House-Coaching – empatyczne projektowanie i urządzanie wnętrz

House coaching, czyli  empatyczne urządzanie wnętrz

Zapoczątkowany przez duńską architektkę Kirsten Steno House-Coaching™ szybko rozprzestrzenił się na całym świecie, jednak wielu z nas wciąż nie wie, co dokładnie kryje się za tym pojęciem. House-Coaching to nie jest jeden z kolejnych estetycznych trendów, ale narzędzie umożliwiające głębszy wgląd w siebie i swoje potrzeby. Zwieńczenie procesu House-Coachingu ma stanowić metamorfoza domu lub mieszkania w miejsce idealnie dopasowane do właściciela. Co jest kluczowe, by proces ten przyniósł oczekiwany rezultat?

Czym jest House-Coaching, czyli projektowanie w zgodzie z potrzebami człowieka?

Aranżacje wnętrz najczęściej postrzegamy przez pryzmat trendów, przykuwających wzrok rozwiązań estetycznych i stylów, które pozwalają na łatwe szufladkowanie. Duńska projektantka, Kirsten Steno, zaproponowała zupełnie inną perspektywę – skupioną na potrzebach człowieka.

Kirsten Steno - założycielka House-Coaching Institute
Duńska architektka Kirsten Steno – założycielka House-Coaching Institute (instytut house coachingu) i twórczyni house coachingu

Nie zawsze jednak wiemy, jak określić to, czego potrzebujemy, a dodatkowo zdarza się, że to, co estetycznie nam się podoba, okazuje się w danym momencie życia nam nie sprzyjać. Trudnej drogi do samopoznania nie musimy jednak przechodzić samotnie – możemy skorzystać z pomocy wykwalifikowanego House-Coacha.

„House-Coach towarzyszy swojemu podopiecznemu na drodze do osiągnięcia obranego celu. Wszyscy chcielibyśmy mieć dom, w którym czujemy się dobrze, ale wiem z doświadczenia, że trudno jest jednoznacznie określić, co lubimy, a czego nie, jak to idealne mieszkanie miałoby wyglądać. Na szczęście istnieje zestaw narzędzi life-coachingowych, które pozwalają dotrzeć do prawdziwych potrzeb oraz przekonań, które stoją na przeszkodzie w urządzaniu domu. Po serii spotkań i ćwiczeń klienci dowiadują się więcej o sobie, a ja poznając lepiej ich preferencje, mogę zaprojektować przestrzeń, która doda energii do działania” – podkreśla Aleksandra Tefelska – House-Coach.

Wnętrza aranżowane w procesie House-Coachingu mają przede wszystkim wspierać człowieka i stać się bezpieczną przystanią, w której można naładować baterie. Każde pomieszczenie ma opowiadać historię, budzić pozytywne wspomnienia i emanować energią zachęcającą do działania i poszerzania swoich horyzontów. Przestrzeń zharmonizowana z osobistą hierarchią potrzeb pozwala na życiowy rozwój i pozytywnie wpływa na nastrój i samopoczucie domownika. House-Coaching to nie tylko dbałość o wygląd wnętrza, ale szansa na otworzenie nowego rozdziału w życiu.

Piramida potrzeb w reinterpretacji Kirsten Steno – podstawa House-Coachingu

Główną inspiracją leżącą u podstaw House-Coachingu jest znana wszystkim Piramida Maslowa. W oparciu o nią Kirsten Steno opracowała własną piramidę skoncentrowaną na przestrzeni domu. Potrzeby, które powinna zaspokajać dobrze urządzona przestrzeń to kolejno:

  • schronienie dla ciała,
  • poczucie bezpieczeństwa,
  • poczucie przynależności,
  • ekspresja osobistych wartości,
  • rozwój osobisty i spokój ducha.

Tak, jak w przypadku piramidy Maslowa – aby realizować głębsze potrzeby związane z ekspresją siebie i rozwojem, musimy na początek zadbać o te najbardziej podstawowe.

House-Coaching – komu może pomóc?

Wielu z nas mimo posiadania własnej przestrzeni, czuje pewien niedosyt. Wracając do domu lub mieszkania, nie umiemy się wyciszyć, ani wypocząć, a wszystkie obowiązki wykonujemy z niechęcią. Choć dla niektórych będzie to zaskoczenie, problem może tkwić w aranżacji, która nie współgra z nami i nie pozwala osiągnąć w danym miejscu pełnego komfortu. Jeśli czujemy, że czegoś nam brakuje, warto zwrócić się po pomoc do House-Coacha, który w procesie rozmowy pomoże nam rozpoznać nasze potrzeby i dać im wyraz w przearanżowanej przestrzeni.

House coaching - foto Spacejoy - Unsplash
House coaching to empatyczne projektowanie i empatyczne urządzanie wnętrz – foto Spacejoy

House-Coaching to tak naprawdę dobre narzędzie dla każdego, jednak może okazać się szczególnie pomocne, gdy napotykamy trudność w pogodzeniu pragnień kilkorga mieszkańców. Warto z niego skorzystać także wtedy, gdy mierzymy się z dużą życiową zmianą lub kryzysem, związanym z rozstaniem, przeprowadzką, zmianą pracy, czy śmiercią bliskiej osoby. Sprzyjająca domowa przestrzeń może okazać się niezwykle ważnym krokiem ku rozpoczęciu nowego etapu. W końcu to dom jest miejscem determinującym naszą codzienność i jej nastrój.

House-Coach – wykwalifikowane wsparcie w procesie samopoznania

Proces samopoznania jest dla wielu z nas niezwykle trudny. Ciężko jest spojrzeć na siebie z dystansu i rozpoznać, co będzie dla nas naprawdę dobre – szczególnie gdy znajdziemy się na życiowym zakręcie. Na szczęście w tej drodze możemy liczyć na wsparcie House-Coacha – empatycznego rozmówcy, z którym odmienimy przestrzeń swojego domu. House-Coach za pomocą narzędzi typowych dla life-coachingu pomaga nam odkryć blokujące schematy myślowe i nazwać swoje potrzeby, aby finalnie stworzyć dom dający poczucie radości i spełnienia. Od typowego projektanta wnętrz odróżnia perspektywa skoncentrowana na procesie zmiany, bardziej nawet niż na wizualnym rezultacie.

House coaching - foto Prudence Earl - Unsplash
Projektowanie empatyczne ukierunkowane jest na przełożenie pozytywnych uczuć mieszkańców na aranżację przestrzeni – foto Prudence Earl

Czym House-Coaching różni się od typowego projektowania wnętrz?

House-Coaching na pierwszym miejscu stawia dobre samopoczucie człowieka i jego bezpieczeństwo. W tym nurcie zgodność wnętrza z potrzebami domowników wartościowana jest ponad odważne i zaskakujące rozwiązania projektowe. Podczas spotkań z House-Coachem pytania o kolory, materiały czy design mebli nie wcale będą pierwszorzędne, a w centrum rozmów zamiast aktualnych trendów i popularnych rozwiązań znajdą się upodobania domowników. Jedni będą preferować nowoczesne aranżacje, inni z kolei chętnie sięgną po inspiracje stylem loftowym czy vintage… House-Coaching nie stawia w tych kwestiach żadnych wymogów czy ograniczeń!

House coaching - foto Michael Oxendine - Unsplash
House-coaching to empatyczne urządzanie domu lub mieszkania – foto Michael Oxendine

W domach i mieszkaniach urządzonych w procesie House-Coachingu nie znajdą się żadne niepraktyczne czy bezosobowe rozwiązania. Nie ma mowy także o ograniczeniu sztywnymi ramami konkretnego stylu. Wnętrza wypełnią kolory budzące w domownikach pozytywne odczucia i ukochane przedmioty dające poczucie przynależności i bezpieczeństwa. Wymarzone, wyszukane meble, rodzinne zdjęcia w ramkach, kolekcja ozdób, czy miłe w dotyku tekstylia – to wszystko sprawia, że dom staje się prawdziwym azylem i miejscem, do którego aż chce się wracać. To właśnie indywidualizm wnętrza czyni je przytulnym i domowym.

House-Coaching na pierwszym miejscu stawia dobre samopoczucie człowieka i jego bezpieczeństwo. W tym nurcie zgodność wnętrza z potrzebami domowników wartościowana jest ponad odważne i zaskakujące rozwiązania projektowe. Podczas spotkań z House-Coachem pytania o kolory, materiały czy design mebli nie wcale będą pierwszorzędne, a w centrum rozmów zamiast aktualnych trendów i popularnych rozwiązań znajdą się upodobania domowników. Jedni będą preferować nowoczesne aranżacje, inni z kolei chętnie sięgną po inspiracje stylem loftowym czy vintage. House-Coaching nie stawia w tych kwestiach żadnych wymogów czy ograniczeń!

House coaching - foto Don Kaveen - Unsplash
House-Coaching to holistyczne podejście do projektowania – foto Don Kaveen

W domach i mieszkaniach urządzonych w procesie House-Coachingu nie znajdą się żadne niepraktyczne czy bezosobowe rozwiązania. Nie ma mowy także o ograniczeniu sztywnymi ramami konkretnego stylu. Wnętrza wypełnią kolory budzące w domownikach pozytywne odczucia i ukochane przedmioty dające poczucie przynależności i bezpieczeństwa. Wymarzone, wyszukane meble, rodzinne zdjęcia w ramkach, kolekcja ozdób, czy miłe w dotyku tekstylia – to wszystko sprawia, że dom staje się prawdziwym azylem i miejscem, do którego aż chce się wracać. To właśnie indywidualizm wnętrza czyni je przytulnym i domowym.

Dom – gniazdo, które pozwala rozwinąć skrzydła

Dom, to miejsce, które ma nam zapewnić poczucie bezpieczeństwa, komfort i odpoczynek, ale może także wspierać nas w samorozwoju i realizacji wyznaczonych celów. Wnętrza zaprojektowane w zgodzie z nami powinny wyzwalać kreatywność, pomagać w pracy i w nauce. W pomieszczeniach takich jak biuro, pokój do nauki czy pracownia powinniśmy więc postawić na połączenie funkcjonalności z dobrą energią. Warto zadbać zarówno o praktyczne aspekty – takie jak dobrze dopasowane oświetlenie, czy wygodne miejsce pracy – jak i o wystrój, który będzie nas stymulował do ciągłego rozwoju i zmierzenia się z wyzwaniami, jakie niesie życie.

Dom to jedno z najważniejszych miejsc w naszym życiu. To on jest naszą bazą i ostoją dającą ukojenie oraz siłę do podejmowania różnorodnych wyzwań. Wiele osób, aranżując pomieszczenia w swoim domu, skupia się na tym, co modne lub praktyczne. House-Coaching to propozycja alternatywnej ścieżki, na której liczy się to, co dobre i przyjazne dla konkretnej osoby. Wszystko po to, by stworzyć przestrzeń sprzyjającą, wygodną i harmonijną. Połączenie piękna z bezpieczeństwem, wygodą i dobrym nastrojem jest podstawą do wprowadzenia w swoją codzienność pozytywnych jakości i szczęścia.

House coaching - foto Collov Home Design - Unsplash
Koncepcja house-coachingu powstała stosunkowo niedawno. Jej prekursorką jest Kirsten Steno – foto Collov Home Design

„Każdy z nas chciałby mieć dom, który będzie dopasowany do naszych potrzeb. Każdy z nas jest inny i bardzo często nie wiemy dlaczego „coś nas gniecie” w najbliższym otoczeniu. Zadajemy sobie pytanie, skąd bierze się dyskomfort i poczucie, że „ile razy byśmy nie przestawili mebli i tak nie czujemy się u siebie”. House-Coach podczas indywidualnej sesji zaskoczy nas pytaniami o odczucia dotyczące mieszkania, np. jakbyś się czuł/ czuła na miejscu pięknej komody wciśniętej w najdalszy kąt pokoju lub będąc fotelem tak obłożonym rzeczami, że nie można w nim nawet usiąść. Odpowiedzi mogą być odkrywcze” – mówi Aleksandra Tefelska.

Nasze otoczenie wpływa na to, jak się czujemy, a nasze samopoczucie da się odczytać z wyglądu domu. Jeśli zmienimy sposób myślenia, wprowadzimy pozytywne zmiany w naszym otoczeniu. A im bardziej będzie cieszyć nas dom, w którym mieszkamy, tym lepsze będziemy mieć nastawienie do życia. Ta synergia przynosi tak potrzebne nam wszystkim poczucie sprawczości i spełnienia. Wszyscy, którzy chcieliby przetestować nowe podejście do projektowania, mogą zwrócić się do każdej z trzech House-Coach działających w Polsce, kontakt do nas można znaleźć na stronie housecoachinginstitute.com” – podsumowuje House-Coachka.


Zobacz również: