Jaime Hayon – kreator współczesności, artysta nieoczywisty

Magazyn „Time” uznał go za jednego z najważniejszych kreatorów współczesności. Trudno przypisać mu jeden styl projektowania. W 2003 roku rozpoczął indywidualną karierę. Od zabawek, po meble i wystrój wnętrz, a także instalacje artystyczne. Jego śmiałość wykracza poza granice często oddzielonych światów sztuki i designu, jednak jego unikalny styl z łatwością łączy te dwie dziedziny – mowa o Jamie Hayonie.

Hiszpański artysta – projektant Jaime Hayon urodził się w Madrycie w 1974 roku. Szkolił się jako projektant przemysłowy w Madrycie i Paryżu. W 1997 roku rozpoczął pracę w Fabrica, finansowanej przez Benetton akademii projektowania i komunikacji. Rok później został powołany przez Luciano Benettona i guru komunikacji Oliviero Toscaniego, szefa działu projektowania, gdzie nadzorował rozwój wnętrz sklepów, wystaw i restauracji, a także książek, czasopism i projektów logo. Będąc wielowątkowym twórcą, prace tego hiszpańskiego artysty – projektanta rozwinęły się w różnych obszarach: od ról kuratorskich, przez artystów, po projektantów. Brał także udział w konferencjach i wykładach na całym świecie, dowodząc jego znaczenia jako współczesnego głosu w dziedzinie sztuki i designu.

Hayon założył swoją własną praktykę studyjną w 2000 roku i poświęcił się całkowicie swoim osobistym projektom od 2003 roku, dziś jest jednym z najbardziej uznanych twórców na całym świecie. Ma już biura we Włoszech, w Hiszpanii, w Wielkiej Brytanii i w Japonii. Różnorodne portfolio Hayona odzwierciedla jego poczucie humoru, ciekawość i radość z eksperymentów. Zacierając granice między sztuką, zabawną dekoracją i projektowaniem. Warto zwrócić uwagę, że jego twórczość to również precyzyjne wykonanie, skomplikowanych przedmiotów.

„Zawsze uczę się, robiąc różne rzeczy i naprawdę lubię to, co robię. Zawsze byłem bardzo eksperymentalny. Uwielbiam rysować i mam mnóstwo szkicowników – to właśnie robię cały czas, szkicując i prowadzę dzienniki, oczywiście z rysunkami” mówi hiszpański artysta – projektant Jaime Hayon.

Jego osobliwa wizja została po raz pierwszy w pełni ujawniona w „Mediterranean Digital Baroque” w londyńskiej galerii David Gill Gallery, a następnie zorganizowano wiele wystaw i instalacji umieszczonych w głównych galeriach i muzeach na całym świecie takich jak: Vivid Gallery, Mak Vienna, Groninger Museum, Aram Gallery, London Design Museum, Mudac Museum, Gallery Thomas w Monachium, centrum sztuki Walker, Centre Pompidou, a także Basel Art Fair. Dziś jego prace znajdują się w stałych zbiorach niektórych z tych instytucji.

Szacunek Hayona do tradycji i wiedza na temat umiejętności rzemieślniczych oraz jego wrodzona kreatywność pozwoliły mu przekroczyć wiele granic, co zaowocowało kolekcjami dla bardzo różnych klientów. Jego troska o rozwijanie umiejętności rzemieślniczych pozwoliła na spotkanie na swojej drodze zawodowej wiele wysokiej klasy firm m.in. z Baccarat, Choemon w Japonii, Bosa Ceramiche i Lladro.

Stworzył asortyment mebli dla kultowej duńskiej firmy Fritz Hansen, Magis, Established and Sons, Bisazza, BD Barcelona, ​​Se London, Bernhardt Design, Ceccotti i Moooi. Hayon zaprojektował różne kolekcje opraw oświetleniowych dla Metalarte .Stworzył akcesoria dla Piper Heidsieck, Gaia i Gino oraz The Rug Company. Zaprojektował również modele krzeseł i hookerów dla marki Viccarbe, która dostępna jest w polskim showroomie ROOMS.

„Jaime Hayon to postać wielowątkowa. Nie możemy powiedzieć o nim tylko designer, ale i artysta. Stworzył wiele genialnych projektów, jego dużym plusem jest, że potrafi stworzyć mebel, który nie tylko zaskakuje swoim kształtem, ale i tym, że jest funkcjonalne. W ofercie ROOMS znajdziemy modele krzeseł i hookerów ALETA. Kolekcja zainspirowana jest fizjonomią i ruchem rekinów. Idealnie nadaje się do użytku w miejscach publicznych, takich jak restauracje, hotele czy biura, a także w przestrzeniach mieszkalnych” mówi Paulina Chachulska-Gaul, właścicielka ROOMS, showroomu z meblami, oświetleniem i dodatkami światowych marek premium.

Ponadto warto wspomnieć, że zaprojektował swoją pierwszą kolekcję zegarków dla szwajcarskiej marki OROLOG, która pojawiła się pod koniec 2013 roku. Te kolekcje postawiły artystę – projektant na czele nowej fali twórców, którzy zacierają granice między sztuką, dekoracją i designem. Jaime Hayon będzie gościem specjalnym tegorocznej 12. edycji Łódź Design Festival (19 – 27 maja 2018r.).

Udostępnij ten artykuł
Zapisz się do newslettera

wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych powyżej danych w celu otrzymywania newslettera.

wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych od klientów PLN Design.

Wpisz szukane słowo i kliknij enter