Jak wyczyścić dywan? Porady i inspiracje

Dywan to nie tylko stylowy akcent, który dopełnia wnętrze i nadaje mu wyjątkowego charakteru, ale także niezwykle ważny element, który czyni nasz pokój przytulnym, ciepłym i bezpiecznym miejscem relaksu i odpoczynku. Jednak nawet najlepiej dobrany dywan nie sprawdzi się, jeśli będzie wyblakły czy zabrudzony. Regularne odkurzanie i dokładne czyszczenie dywanu to podstawa, by właściwie o niego zadbać. Kliknij i dowiedz się jak wyczyścić dywan!

Dywany nie tylko zbierają kurz i brud, ale też często są podatne na powstawanie nagłych plam – szczególnie w pokojach jadalnianych, dziecięcych, czy w przypadku, kiedy posiadamy domowe zwierzę. Dlatego warto znać zarówno chemiczne i domowe sposoby czyszczenia dywanów. Pomogą one szybko i skutecznie pozbyć się plam zarówno w niespodziewanych przypadkach, jak i podczas regularnego odświeżania dywanu.

Jak często prać dywan?

Kluczowa dla skutecznego czyszczenia dywanów jest regularność, która sprawi, że dywan zachowa świeżość, pozostanie zadbany i będzie mógł dłużej nam służyć. Pranie dywanu w całości najlepiej wykonywać raz lub dwa razy w roku – w zależności od potrzeb. Jeśli mamy psa lub kota, albo w domu mieszkają małe dzieci, które często bawią się na podłodze powinniśmy zdecydować się na częstszy wariant, aby utrzymać higienę niezbędną do bezpiecznego i zdrowego korzystania z wnętrza.

Jak wyczyścić dywan? Porady i inspiracje - foto JESHOOTS.COM - Unsplash
Kluczowa kwestia w czyszczeniu dywanów to regularność – foto JESHOOTS.COM

Co poza regularnym praniem dywanu?

Samo pranie nie jest jednak wystarczające. Podstawą dbania o czystość dywanu jest regularne odkurzanie, najlepiej przynajmniej raz w tygodniu. Pozwala ono pozbyć się kurzu, pyłu i drobnych, bieżących zabrudzeń. Ułatwia to późniejsze pranie i zapewnia codzienną higienę.

Zdarzają się także sytuacje, w których konieczne jest natychmiastowe czyszczenie dywanu z nagłych plam. Jeśli nie są one zbyt rozległe, możesz zdecydować się na to, aby środkiem czyszczącym potraktować jedynie zabrudzone miejsca, a całość odkurzyć. Pozwoli to zaoszczędzić czas i pieniądze.

Jak przygotować się do prania dywanów?

Przed przystąpieniem do prania dywanu potrzebne będzie odpowiednie przygotowanie. Warto zastanowić się, jaka metoda czyszczenia najlepiej sprawdzi się w przypadku Twojego dywanu. Zwróć uwagę na rodzaj tworzywa, z którego wykonany jest dywan oraz na długość włosia, a także zapoznaj się ze wskazówkami producenta umieszczonymi na metce. To z pewnością pomoże w wybraniu bezpiecznego sposobu.

Jak wyczyścić dywan? Porady i inspiracje - foto Element5 Digital - Unsplash
Przed praniem dywanów ważne jest odpowiednie przygotowanie – foto Element5 Digital

Jeśli planujesz pranie dywanu na mokro, upewnij się, że jest on do tego przeznaczony i wyschnie w ciągu 24 godzin. W przeciwnym razie narażasz się na uszkodzenie podłogi przez wilgoć, czy pleśnienie.

Czym czyścić dywan?

W zależności od tego, czy planujesz jedynie odświeżenie dywanu, czy zależy Ci na skutecznym usunięciu trudnych plam, lepiej będzie skorzystać z różnych środków czyszczących. Wybierając sposób czyszczenia dywanu, weź także pod uwagę możliwość skorzystania z domowych sposobów. Mogą się one okazać tańsze, a przy tym równie skutecznie, jak metody chemiczne, usunąć plamy czy nieprzyjemne zapachy.

Korzystanie z naturalnych metod może być także bezpieczniejsze, kiedy dywan stanowi miejsce zabaw dzieci. Ostre środki chemiczne niedokładnie usunięte z dywanu mogą podrażniać skórę czy drogi oddechowe, a także wywoływać reakcje alergiczne. Czyszczenie dywanu za pomocą odkurzacza piorącego, czy zastosowanie proszku do prania może być jednak niezbędne, gdy chcesz usunąć wyjątkowo trudne plamy.

Pranie dywanów – o czym trzeba pamiętać?

Pierwszym krokiem przed przystąpieniem do właściwego czyszczenia powinno być zabezpieczenie przestrzeni wokół. Podczas usuwania zabrudzeń będziesz stosować substancje o silnym działaniu, które mogłyby uszkodzić lub odbarwić podłogę czy meble. Jeśli decydujesz się na pranie dywanów na mokro, pamiętaj o dokładnym zabezpieczeniu paneli podłogowych, które pod wpływem wilgoci mogą zostać nieodwracalnie zniszczone.

Jak wyczyścić dywan? Porady i inspiracje - foto Jonathan Stout - Unsplash
Przy czyszczeniu dywanów ważne jest zabezpieczenie przestrzeni – foto Jonathan Stout

Od czego zacząć czyszczenie dywanów?

Przed przystąpieniem do stosowania jakichkolwiek środków czyszczących, odkurz dywan. W ten sposób pozbędziesz się kurzu i codziennego brudu, który wnika w strukturę dywanu. Dzięki temu podczas prania nie rozetrzesz plam i zabrudzeń po całej powierzchni dywanu.

Jak wyczyścić dywan? Porady i inspiracje - foto No Revisions - Unsplash
Przed czyszczeniem dywanu koniecznie odkurz dywan – foto No Revisions

W przypadku dywanów z długim włosiem konieczne może być kilkukrotne odkurzanie – najpierw zgodnie z układem włókien, a później pod włos, by pozbyć się pyłu ze wszystkich zakamarków. Pomocne może być także wytrzepanie dywanu. Dopiero po wykonaniu ogólnego oczyszczenia, możesz bezpiecznie rozpocząć właściwe pranie.

Czyszczenie dywanu domowymi sposobami – soda oczyszczona

Środkiem, który świetnie usuwa brud i nieprzyjemny zapach, a przy tym jest tani i łatwo dostępny, jest soda oczyszczona – wszechstronnie stosowana w niemalże każdym domu. Zastanawiasz się jak wyprać dywan za pomocą sody? Możliwości jest kilka:

Najprostszą i najmniej czasochłonną opcją jest pranie dywanu na sucho. Posyp brudny dywan sodą oczyszczoną i pozostaw tak na co najmniej 30 minut. Po tym czasie wystarczy odkurzyć dywan.

Można także zmieszać sodę oczyszczoną z kilkoma kroplami wody, tak by osiągnęła konsystencję pasty. Taką mieszankę wystarczy równomiernie wetrzeć w dywan za pomocą gąbki lub delikatnej szczotki, poczekać aż wyschnie, a następnie odkurzyć.

Jak wyprać dywan na sucho korzystając z domowych sposobów?

Zastosowanie sody oczyszczonej nie jest jedynym rozwiązaniem, jeśli chcemy wykonać czyszczenie dywanu na sucho z wykorzystaniem domowych sposobów. Równie popularna i skuteczna jest mieszanka, w skład której wchodzą drobno starte płatki mydlane i mąka ziemniaczana. Wymieszaj razem produkty, a następnie rozsyp je na całym dywanie i dokładnie w niego wetrzyj. Po upływie trzydziestu minut odkurz dywan. Skrobia ziemniaczana wyjątkowo skutecznie usuwa z dywanów tłuste plamy.

Jak wyczyścić dywan? Porady i inspiracje - foto Sina Saadatmand - Unsplash
Dywan można wyczyścić na sucho – foto Sina Saadatmand

Domowe sposoby na usuwanie plam – jak wyczyścić dywan octem?

Inną substancją, która świetnie radzi sobie z usuwaniem brudu i bywa używana w każdym domu, jest ocet. Śmiało możesz zastosować go także podczas czyszczenia i prania dywanów.

Aby przygotować mieszankę do prania, zmieszaj ocet z wodą w proporcji 1:2 (np. pół szklanki octu na szklankę wody). Roztwór wody i octu możesz także uzupełnić dwoma łyżeczkami sody oczyszczonej dla lepszej skuteczności. Całość rozpyl na dywanie za pomocą dyfuzora. Jeśli dywan jest mocno zabrudzony, możesz też nałożyć mieszankę na plamy za pomocą szmatki.

Ocet świetnie sprawdzi się także jako dodatek podczas prania środkami chemicznymi. Do proszku do prania dywanów możesz dodać dwie łyżki octu, a następnie rozsmarować powstałą w ten sposób pastę na dywanie. Po wyschnięciu wystarczy dokładnie odkurzyć dywan.

Jak usunąć z dywanu plamy z czerwonego wina?

Aby skutecznie pozbyć się nagłych plam z dywanu, trzeba przede wszystkim zadziałać szybko. Nie zawsze możesz mieć pod ręką odpowiednie środki czyszczące, dlatego warto znać domowe sposoby, które mogą uratować Twój dywan. Plamy z czerwonego wina to częsty wypadek podczas spotkań rodzinnych czy wieczorów ze znajomymi. Najlepiej natychmiast posypać taką plamę solą, która wchłonie wilgoć, a dopiero później wyprać dywan. W ten sposób możesz zwiększyć szansę na to, że na dywanie nie pozostanie trwały ślad.

Czym wyczyścić dywan z kawy i herbaty?

Równie częste i trudne do usunięcia są świeże plamy z kawy czy herbaty. Najlepiej jest możliwie jak najszybciej osuszyć je ręcznikiem papierowym. W ten sposób unikniesz rozprowadzania substancji po większej powierzchni i jej wsiąknięcia głębiej. Po osuszeniu warto też delikatnie zaprać plamę wodą z mydłem. Dzięki temu łatwiej będzie później skutecznie wyprać dywan.

Jak wyczyścić dywan? Porady i inspiracje - foto No Revisions - Unsplash
Trudne do usunięcia są plamy z kawy i herbaty – foto No Revisions

Jak pozbyć się tłustych plam z dywanu?

Czyszczenie dywanów z tłustych plam to wyjątkowo trudne wyzwanie. Jedną z substancji, która okazuje się w takim wypadku pomocna, jest talk. Na szczęście w domowej spiżarni łatwo jest znaleźć inny produkt, który okazuję się równie skuteczny. W celu wyczyszczenia dywanu z tłuszczu można zastosować także mąkę ziemniaczaną. Wystarczy zasypać plamę skrobią lub talkiem i pozostawić na cały dzień. Po odkurzeniu dywan w tym miejscu powinien być osuszony i wyczyszczony.

Chemiczne sposoby czyszczenia dywanów

Jeśli po zastosowaniu domowej metody prania dywanu, plama wciąż jest widoczna, konieczne może się okazać zastosowanie gotowych środków do prania dostępnych w sklepach. Choć są one droższe i mogą wywoływać lekkie podrażnienia, w przypadku trudnych plam, czy wyjątkowo chłonnych dywanów z długim włosiem, mogą być niezbędne. Możesz także zdecydować się na to, aby oddać dywany do specjalistycznej pralni, jednak jest to kosztowne rozwiązanie.

Jeśli chcesz samodzielnie wyprać dywany, pomocny może okazać się odkurzacz piorący. Umożliwi on wygodne, szybkie i łatwe czyszczenie dywanów. Wymaga jednak użycia specjalnej pianki czyszczącej. Choć odkurzacze piorące coraz częściej pojawiają się w ofercie sklepów ze sprzętem AGD, wciąż nie należą do najtańszych.

Jeśli nie możesz sobie pozwolić na zakup takiego urządzenia, dobrym i równie skutecznym rozwiązaniem będzie ręczne pranie dywanu, które pozwoli usunąć niechciane plamy i brzydki zapach. Czyszczenie dywanów proszkiem można wykonać zarówno na mokro, jak i na sucho. Wystarczy tylko wybrać odpowiedni produkt.

Czyszczenie dywanów – dlaczego jest takie ważne?

Czysty i pachnący może być ważnym dodatkiem w naszej przestrzeni relaksu i odpoczynku albo wspaniałym miejscem dziecięcych zabaw… Dywan sprawia, że pokój nabiera ciepłego, przytulnego charakteru, zapewnia termiczną i akustyczną izolację, czy stanowi kolorystyczny akcent dopełniający stylowe wnętrze. Jednak zabrudzony czy zniszczony dywan może skutecznie zniszczyć nawet najlepiej urządzone pomieszczenie.

Regularne czyszczenie dywanów jest bardzo ważne – foto Juli Kosolapova

Zarówno dywany z długim, jak i krótkim włosiem należy regularnie prać i odkurzać. Ponieważ gromadzi się w nich kurz i pył nie wystarczy reagować jedynie w przypadku powstania nagłych, widocznych plam. Zaniedbany dywan może stać się miejscem nagromadzenia brudu i drobnoustrojów, dlatego należy dbać o to, by utrzymać czystość.

Aby pozbyć się niechcianych plam, wyprać dywan, czy go odświeżyć można zastosować zarówno metody domowe, jak i profesjonalne czyszczenie chemiczne. Obydwa sposoby mogą okazać się równie skuteczne i pomocne. Pamiętaj jednak, aby dobierając odpowiednią metodę czyszczenia, wziąć pod uwagę rodzaj i stopień zabrudzeń oraz tworzywo, z którego zrobiony jest dywan, aby uniknąć ryzyka uszkodzenia włókien.


Zobacz również: Biała łazienka — jak ją urządzić? | Muszelkowa lamperia od Annie Sloan

Udostępnij ten artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter