Hotel Warszauer to wyjątkowy budynek w krajobrazie Krakowa, którego projekt ma na koncie wiele nagród. Poznaj obiekt, który stworzyła pracownia Indo Architekci. Koncepcja butikowego hotelu harmonijnie współgra z okolicą krakowskiego Kazimierza, nie tylko oddając hołd historii tej części miasta, ale również pokazując ponadczasowy aspekt nowoczesnej architektury.
Wyjątkowa fasada hotelu na krakowskim Kazimierzu
Jak podkreślają sami architekci, motywacją dla stworzenia tego wyjątkowego projektu było bezpośrednie otoczenie, w którym znajdują się między innymi VII-wieczna synagoga czy kamienica. Właśnie dlatego fasadę budynku zdobi połączenie Corianu oraz szkła. Dzięki temu elewacja stanowi swoiste lustro, w którym odbija się otaczająca hotel Warszauer przyroda.
Istotną kwestią było także zapewnienie gościom obiektu prywatności i ciszy. Właśnie dlatego architekci zdecydowali się na szkło, które izoluje dźwięki świata zewnętrznego we wszystkich pokojach. Wybór padł na Saint-Gobain Glass, które dodatkowo zapewnia ochronę przed promieniowaniem słonecznym, wpuszczając do środka idealną ilość światła dziennego. Wybrany materiał jest więc tyleż estetyczny, co funkcjonalny.
Szkło w architekturze – zalety i wyzwania
Szkło coraz częściej wykorzystywane jest w architekturze nowoczesnej. Niemniej jego zastosowanie wiąże się zarówno z wieloma zaletami, jak i wyzwaniami projektowymi. Specjaliści z pracowni Indo Architekci świadomie podeszli do tego wyboru, zdając sobie sprawę z tego, że to materiał będący integralną częścią fasady, na przykład w postaci okien, ale jednocześnie kierując się aspektami funkcjonalnymi i wytrzymałościowymi.
Z drugiej strony materiał ten doskonale wpisał się w bogate dziedzictwo kulturowe Krakowa. Architekci nie zapomnieli przy tym o jego wpływie na kształtowanie przestrzeni miejskiej. Z jednej strony szkło na fasadzie budynku spełnia restrykcyjne normy konserwatora zabytków, z drugiej jest dowodem na to, że także na wskroś nowoczesne materiały mogą doskonale wkomponować się w historyczne miejsca i dzielnice.
Zasady zrównoważonego budownictwa – klucz do udanego projektu hotelowego
Warto pamiętać, że świadomi architekci ogromną wagę przywiązują do ekologicznych rozwiązań, choć te często bywają sporym wyzwaniem. Specjaliści z pracowni Indo Architekci zadbali o to, aby hotel Warszauer spełniał zasady zrównoważonego budownictwa. Mimo tego, że obiekt nie jest duży, projektanci zastosowali liczne rozwiązania niskoemisyjne. Zalicza się do nich między innymi fakt zastosowania białego koloru na fasadzie, który znacząco zmniejsza nagrzewanie się budynku.
To także istotny aspekt ekonomiczny, który wpływa na zmniejszenie kosztów związanych z utrzymaniem budynku. Latem klimatyzacja działa na niższych obrotach niż w przypadku obiektów z ciemną fasadą, dlatego właściciele hotelu może cieszyć się znacznie mniejszym rachunkiem za energię. Warto wspomnieć, że kolorystyka idzie tutaj w parze z grubością ocieplenia czy rodzaju użytego szkła, a wszystko to składa się na strukturę o niskiej emisji.
Nowoczesny wymiar hotelu Warszauer z jednej strony zaprasza ponadczasowym minimalizmem, z drugiej zaś jest dowodem na to, że innowacyjne projekty wcale nie muszą powstawać w nowoczesnych dzielnicach. Specjaliści z Indo Architekci wykorzystali materiały, które wpisują się w architektoniczne trendy, a jednocześnie doskonale współgrają z zabytkowym wymiarem krakowskiego Kazimierza, w którym znajduje się ten wyjątkowy obiekt.
Projekt: Indo Architekci
Zdjęcia: Konrad Zaustowicz | Oni Studio
Zobacz również: Dom jednorodzinny w Blankach – dziedzictwo polskich wsi | Dom Słowiański – życie w bliskim otoczeniu przyrody