W nowoczesnej kuchni okap jest niezbędnym sprzętem AGD, który dba o czyste i świeże powietrze w całym pomieszczeniu. Jednocześnie nie pozostaje bez znaczenia dla zdrowia domowników, jak również dla aranżacji kulinarnego serca domu. Wybrany okap do kuchni może wtopić się w zabudowę albo być jej elementem wyróżniającym – najważniejsze jednak, aby był praktyczny. Odpowiemy na odwieczne pytanie: jaki okap kuchenny wybrać?
Rodzaje okapów kuchennych – dobierz urządzenie do swojej kuchni
Jednym z popularnych modeli okapów są te podszafkowe, które można sprytnie ukryć w zabudowie kuchennej, tuż nad płytą grzewczą lub kuchenką. Wygodnymi są również efektywne, a jednocześnie efektowne modele sufitowe, chętnie wybierane do kuchni minimalistycznych.
Dużym zainteresowaniem cieszą się także designerskie tuby. Z kolei innowację stanowią okapy blatowe, które – jak sama nazwa wskazuje – montuje się w blacie kuchennym. W wielu kuchniach można spotkać się z okapami kominowymi klasycznie montowanymi na ścianie. One też potrafią być przysłowiową „wisienką na torcie”.
Wyciąg kuchenny i pochłaniacz – to nie to samo
Okap okapowi nierówny – w sklepach można spotkać zarówno wyciągi, jak i pochłaniacze. Czym różnią się obie propozycje? Wyciąg podłączamy do przewodu kominowego (uwaga: innego niż standardowy przewód wentylacyjny), przez który powietrze z kuchni jest usuwane na zewnątrz. Pochłaniacz pracuje w obiegu zamkniętym. Oznacza to, że powietrze z kuchni oczyszcza się podczas przepływania przez filtry zamontowane w okapie, później wraca do pomieszczenia. Najlepszym wyborem będą filtry węglowe, które zarówno eliminują zapachy, jak i zatrzymują wilgoć.
Na jakie parametry okapu zwrócić uwagę?
Zanim przejdziemy do kwestii estetycznych, warto zatrzymać się przy parametrach technicznych, które wpływają na funkcjonalność okapu kuchennego. Kluczowym elementem każdego takiego produktu, bez względu na to, czy pracuje jako wyciąg, bądź pochłaniacz, jest silnik vel turbina. Aby okap pracował efektywnie, zaleca się wysokowydajne turbiny 850 m³/h. Dzięki temu urządzenie skutecznie pochłonie nie tylko parę wodną, ale też nieprzyjemne zapachy. Chcąc prawidłowo dobrać moc turbiny do pomieszczenia, w którym będzie pracował okap, należy wziąć pod uwagę kubaturę kuchni, czy też aneksu kuchennego połączonego z jadalnią. Urządzenie powinno wymieniać powietrze w kuchni od sześciu do nawet dwunastu razy na godzinę – zależy to od intensywności gotowania.
Warto zwrócić uwagę na model okapu. W niewielkich wnętrzach typu kawalerka z aneksem kuchennym najlepiej sprawdzą się modele, które można schować w zabudowie lub takie, które tworzą z sufitem jedną płaszczyznę. Dobrym pomysłem jest również zamontowanie okapu w formie designerskiej tuby, która optycznie powiększy pomieszczenie.
Z kolei we wnętrzach wyróżniających się dużym metrażem odnajdą się okapy wyspowe. W ofercie marki Nortberg możesz znaleźć nowatorskie rozwiązania, do których należy asymetryczny okap z półką Metropolis – model charakteryzujący się ponadprzeciętną powierzchnią pochłaniania. Idealny do loftów czy stylu industrialnego. Ciekawe propozycje to z pewnością wyglądające jak lampy okapy na linkach, które zatroszczą się o nietuzinkowe wykończenie kuchni.
Komfort użytkowania – zwróć na niego uwagę przy wyborze okapu
Niedocenianym udogodnieniem okapów kuchennych jest ich oświetlenie. Aby ułatwić sobie życie, warto wybierać modele z większą ilością źródeł światła, które właściwie doświetlą kuchenkę. Zadbajmy też o barwę samego światła, najlepiej zbliżoną do dziennego ok. 4000K, dzięki czemu nasz wzrok nie będzie się męczył. Dbając o ekologię i portfel zdecydowanie lepiej wybrać LED-y niż halogeny.
Podczas użytkowania okapu kuchennego pojawia się odwieczny towarzysz: hałas. O ile obecna technologia produkcji oferuje coraz cichsze i wydajniejsze turbiny, o tyle sposób montażu przewodów wentylacyjnych może sprawić, że gotowanie zamieni się w koszmar. Dlatego istotnym jest stosowanie się do zaleceń producenta urządzenia i podążanie za wskazówkami specjalistów od wentylacji. Wybierając prawidłowe typy przewodów, właściwe materiały oraz dodatkowo wyciszając kanały wentylacyjne, ograniczymy słyszalny szum powietrza do minimum.
Właśnie między innymi o komfort użytkowania troszczy się marka Nortberg, która – jako jedyna w Europie – oferuje swoim klientom błogą ciszę w kuchni za sprawą systemów Silent Kitchen i Silent Home. To rozwiązania, które pozwalają na odpięcie turbiny i umieszczenie jej na przykład na strychu lub w garażu bądź montaż turbiny bezpośrednio w połaci dachowej.
Sterowanie okapem
Okap do kuchni może być synonimem nowoczesnej wygody, a wszystko za sprawą możliwości wyboru sterowania. Użytkownicy takich produktów mogą zdecydować się na elektroniczne wybieranie funkcji pracy okapu, na przykład pilotem lub wybrać klasyczne, niezwykle intuicyjne w formie przycisków czy suwaków.
Okap kuchenny – niezbędny element wyposażenia kuchni
Obfitość parametrów, które decydują o tym, czy okap jest dobry, czy nie, wcale nie oznacza, że ten niezbędny sprzęt AGD nie może być ozdobą kuchni. Marka Nortberg oferuje rozwiązania, które wpiszą się w aranżacyjny zamysł każdego wnętrza kuchennego. W jej ofercie można znaleźć białe okapy w klimacie skandynawskim czy minimalistycznym, a także czarne modele, które będą dopełnieniem kuchni loftowych.
Ciekawą opcją są modele ceramiczne czy wykończone szkłem artystycznym, które wzbogacą przestrzenie glamour. Poza czarno-białą klasyką, przyszli właściciele mogą wybierać spośród różnorodnych kolorów, zaczynając od srebrnych propozycji, przechodząc przez miedziane, a na złotych kończąc. Prawdziwymi perełkami, które będą dekoracyjnym akcentem w kuchniach eklektycznych, jest natomiast kolekcja okapów ze spiekami kwarcowymi Laminam.
Jak się okazuje, wybór okapu do kuchni to nie lada sztuka – marka Nortberg doskonale zdaje sobie z tego sprawę, dlatego też zaprasza wszystkie osoby, które szukają idealnego produktu, do swojego showroomu online z okapami kuchennymi. W przypadku pytań lub wątpliwości, warto skontaktować się z producentem i dopytać o szczegóły, tak samego urządzenia, jak i niuansów montażowych.
Zobacz również: