Czy lubisz styl eklektyczny? Jeśli tak, to koniecznie musisz zobaczyć dom w gdańskim Wrzeszczu! Kolonialny rodowód, oryginalna cegła i miękkie tkaniny tworzą wyjątkowy klimat. Przekonaj się, jak Grupa Malaga odnowiła ten segment z 1911 roku!
Miejski ogród z kolonijną historią w tle
W starych domach skrywa się tzw. genius loci, czyli szczególna atmosfera. Niestety wystarczy chwila nieuwagi, aby ją zatracić. Właśnie z tego powodu właściciele powierzyli prace renowacyjne Grupie Malaga. Źródłem inspiracji okazała się sama okolica. Nieruchomość mieści się w Kolonii Abegga, będącej częścią koncepcji Miasta-Ogrodu. Bliskość zieleni, historyczna architektura – to idealne połączenie! Oczekiwania były jednoznaczne – zachować niepowtarzalny urok, a jednocześnie dostosować przestrzeń do potrzeb wszystkich użytkowników.
Eklektyczny miszmasz z poszanowaniem historii
W tym ponad 100-metrowym domu dokonano wyraźnego podział na strefę dzienną – parter i strefę prywatną – poddasze. Wycieczkę zaczniemy od hallu. Pierwsze skrzypce grają tutaj patchworkowe płytki, które poniekąd zdradzają styl całej aranżacji. Z jednej strony są eklektyczne, a z drugiej czuć w nich skandynawską nutę. Idealnie harmonizują z niebieskimi drzwiami oraz drewnianymi schodami, które poza swoją oczywistą funkcją pełnią również rolę ozdoby. Przykuwają uwagę lekką, otwartą konstrukcją!
Salon, choć niewielki, emanuje niezwykłym urokiem. Zaprasza do odpoczynku. Wzrok przyciąga klasyczna, stonowana baza – jasne kolory ścian, dębowy parkiet. Portret autorstwa gdańskiej artystki Anny Orbaczewskiej pełni rolę kluczowego elementu dekoracyjnego. Przedstawia on właścicielkę domu z córeczką. Mamy też tu miękką sofę marki Sits, designerski fotel oraz minimalistyczny stolik kawowy, który stanął na miękkim dywanie. Całość uzupełniają żywe rośliny!
Stylowa kuchnia i łazienka
Następnie kierujemy się do kuchni z grafitową zabudową i kamiennym blatem. Płaszczyznę porozumienia stanowi tutaj oryginalna cegła nad blatem, pomalowana na kolor biały. Pięknie komponuje się grafika Weroniki Wróbel przedstawiającą mieszkańców tego domu. Ciekawym rozwiązaniem jest metaliczny cokół, który estetycznie nawiązuje do minimalistycznych uchwytów. Na drugim planie mamy wygodny stół z czterema krzesłami, z którego rozpościera się widok na wygodny kącik ogrodowy!
W łazience uwagę przyciąga granatowy sufit będący naturalnym przedłużeniem ścian. Do jego barwy projektanci z Grupy Malaga dobrali pozostałą paletę kolorów, płytki oraz meble. À propos, główny mebel to drewniana szafka na wysokich nóżkach – zdobycz właścicielki z targów staroci. Kontrastowy miszmasz został sprytnie złagodzony pastelowymi drzwiami, które są stałym elementem w całym domu. Konsekwentnie pojawiają się konsekwentnie w różnych wnętrzach.
Życiowy komfort w kolonijnych murach!
Na koniec uroczy pokoik dziecięcy, stworzony z myślą o dwóch dziewczynkach. Droga do niego wiedzie przez schody, gdyż jest zlokalizowany na poddaszu. Choć jest niezwykle przytulny, daleko mu do cukierkowego. Zapewnia komfort i przestrzeń do zabawy, nauki oraz odpoczynku! Mamy tu piętrowe łóżko, stoliczek, niebieską komodę na ubrania i wszelkiego rodzaju skarby. Na sam koniec detale: kolorowa tapeta od Photowall, lniane zasłony, drewniana lampa sufitowa, rattanowe lusterka w kształcie gruszki! Ach ten dziecięcy świat!
Renowacja starego domu to twardy orzech do zgryzienia, jednak współpracując z profesjonalistami, możliwe jest zachowanie jego unikalnego charakteru przy jednoczesnym dostosowaniu go do współczesnych standardów i funkcjonalności. Projekty Grupy Malaga jest tego najlepszym dowodem! Przeszłość płynnie łączy się tu z przyszłością, tworząc komfortowe miejsca do życia dla czteroosobowej rodziny.
Projekt: Grupa Malaga | grupamalaga.com
Zdjęcia: Magdalena Łojewska
Zobacz również:
- Japandi i boho w Tarnowskich Górach – wnętrze dla Kasi, Adama i ich kota
- Tu rządzi sztuka! Zobacz 290-metrowy dom na katowickim Osiedlu Ptasim