Ikony designu: Aria projektu Zaha Hadid

Lampa Aria jest dziełem architekt Zahy Hadid. Ta znana na całym świecie architekta, słynie z projektów monumentalnych budynków. Jej projekty mebli, czy oświetlenia nie są typowymi przedmiotami, które pasują do każdego wnętrza. Potwierdzeniem tego może być lampa Aria, która mierzy ponad 130 cm wysokości.

Monumentalna, a przy tym designerska lampa została wykonana z supernowoczesnych, bardzo lekkich materiałów Crystalflex® i Lentiflex®, które są opatentowane przez włoskiego producenta – firmę Slamp. Z cienkiego Crystalflex® wykonano aż pięćdziesiąt warstw. To powoduje, że światło załamuje się, a jego odbicie tworzy świetlny spektakl.

Zaha Hadid urodziła się 31 października 1950 r. w Bagdadzie. Do 1972 r. kształciła się na Uniwersytecie Amerykańskim w Bejrucie, gdzie studiowała matematykę, jednak większość zawodowego życia spędziła w Wielkiej Brytanii. We wspomnianym roku podjęła naukę na Architectural Association School of Architecture w Londynie, a w 1980 r. otworzyła tam własną firmę – Zaha Hadid Architects.

Poza projektowaniem Hadid zajmowała się także nauczaniem. Karierę dydaktyczną rozpoczęła w Architectural Association School of Architecture, ale wykładała też m.in. na Uniwersytecie Cambridge, Uniwersytecie Columbia i Uniwersytecie w Chicago.

Zaha Hadid zmarła w wieku 65 lat 31 marca 2016 r. w Miami. Rok wcześniej, jako pierwsza kobieta, została odznaczona Złotym Medalem Królewskiego Stowarzyszenia Brytyjskich Architektów. Wiele budynków jej projektu jest jeszcze nieukończonych, m.in. stadion w Al-Wakra w Katarze, gdzie odbędą się Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w 2022 r.

Udostępnij ten artykuł
Zapisz się do newslettera

wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych powyżej danych w celu otrzymywania newslettera.

wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych od klientów PLN Design.

Wpisz szukane słowo i kliknij enter