IKEA to firma, którą zna dziś każdy. Każdego roku sklepy IKEA odwiedza około 500 mln ludzi. Czyni to markę największym sprzedawcą mebli na świecie. Od momentu, gdy w 1943 roku Ingvar Kamprad założył maleńki sklep wysyłający meble z katalogu, IKEA stała się najbardziej znaną marką w branży wyposażenia domu. Obecnie, na całym świecie mamy setki sklepów IKEA, a niedługo będzie ich jeszcze więcej. Firma posiada niemal 300 sklepów w 44 państwach świata, co zapewnia jej pozycję lidera w branży meblarskiej. Posiada 5 swoich fabryk w Europie – 2 w Polsce: w Zbąszynku, gdzie znajduje się największa fabryka mebli drewnianych – co roku powstaje tu ponad 30 milionów stołów, biurek i szaf, w Nowych Skalmierzycach, gdzie dziennie powstaje około 3000 elementów tapicerskich i 3 fabryki w Szwecji. Poznajcie niezwykłą historię światowego giganta, którego mebel lub dodatek, z pewnością posiada w domu każdy z nas.
Powstanie marki IKEA
Historia powstania firmy jest niczym opowieść przekazywana z pokolenia na pokolenie podczas rodzinnych spotkań przy ognisku. Firmę założył w 1943 roku siedemnastoletni Ingvar Kamprad. IKEA mieściła się wówczas na południu Szewcji w Smalandii. Wydawałoby się, że młody wiek założyciela będzie przeszkodą w mądrym zarządzaniu przedsięwzięciem. Miał on jednak niezwykły dar przedsiębiorczości. IKEA nie była pierwszym biznesem chłopca. Wcześniej zajmował się sprzedażą zapałek w rodzinnej miejscowości. Wpadł na ten pomysł w wieku zaledwie 5 lat.
Do domów klientów docierał na rowerku. Kapitał na założenie większej firmy otrzymał od ojca, który nagrodził go za dobre wyniki w nauce. Dlaczego właśnie IKEA? Jakby się nad tym zastanowić, to pomysł jest dość logiczny. I i K to pierwsze litery imienia i nazwiska założyciela, natomiast E oraz A to pierwsze litery rodzinnej farmy Elmtaryd i wioski Agunnaryd. Chłopiec stworzył nazwę z tego, co było mu najbliższe.
IKEA – droga do sukcesu
Początkowo IKEA zajmowała się sprzedażą piór, ramek, portfeli, obrusów, zegarków, biżuterii, pończoch i drobnych mebli. Zadziwiające, prawda? Kamprad w celu transportu swoich towarów, pożyczał ciężarówkę od miejscowego mleczarza. Pomysł zajęcia się wyłącznie produkcją mebli narodził się już w 1947 roku. W 1958 roku natomiast otworzył swój pierwszy salon mebli. Tam Kamprad wystawiał ekspozycje zaaranżowanych wnętrz poszczególnych pokoi, które przypominały te z dzisiejszych salonów IKEA. Firma rozrastała się i dominowała szwedzki rynek. Nie spodobało się to pozostałym producentom mebli, którzy doprowadzili do bojkotu. Kontrahenci zaczynali się wycofywać ze współpracy, jednak firma została uratowana.
Tutaj następuje najbardziej przewrotna część historii. Losy IKEI uratowali Polacy. W latach 60tych firma nawiązała współpracę z fabryką w Radomsku i tam wznowiła produkcję. Obecnie firma jest światowym liderem w produkcji mebli i nadal jest prowadzona przez rodzinę Kampradów. Ingvar ma adoptowaną córkę i trzech biologicznych synów. Sam ma 91 lat i nadal aktywnie udziela się na rzecz firmy.
Produkty IKEA
Założeniem firmy jest tworzenie mebli dostępnych dla każdego. Produkty charakteryzują się: niską ceną, prostotą, funkcjonalnością, wysoką jakością i wytrzymałością. Te cechy czynią je uniwersalnymi. Od lat założenia firmy są spełniane, dzięki potężnemu centrum projektowo-dystrybucyjnym, gdzie starannie opracowuje się strategie rozwoju firmy. Projektowanie mebli, testowanie, tworzenie katalogu i rozplanowywanie dystrybucji to kolejne etapy działania centrum. IKEA stale współpracuje z zaufanymi kontrahentami, z niektórymi już od 1952 roku. Ponadczasowe meble, znane i uwielbiane na całym świecie tworzone są we współpracy z najlepszymi projektantami.
Dzięki niezwykle dokładnej kontroli jakości, tanie meble IKEA są także meblami, których użytkowanie nie kończy się po krótkim czasie. Skąd pewność najwyższej jakości? Laboratorium testowe IKEI to jeden z największych i najbardziej zaawansowanych ośrodków badawczych mebli na świecie, które znajduje się przy głównej siedzibie firmy. Sprawdza się tam oporność, wytrzymałość i funkcjonalność sprzedawanych mebli. Czyni się to za pomocą symulacji codziennego użytkowania mebli. Dzięki temu firma może wyeliminować każdy mankament danego modelu. Wykonuje się również testy pożarowe i sprawdza zachowanie mebla przy kontakcie z ogniem. Kupując meble IKEA, możemy więc być pewni, że nabywamy produkty, o które dba sztab doświadczonych ludzi, którzy chcą zapewnić nam najwyższy komfort użytkowania.
Płyta wiórowa i płaskie pudełka IKEA
Głównym budulcem firmy jest płyta wiórowa, natomiast proces powstawania należy do tych najbardziej skomplikowanych. Materiały drzewne trafiają do wielkiej suszarki, gdzie są poddane temperaturze 450 stopni. Jednorazowo może tam trafić aż 40 000 kg wiórów. Tak wysuszony materiał przechodzi następnie przez wstrząsarkę, która usuwa cząsteczki o nieprawidłowej wielkości. Kolejnym krokiem jest sklejenie wiórów w całą płytę, w tym celu wykorzystuje się bardzo silnego kleju żywicznego. Dzięki temu specyfikowi płyta staje się wytrzymała i wodoodporna. Po dodaniu żywicy następuje uciskanie, formowanie i suszenie gotowej płyty.
To, co charakteryzuje firmę IKEA i jest dla jednych świetną zabawą, a dla drugich nie lada wyzwaniem, to możliwość samodzielnego zmontowania mebla. Do domu są one dostarczane w płaskich pudełkach – stało się to rewolucją na rynku. Zabieg ten nazywany jest z języka angielskiego „flatpakingiem”. To rozwiązanie znacznie usprawnia produkcję, sprzedaż i transport. Jest też niezwykle wygodne dla klienta.
Legenda mówi, że pomysł płaskich pudełek narodził się jeszcze w 1956 roku, kiedy to jeden z pracowników IKEA chciał zmieścić stół w swoim samochodzie. Udało się mu to dopiero po odkręceniu nóg stołu i ułożeniu wszystkich części na płasko w samochodzie. To właśnie dlatego IKEA opracowała inteligentny system produkcji, pakowania i montowania mebli, tak by być jeszcze bliżej spełnienia wszelkich oczekiwań klienta i uczynić zakupy łatwymi i przyjemnymi.
Projekty mebli IKEA
IKEA to marka, który szczyci się posiadaniem już niezliczonej ilości modeli mebli, użytkowanych przez klientów na co dzień. Są to zazwyczaj meble o przystępnej cenie, łatwej budowie i po prostu takie, które dopasują się do każdego wnętrza. Dziś jednak chcemy wam zaprezentować 10 tych, które stały się kultowe. To oczywiście niejedyne projekty IKEI, które można określić tym mianem. Jednak doskonale wiemy, że aby zaprezentować je wszystkie, potrzeba by było wielu tomów książek.
Najpopularniejsze produkty marki IKEA
Krzesło TOBIAS
Krzesło projektu Carla Öjerstama to mebel, który zdecydowanie wyróżnia się na tle innych. Brzmi to dość paradoksalnie ze względu na fakt, że krzesło w to tło dosłownie się wtapia. TOBIAS to przezroczyste krzesło, w którym odbija się jego otoczenie. Przybiera kolory pokoju, a to co jest w nim najbardziej intrygujące to wrażenie unoszenia się. Wykonane ze stali, chromu i poliwęglanu jest odporne za zabrudzenia. TOBIAS z pewnością dopasuje się do każdego wnętrza i zadziwi gości swoim oryginalnym designem. Dostępny jest w trzech kolorach.
Taboret ze schodkiem MÄSTERBY
Taborety ze schodkami to mebel, który poniekąd kojarzy się z marką IKEA. W swojej ofercie firma ma wiele rodzajów tego pomocnika życia codziennego. Nie wiemy, jak bardzo jest on nam potrzebny, póki go nie zakupimy. Taboret ze schodkiem MÄsterby, projektu Chrisa Martina to stołek ze stopniem ułatwiający sięganie po wysoko przechowywane przedmioty. Jest lekki i łatwy do podnoszenia i przenoszenia, a mimo to bardzo wytrzymały i stabilny.
Nie potrzebny jest żaden montaż lub dokręcanie śrub, bo stołek jest odlewany w jednym kawałku. Co więcej, można ustawiać jeden na drugim, co sprawia, że mając ich więcej w zapasie, nie potrzebujemy dużo miejsca, aby je przetrzymywać. Przechowywane jeden na drugim, tworzą również oryginalny element przestrzeni.
Sofa KLIPPAN
Sofa KLIPPAN to projekt IKEA of Sweden stworzony w 1979 roku. Do dziś jest to jeden ze zdecydowanych ulubieńców klientów. Klasyka bowiem nigdy nie przemija. To mebel, który jest dowodem na to, że przedmiot dobrze zaprojektowany się nie starzeje. Na przestrzeni lat niektóre rzeczy zmieniły się w konstrukcji – nogi są aluminiowe zamiast drewnianych, rama także początkowo drewniana została zmieniona na płytę wiórową, pilśniową, ale zmiany te pozwoliły zmniejszyć cenę od 1979 do 2009 roku aż o 40 proc.
Co ciekawe nazwa sofy oznacza „klif”. Trzeba przyznać, że to dość niecodzienna nazwa dla sofy. KLIPPAN można z łatwością dostosować do wnętrza, bo pokrycia występują w wielu kolorach i wzorach, także w wersji futerkowe. Dostępne są również wersje obite sztuczną skórą.
Stolik LACK
Słynny projekt IKEA of Sweden nie może zostać tu pominięty. Prosta konstrukcja, wielowymiarowość użytkowania, możliwość dopasowania do każdego wnętrza – to właśnie stolik LACK. Króluje zarówno we wnętrzach minimalistycznych, studenckich, jak i w pokojach dziecięcych i innych przestrzeniach użytkowych. Łatwy w czyszczeniu i dostępny w wielu kolorach, a od niedawna także w wersji lakierowanej – sprawdzi się w każdej aranżacji. Jego wysokość sprawia, że doskonale pasują do niego krzesła MAMMUT i inne małe krzesełka z IKEI. Dzięki temu kochają go zarówno dorośli, jak i dzieci. Część osób decyduje się na przerobienie go, nawet wielokrotne, by znaleźć ten idealny design. Nic dziwnego, skoro cena stolika równa się cenie kolacji na mieście.
Krzesełka i stoliki MAMMUT
Wspomniana przy okazji stolika LACK seria MAMMUT projektu M Kjelstrupa i A Östgaarda to seria przeznaczona dla dzieci. Niewątpliwie każdy kojarzy ją z widzenia. Meble zainspirowane są kształtami z kreskówek, a ich zaokrąglone kształty sprawiają, że są bezpieczne dla dzieci. Dostępne są w wielu pięknych kolorach. Co ciekawe, seria MAMMUT to nie tylko krzesełka i stoliki, z którymi jest najczęściej kojarzona. MAMMUT to także łóżeczka, łóżka, szafy, komody, półeczki i oczywiście słynne stołeczki. Są niezwykle łatwe w montażu – wystarczy połączyć ze sobą elementy kliknięciem. Mebelki są odporne na niekorzystne warunki pogodowe, co sprawia, że możemy postawić je również na zewnątrz.
Regał BILLY
Regał BILLY to kultowy już mebel, zaprojektowany w 1979 roku przez Gillisa Lundgrena. W ciągu 30 lat sprzedało się 41 mln sztuk tego modelu, zaprojektowanego przez szwedzkiego projektanta. Szacuje się, że co pięć sekund gdzieś na świecie sprzedaje się jeden regał BILLY. To ponadczasowy wybór miłośników książek, który dzięki swojej funkcjonalności sprawdzi się w każdym wnętrzu. Ze względu na swój kształt i rozmiar, zmieści się praktycznie wszędzie. Odległości między półkami można dopasować, a do samego regału można dokupić drzwiczki – szklane z aluminiowymi brzegami lub w kolorze samego regału. Dodatkowo czasem pojawiają się serie limitowane regału – są na niego naniesione od razu wzory.
Fotel POÄNG
Fotel został zaprojektowany w 1977 przez japońskiego designera Naboru Nakamurę, a jego rama została wykonana z giętego drewna brzozowego. Zdecydowanie należy już do kultowych mebli marki IKEA. Ideą fotela było stworzenie siedziska towarzyszącego przez całe życie. Jest niezwykle wygodny, a pokrycia na nim można zmieniać. Stelaż zaś należy do tych najsolidniejszych – istnieje bardzo małe prawdopodobieństwo, że uniknie on zniszczeniu.
Lampa TOMELILLA
Lampy TOMELILLA to projekty IKEA of Sweden. Dostępne są zarówno w wersji, którą możemy postawić na stoliku nocnym lub biurku, ale również wysokiej, do umieszczenia na podłodze. Lampy stoją stabilnie na aluminiowych podstawach i mają prostokątne, tekstylne abażury, które zajmują mniej miejsca niż okrągłe. Wyglądają nowocześnie i stylowo oraz dają ciepłe, miękkie światło. Ich design sprawia, że lampy dopasują się do każdego otoczenia – są praktyczne, a ich wygląd klasyczny i minimalistyczny.
Regał KALLAX
Regał KALLAX, projektu Torda Björklunda nosił początkowo nazwę EXPEDIT. To, co nie zmieniło się w regale to to, że można go wykorzystać na rozmaite sposoby. Sprawdza się, zarówno jako biblioteka, półki na zabawki, komoda na różności – po zastosowaniu dodatkowych wkładów, ścianka działowa, miejsce na firmowe dokumenty, itd. Krótko mówiąc, jest to wielowymiarowy mebel, który możemy dostosować do własnych potrzeb. Jest to symbol tego, co oferuje nam IKEA – funkcjonalność z możliwością nadania indywidualnego stylu.
Co ciekawe, ze zmianą nazwy mebla wiąże się zaskakująca historia. Po informacji o wycofaniu ze sklepów serii EXPEDIT znaleźli się tacy, którzy nawoływali do bojkotu IKEI. Wraz z wiadomością, że to jedynie zmiana nazwy i niewielkich, niezauważalnych dla klientów wymiarów regału, nie tylko klienci odetchnęli z ulgą. KALLAX jest podobno również bardziej odporny na zarysowania.
Sofy i narożniki EKTORP
IKEA of Sweden stworzyła dla nas słynną już serię sof i narożników EKTROP. EKTORP to ponadczasowe wzornictwo i cudownie grube, wygodne poduchy. Pokrycia można łatwo zmienić, więc lepiej kupić jedno lub dwa zapasowe i zmieniać je w zależności od nastroju, lub pory roku. Dzięki temu meble nie sprawiają problemów, gdy chcemy je wyczyścić. Pokrycia są niezwykle przyjazne w praniu. Meble EKTORP to propozycja dla tych, którzy są wielbicielami stylu klasycznego. Sofy i fotele EKTORP nadają się do wnętrz w stylu rustykalnym, angielskim, szwedzkim. Można tworzyć z nich wiele kombinacji, bo sofy są dwu- lub trzyosobowe, a dostępne narożniki, fotele i pufy tworzą nam pole do stworzenia wielu aranżacji. Kanapy występują w wersji rozkładanej i nierozkładanej.
Nie tylko zakupy
Pamiętajmy, że IKEA to nie tylko miejsce oferujące odbycie podróży po meblach i akcesoriach, ale także doznania kulinarne. Restauracje IKEA cieszą się taką popularnością, że niektórzy przyjeżdżają specjalnie po to, by zjeść jedynego w swoim rodzaju hot-doga, który dostępny jest również w smacznej wersji wegetariańskiej. Również słynne klopsiki zatrzymywały klientów w sklepie i w konsekwencji pomagały sprzedawać meble.
Zobacz również: