Jak urządzić pokój dla dziecka? Porady, inspiracje

Urządzenie kuchni czy łazienki to, przy zaaranżowaniu wnętrza przeznaczonego dla naszych pociech, przysłowiowa „bułka z masłem”. Przestrzeń dziecięca to szczególne miejsce w domu, nie tylko ze względu na bezpieczeństwo jej wyjątkowych użytkowników. Urządzając pokój dziecięcy, trzeba mieć na uwadze także komfort rodziców, na których, w większości przypadków, spada obowiązek utrzymania porządku. Jak znaleźć kompromis pomiędzy planami małego wizjonera a funkcjonalnością, której tak bardzo pragną rodzice?

Urządzając pokój dla dziecka postaw na kolor!

Urządzając pokój dla dziecka w pierwszej kolejności najlepiej zacząć od wyboru koloru pomieszczenia. Jak powszechnie wiadomo, dzieci przepadają za kolorami. Ich opiekunowie wręcz odwrotnie – w zdecydowanej większości bliższe są im stonowane barwy. Na tym polu można jednak w łatwy sposób wypracować satysfakcjonujący dla obu stron kompromis.

MashTo – plakaty do pokoju dziecięcego!

Należy także pamiętać o wybraniu koloru przewodniego. Jeżeli w dziecięcym pokoju panować będzie błękit, warto zatroszczyć się także o modne dodatki w odcieniach niebieskiego, na przykład puchaty dywan czy miękkie poduszki. Dla bardziej odważnych dziecięco-rodzicielskich teamów ciekawą propozycją będzie stworzenie własnego połączenia kolorystycznego, którego motywy będą królować nie tylko w postaci dodatków, ale także na tapetach, a nawet na frontach meblowych. Przy łączeniu kolorów panuje jednak jedna podstawowa zasada – w danym pomieszczeniu powinny współgrać ze sobą nie więcej niż cztery kolory.

Jak urządzić pokój dla dziecka? Przestrzeń dla małego artysty

Jeśli już o kolorach mowa, w pokoju dziecięcym warto znaleźć miejsce na rozwój artystycznej duszy. Choć może wydawać się, że to rozwiązanie, które powoli traci na swej oryginalności, pokrycie wybranej powierzchni farbą tablicową jest niezwykle taktycznym zagraniem. Przede wszystkim dlatego, że dzieci kochają malować po ścianach.

Pokój „szyty na miarę” dziecka – podpowiada architekt Agata Słoma

Wyznaczenie konkretnej przestrzeni na ich pierwsze arcydzieła pozwoli na uniknięcie zaskakujących, nierzadko permanentnych niespodzianek na jasnym beżu czy świeżo przyklejonej tapecie. Wykorzystanie farby tablicowej w pokoju dziecka może być także świetnym sposobem na wprowadzenie kontrastu dla wybranego koloru. Dodatkowo ściana pokryta farbą tablicową daje możliwość łatwej i szybkiej metamorfozy motywu przewodniego królestwa naszych pociech.

Pokój dla dziewczynek i chłopców – niech meble rosną z Twoim dzieckiem!

Pokój dziecka to ten rodzaj przestrzeni, w którym regularnie będą zachodzić mniejsze lub większe zmiany. Dzieci nieustannie rosną, a w tym czasie zmieniają się nie tylko ich upodobania, ale także ich rozmiar. Małe szkraby szybko stają się przedszkolakami, które potrzebują wyższego biurka czy dłuższego łóżka. Warto więc zainwestować w meble, które będą rosły razem z ich użytkownikiem. Pokój przeznaczony dla dziecka można wyposażyć w pełnowymiarowe łóżko, na którym w łatwy sposób zamontuje się barierkę zabezpieczającą przed upadkiem. Dobrym pomysłem jest również zakup biurka z regulowaną wysokością.

Wydzielone strefy w pokoju dziecka

W temacie mebli kluczowy jest jednakże wybór miejsc do przechowywania ubrań i zabawek. W przypadku pokoju dziecięcego zdecydowanie bardziej sprawdzą się szafy i zamykane regały, które nie tylko są w stanie zmieścić w sobie naprawdę mnóstwo rzeczy, ale także pozwolą na zachowanie schludnego wyglądu pomieszczenia, a najmłodszym ułatwią naukę sprzątania.

Zobacz również: Jak wybrać odpowiednie oświetlenie do pokoju dziecka? | Oswajamy dodatki i dekoracje we wnętrzach

Uniwersalny pokój dla dziecka
Przytulny minimalizm w pokoju dla dziecka
Pokój „szyty na miarę” dziecka – podpowiada architekt Agata Słoma
Udostępnij ten artykuł
Zapisz się do newslettera

wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych powyżej danych w celu otrzymywania newslettera.

wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych od klientów PLN Design.

Wpisz szukane słowo i kliknij enter