestrzeń rozmów i poszukiwań, wymiany idei i poglądów. JEMS jest biurem otwartej dyskusji i debaty. To ich wartość fundamentalna.

Jedną z ciekawszych realizacji pracowni JEMS Architekci jest warszawski kompleks z mieszkaniami, biurami i powierzchniami usługowo-rozrywkowymi Browary Warszawskie.

Zobacz również: RE: NERO HOUSE – głęboka czerń w projekcie REFORM Architekt | Lipova Living – osiedle w Konstancinie-Jeziornie

Udostępnij ten artykuł
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter