Jak sfinansować remont?

Remont mieszkania to zazwyczaj spory wydatek. Niewiele osób stać na to, aby sfinansować go z własnej kieszeni. Pomocnym rozwiązaniem może być np. kredyt na remont lub pożyczka, a także skorzystanie z rządowych dotacji. Jak zatem sfinansować remont domu?

Ile kosztuje remont mieszkania?

To, ile kosztuje remont domu, zależy od kilku czynników. Przede wszystkim od zakresu prac, a także użytych materiałów. W zależności od tego, czy mamy zamiar przeprowadzić kapitalny remont mieszkania czy np. tylko remont łazienki lub sypialni, koszty, które będziemy musieli ponieść, będą rosnąć lub maleć. Aby je oszacować, należy spisać zakres prac, które planujemy wykonać i listę potrzebnych materiałów. W ten sposób będziemy mogli zaplanować remont mieszkania i stworzyć kosztorys. Powinien on uwzględniać m.in.:

 • wynagrodzenie dla ekipy remontowej,
 • cenę zakupu materiałów,
 • dodatkowe koszty, np. wywóz niepotrzebnych rzeczy.

Ważnym aspektem jest także przygotowanie harmonogramu prac. Przyda się on m.in. jeśli zamierzamy ubiegać się np. o kredyt hipoteczny na remont.

Ile zatem trzeba zapłacić za przeprowadzenia zmian w swoim mieszkaniu? Przyjmuje się, że w 2023 r. średnio trzeba zapłacić ok. 2,5 tys. zł/m2 mieszkania.

Sposoby na sfinansowanie remontu mieszkania

Jeśli chcemy przeprowadzić generalny remont mieszkania, warto zawczasu odłożyć odpowiednio kwotę na jego sfinansowanie. W obecnych czasach, przy wysokiej inflacji i rosnących cenach wszystkiego, może być to czasami trudne. Dlatego, jeśli nie mamy wystarczających oszczędności, a remont nie może dłużej czekać, warto starać się o finansowanie zewnętrzne. Możesz np. wnioskować o:

 • kredyt gotówkowy,
 • kredyt hipoteczny na remont mieszkania,
 • pożyczkę,
 • dofinansowanie z programów rządowych,
 • zwrot części kosztów remontu mieszkania dzięki ulgom podatkowym.

Pożyczka lub kredyt na remont mieszkania

Jedną z opcji finansowania jest skorzystanie z kredytu na remont, czyli zazwyczaj po prostu z kredytu gotówkowego. Do jego głównych zalet należy to, że może być on przeznaczony na dowolny cel i jako kredytobiorca nie musisz się tłumaczyć, na co wydajesz pieniądze.

Dodatkowo bank szybko wypłaca potrzebne środki, możesz więc od razu przystąpić do remontu mieszkania. A oprócz tego kredyt gotówkowy po prostu łatwiej uzyskać i nie musisz spełniać dodatkowych formalności, np. nie będzie ci potrzebny harmonogram remontu mieszkania, który jest wymagany w przypadku kredytu hipotecznego na remont.

Produkt ten ma również minusy. Przeważnie są to koszty. Kredyty gotówkowe mają zazwyczaj wyższe oprocentowanie. A dodatkowo kwota finansowania jest niższa niż, gdy weźmiesz kredyt mieszkaniowy.

Jak sfinansować remont - foto Unsplash

Inną opcją jest skorzystanie z pożyczki hipotecznej. Kredytobiorca może skorzystać z całkiem wysokiej kwoty finansowania i długiego okresu spłaty. Zazwyczaj taka pożyczka jest tańsza niż kredyt gotówkowy. Dzieje się tak, ponieważ głównym jej zabezpieczeniem jest nieruchomość. W niektórych bankach zabezpieczaniem może być także działka budowlana. Pożyczka hipoteczna umożliwia otrzymanie środków nawet do 80% wartości nieruchomości na dowolny cel. Warto jednak pamiętać, że w przypadku problemów ze spłatą, nieruchomość, która stanowi zabezpieczenie, może zostać zlicytowania.

Jak widać masz kilka opcji dodatkowego finansowania i każda ma swoje plusy i minusy. Chcesz wiedzieć więcej o kredycie na remont mieszkania i zobaczyć najlepsze oferty kredytu hipotecznego lub kredytu gotówkowego? Wejdź na tę stronę: https://www.czerwona-skarbonka.pl/kredyt-na-remont/

Jak wybrać najlepszy kredyt na remont mieszkania?

Aby wybrać najlepszy kredyt na remont mieszkania, warto przeanalizować swoje potrzeby i dostępne oferty. Należy sprawdzić nie tylko dostępną kwotę kredytu, ale też długość okresu kredytowania i to, ile wynosi rzeczywista roczna stopa oprocentowania. W ten sposób poznasz całkowity koszt kredytu i swoją miesięczną ratę.

Dobrym sposobem jest skorzystanie z rankingów kredytów oraz porównywarek. Dzięki nim łatwiej znajdziesz najlepsze oferty i przeanalizujesz interesujące Cię parametry.

Kolejnym ważnym aspektem jest przeczytanie umowy kredytowej. Zapoznanie się z jej zapisami i wykazem opłat jest niezbędne, jeśli chcemy wybrać najlepszy kredyt na remont domu i uniknąć niespodzianek przy awaryjnych sytuacjach, np. gdy pojawiają się problemy w spłacie kredytu na czas.

Pamiętaj, wiele zależy też od Twojej zdolności kredytowej i dotychczasowej historii spłat. Może się okazać, że kwota kredytu, jaką możesz otrzymać, jest niższa od Twoich potrzeb. Dlatego, jeśli np. posiadasz inne zobowiązania, warto zawczasu wybierać oferty instytucji, które mają nieco mniej restrykcyjnie warunki otrzymania finansowania.

Dofinansowanie na remont mieszkania – na co można dostać?

Inną opcją niż wzięcie kredytu na generalny remont mieszkania jest sfinansowaniu go, korzystając z pomocy państwa. Jest to możliwe, dzięki różnym programom dofinansowań na prace modernizacyjne. Z jakich dotacji można skorzystać?

W 2023 r. możesz ubiegać się o finansowanie z programu:

 • Czyste Powietrze – otrzymasz dofinansowanie na prace związane z termomodernizacją budynku jednorodzinnego, np. wymianę okien, dachu, ocieplenie domu – możesz zyskać nawet do ponad 130 tys. zł dotacji.
 • Mój Prąd – jeśli chcesz założyć np. panele fotowoltaiczne lub pompę ciepła, to w ramach tego programu możesz otrzymać maksymalnie 58 tys. zł dotacji – kwota nie może przekroczyć 50% całkowitych kosztów inwestycji.
 • Moje Ciepło – w jego ramach można się ubiegać o dofinansowanie zakupu i montażu pompy ciepła – to jednak opcja tylko dla tych właścicieli domów, którzy nie złożyli jeszcze zawiadomienia o zakończeniu budowy lub pozwolenia na użytkowanie.
 • Dofinansowanie do likwidacji barier architektonicznych – z takiej dotacji na remont mieszkania, którego celem jego dostosowanie do ograniczeń ruchowych np. poszerzenie drzwi czy dostosowanie kabiny prysznicowej, mogą skorzystać osoby niepełnosprawne – należy złożyć w PFRON wniosek. Dofinansowanie może wynieść do 95% kosztów przedsięwzięcia.

Warto również sprawdzać ofertę dofinansowań w naszej gminie. W wielu miejscowościach są bowiem prowadzone lokalne programy wsparcia w modernizacji budynków.

Inne sposoby na zdobycie środków na remont

Przeprowadzając remont w domu jednorodzinnym, możesz wykorzystać również ulgi podatkowe. Wystarczy w zeznaniu rocznym PIT odliczyć koszty, które ponieśliśmy na termomodernizację budynku. Mowa tu o wymianie okien, drzwi, ociepleniu budynku albo montażu efektywnego źródła ogrzewania.

Korzystając z ulgi podatkowej, możesz jednorazowo odliczyć od podatku do 53 tys. zł – małżonkom przysługuje odliczenie do 106 tys. zł. W ten sposób w postaci obniżenia podatku dochodowego możesz uzyskać choć częściowy zwrot wydanych środków.

Tekst: Materiał partnera


Zobacz również: Biała kuchnia z drewnem – inspiracje i aranżacje | Wykusz – co to takiego i jak go zaaranżować?

Udostępnij ten artykuł
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter