Jak wybrać obrazy do sypialni? Porady i inspiracje

Powieszenie obrazu jest jednym z najpopularniejszych, a zarazem najskuteczniejszych sposobów na wprowadzenie dekoracji do naszej sypialni. Ich obecność umożliwia nie tylko zaznaczenie osobistych preferencji, uhonorowanie pasji czy istotnych dla nas momentów. Obraz do sypialni będzie w stanie doskonale podkreślić jej charakter, uzupełnić wybrany motyw przewodni lub też samodzielnie nadawać jej wybrany klimat. Jak jednak wybrać obraz idealny?

Choć dekoracja tego rodzaju nigdy nie wyjdzie z mody, nawet jeśli sypialnia będzie zmieniać się wraz z gustami i upodobaniami właściciela, jej dobór może stanowić pewien problem!

Marcin Kieliszek - redaktor portalu PLN Design

Pomimo tego, że najlepszym rozwiązaniem zawsze pozostanie to, które wpisuje się w nasze gusta, podczas aranżacji sypialni mogą pojawić się pytania: czy obrazem powinny współgrać meble? A może warto zdecydować się na zmianę dodatków lub pościeli? Jak bardzo istotne będzie barwy ścian? Mam nadzieję, że moje porady pomogę Ci rozwiać kilka największych wątpliwości!Marcin Kieliszek, PLN Design

Jak duży obraz do sypialni wybrać?

Pomimo tego, że na rynku dostępnych jest mnóstwo obrazów w różnych rozmiarach — od zupełnie niedużych, do wariantów naprawdę pokaźnych, mogących zająć zdecydowaną większość przestrzeni na ścianie — wciąż możemy spotkać się z kwestią tego, jakie obrazy należy powiesić w sypialni, aby nie zaszkodzić jej proporcjom. Problem ten będzie szczególnie istotny dla posiadaczy relatywnie małych bądź wyjątkowo skomplikowanych przestrzennie pomieszczeń. Jakich więc rozmiarów obraz wybrać, aby zapewnić idealne dopasowanie wielkości do otaczającej go przestrzeni?

Żółty obraz w sypialni
W niewielkiej sypialni sprawdzi się duży obraz

Przede wszystkim warto porzucić przekonanie, aby w niedużych pomieszczeniach zrezygnować z większych formatów. Jeden duży obraz zawieszony w niewielkiej sypialni często przynieść może wyjątkowo korzystny skutek, optycznie powiększając przestrzeń. Decydując się na małe rozmiary, paradoksalnie ryzykujemy podkreśleniem skromnych wymiarów sypialni. Jeśli wciąż obawiamy się zbytniego przytłoczenia pomieszczenia przez pokaźniejszy format dzieła na płótnie, możemy połączyć kilka rozmiarów, tworząc z nich interesujący kolaż, który wprowadzi pewną równowagę aranżacyjną.

Jak wybrać obrazy do sypialni? Porady i inspiracji
Powieszenie obrazu w sypialni nada jej wyjątkowego charakteru

Czy zatem duża sypialnia oznaczać musi duże obrazy? Takie rozwiązanie będzie trafione i z pewnością bezpieczne, gdyż pomieszczenie o większym metrażu z pewnością nie zostanie zdominowane przez obrazy o sporych formatach. Niemniej, w sypialni, która daje dekoracyjne pole do rozwinięcia skrzydeł, warto zdecydować się na pewne eksperymenty wizualne. Dla przykładu, na dużych ścianach wyjątkowo ciekawie prezentować będą się galerie stworzone z obrazów o małych bądź średnich wymiarach. Sprawdzą się one zarówno solo, jak i w roli dopełnienia bądź podkreślenia dużej grafiki.

Wybór obrazu a kolory w sypialni

Wybierając obraz, należy przede wszystkim kierować się własnymi preferencjami. Sypialnia jest pomieszczeniem, w którym powinniśmy z łatwością się odprężyć, wypocząć i poniekąd odciąć od problemów dnia codziennego, a umożliwi nam to wyłącznie poczucie całkowitego komfortu. Zbudowanie odpowiedniej, sprzyjającej nam atmosfery może bowiem realnie wpłynąć na jakość snu, dlatego też decyzja o doborze obrazu powinna być zarówno dobrze przemyślana, jak i podjęta w zgodzie z naszym gustem oraz preferencjami.

Jak wybrać obrazy do sypialni? Porady i inspiracji
Nowoczesne obrazy etniczne warto powiesić w sypialni

Nie każdemu odpowiadają szarości i stonowane barwy. Niektórzy z nas czują się sobą, gdy otaczają ich intensywne, niemal krzykliwe kolory. Czy jednak warto zdecydować się na nie w sypialni? Wiele zależeć będzie od naszego osobistego odbierania barw oraz tego, jak na nas oddziałują. Nie zapominajmy jednak o samym umiejscowieniu obrazu. Masz ochotę na wprowadzenie do sypialni odrobiny kolorowego szaleństwa, lecz nie chcesz, aby jego intensywność dodatkowo Cię pobudzała? Możesz zdecydować się na umieszczenie obrazu w takim miejscu za łóżkiem lub na ścianie, na które nie spoglądasz bezpośrednio przed snem.

Pamiętajmy o tym, że uniwersalne rozwiązania nie zawsze muszą być oczywiste i pozbawione polotu. Obrazy utrzymane w stonowanych barwach lub wdzięcznych, pastelowych kolorach sprawdzą się praktycznie we wszystkich wnętrzach, a ich obserwacja — zwłaszcza jeśli zdecydujesz się na zawieszenie ich na ścianie naprzeciwko łóżka — stanie się odprężającym doświadczeniem. Metodą, która zawsze się sprawdzi, będzie także dopasowanie tonów obrazu do motywów kolorystycznych panujących w pomieszczeniu. Sypialnia skąpana w bieli może zostać całkowicie odmieniona poprzez dobór grafik w dużych rozmiarach, które nadadzą całości wystroju charakteru. Korzystne będzie również dopasowanie obraz do tonów obecnych w dodatkach bądź tekstyliach i stworzenie wizualnej klamry kolorystycznej.

Pejzaże — odpowiednie obrazy do sypialni?

Krajobrazy mogą wydawać się nieco przebrzmiałym, niekiedy wręcz banalnym wyborem, jeśli chodzi o przyozdobienie sypialni. Nie należy jednak zrażać się do tego typu rozwiązań. Obecnie nie musimy decydować się na proste, często powielane motywy. W ofercie wielu artystów i sklepów odnajdziemy pejzaże z każdego zakątka świata, przedstawiające dowolną odsłonę wybranej przez nas fauny i flory. Co więcej, obrazy przedstawiające ważne dla nas widoki działają uspokajająco oraz relaksująco, co będzie nieocenione podczas procesu cowieczornego wyciszenia się przed snem.

Wbrew pozorom klimatyczne pejzaże mogą doskonale sprawdzić się w nowoczesnych sypialniach, nadając im pewnej dozy przytulności. W zależności od tego, na jaki widok się zdecydujemy, obrazem przedstawiającym krajobraz możemy przyozdobić nie tylko wnętrza czysto minimalistyczne, ale także te utrzymane w stylu skandynawskim lub rustykalnym, przełamując ewentualny ascetyzm, świetnie podkreślając ich związek z naturą.

Wybierając obraz do sypialni – uniwersalna moc czerni i bieli

Czarno białe obrazy są jednym z bardziej kultowych, a zarazem bezpiecznych rozwiązań, na jakie można zdecydować się, dekorując sypialnię. Tego typu efektowna dekoracja już za sprawą połączenia dwóch, wzajemnie uzupełniających się barw, będzie niezwykle elegancka oraz ponadczasowa, dzięki czemu świetnie spisze się nie tylko we wnętrzach nowoczesnych. Czarno białe obrazy dobrze zgrają się z szykiem nurtu glamour, przełamią klimat retro lub vintage, a także wspaniale odnajdą się w nieustannie aktualnym eklektyzmie.

Jak wybrać obrazy do sypialni? Porady i inspiracji
Biało-czarny obraz do przytulnej sypialni

Obraz do sypialni w czerni oraz bieli, niezależnie od przedstawionego na nim wzoru, zawsze będzie dobrze współgrać z wyposażeniem wnętrz, a także — co prawdopodobnie najważniejsze — nie stanie w kontrze z obecnymi w nim kolorami, jedynie podkreślając ich obecność. Możesz więc bez najmniejszych obaw zdecydować się na wprowadzenie takiego zestawienia do swojej sypialni, niezależnie od tego, jakim kolorem pokryjesz daną ścianę, jakie barwy przybiorą wszystkie dekoracje czy też, w jakim stylu wykonane jest Twoje łóżko. Biało-czarne obrazy praktycznie zawsze będą trafionym wyborem.

Efektowny obraz i sypialnia z nutą orientu

Choć obrazy motywami orientalnymi wydawać mogłyby się idealne wyłącznie dla osób pragnących nietypowych dekoracji w swoich wnętrzach, w rzeczywistości są one jednym z lepszych dowodów na to, że obrazy do sypialni nie muszą skupiać się wyłącznie na kojących widokach lub regularnych wzorach. Zawieszanie orientalnych obrazów sprawdzi się bowiem nie tylko w pomieszczeniu o bardzo specyficznym wystroju.

Wybór obrazu o tak silnym nacechowaniu stylistycznym — zwłaszcza jeśli zostanie on wykonany na wyrazistym płótnie lub pergaminie — będzie wspaniałym dodatkiem do nowoczesnych sypialni, a także każdego innego wystroju, w którym nie brakuje struktur, tkanin oraz drewna. Obrazy odwołujące się do kultury wschodu zwykle charakteryzują się stonowaną paletą barw, bazującą na kolorach ziemi, dzięki czemu odnalezienie wariantu współgrającego z wystrojem sypialni nie powinien stanowić problemu.

Printy roślinne — jak mogą odmienić przestrzeń?

Kwiaty z pewnością uznać można za jeden z najczęściej wybieranych motywów przyozdabiających sypialnię. Ten klasyczny wzór będzie jednak harmonijnie komponować się z większością przestrzeni — zarówno tych urządzonych w stylu romantycznym, wyjątkowo kobiecym i urokliwym, jak i minimalistycznym lub rustykalnym. Delikatność, subtelność oraz naturalna elegancja kwiatowych wzorów uwieczniona na obrazie może bowiem zarówno pokreślić wysublimowany wystrój sypialni, jak i skutecznie przełamać jej nowoczesny wydźwięk.

Obraz z motywem kwiatowym - foto Stephanie Harvey
Motywy roślinne i kwiatowe to idealne rozwiązanie do sypialni

Kwiaty sprawdzą się w każdym wnętrzu glamour, podkreślając jego wytworność, a niemal nieograniczona gama kolorystyczna, naturalnie wynikająca ze specyfiki motywu, pozwoli na stworzenie prawdziwego naściennego ogrodu uwiecznionego w obrazach. Taki obraz będzie także świetnym uzupełnieniem aranżacji zawierającej cięte lub doniczkowe kwiaty, bądź ciekawym substytutem żywych roślin dla osób niemających czasu lub możliwości do ich hodowania.

Moc abstrakcji w Twojej sypialni

Obrazy do sypialni wykonane w nurcie abstrakcyjnym są najlepszym dowodem na to, z jaką łatwością można nadać wnętrzu niepowtarzalny charakter. Mnogość szczegółów, finezja barw, nieregularne pociągnięcia pędzlem i fantazyjne kształty. Taki typ obrazów z jednej strony cechuje się szerokim spektrum interpretacji, co może pobudzić naszą wyobraźnię, z drugiej jednak jego często nieuchwytny, niemal oniryczny koncept jest w stanie wprowadzić niepowtarzalną aurę, która doskonale sprawdzi się wśród sypialnianych ścian.

Abstrakcyjny obraz nad łóżkiem w sypialni
Abstrakcyjne obrazy w sypialni? To dobre rozwiązanie dla odważnych

Obrazy przedstawiające abstrakcyjne wizje mogą przywodzić na myśl pewien chaos, którego większość z nas nie wyobraża sobie w miejscu przeznaczonym do spania. Warto więc pamiętać o tym, że abstrakcja pojawiać może się w każdej odsłonie — biele, szarości, pastele bądź warianty czysto monochromatyczne to tylko jedne z najczęściej wybieranych do sypialni zestawień. Strefa wypoczynku może stanowić idealne miejsce do wyeksponowania tego typu sztuki, niemniej, należy zadbać o tło, na którym zostanie ono wyeksponowane. Najlepiej sprawdzą się ściany gładkie, w jednym konkretnym kolorze. Wówczas będziemy mieć pewność, że obraz nie stanie w kontrze z innymi wzorami, nie spowoduje potencjalnie niekorzystnych kontrastów wizualnych, a także nie przytłoczy całości wystroju.

Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na wykorzystanie w sypialni któregoś z wymienionych powyżej pomysłów, czy też nasz wybór padnie na inny typ obrazu, dobrze jest kierować się głównie swoim gustem oraz poczuciem estetyki. Pamiętajmy, że dopasowanie kolorystyczne będzie olbrzymim ułatwieniem podczas wyboru zadowalającej nas opcji, jednak obraz umieszczony w miejscu przeznaczonym do wypoczynku umożliwiać, choć częściowe odprężenie i — przede wszystkim — potęgować nasze dobre samopoczucie.


Zobacz również: Sypialnia glamour – jak ją urządzić? | Sypialnia w Szczecinie z meblami od Loft Kolasiński

Udostępnij ten artykuł
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter