Jasne mieszkanie w bloku z lat 70-tych

Projektowanie wnętrz w blokach z wielkiej płyty jest  dużym wyzwaniem. Najczęściej niskie, dość ciemne powierzchnie, podzielone na małe „klitki” o niedbale poprowadzonych instalacjach wymagają dużej pomysłowości. Dodatkowo w tego typu mieszkaniach większą cześć budżetu pochłaniają przeróbki ścian i właśnie instalacji.

Zaprojektowana przez pracownię FlyFish Projekt powierzchnia to 64 m2 w bloku z lat 70- tych. Docelowo została podzielona na 2 pokoje, pokój dzienny wraz z kuchnią oraz hall i łazienkę. Właściciele mieszkania mieli bardzo dużo rzeczy na małej powierzchni co stało się głównym wyznacznikiem do projektowania funkcjonalnego.  Zaowocowało to licznymi zabudowami meblowymi, które dzięki bieli i zastosowaniu lustra udało sie wkomponować tak by były niemal niewidoczne. Część z nich pełni również funkcje maskującą rury. Obok białych powierzchni i luster przestrzeni dodaje wylewana część podłogi z żywicy. Aranżacja nie jest ascetyczna, mieszkanie jest jasne ale pełne kolorów i kształtów. Zaprojektowane na granicy chaosu ma być dalekie od królującego obecnie minimalizmu i stać się przytulnym gniazdkiem dla młodej pary. Cześć mebli została odświeżona i przysposobiona do nowego wnętrza co nadaje niepowtarzalny klimat.  Pokój dzienny został podzielony na cześć wypoczynkową, „zabałaganioną” pełną kolorów, mebli i przedmiotów oraz na białą, gładka część kuchenna. Ponieważ w dużym pokoju miała się znaleźć obszerna biblioteka zaproponowane rozwiązanie to lekkie konstrukcje na książki. W łazience w kształcie litery L udało się wygospodarować duże szafy do przechowywania min. na pralkę. Hall mimo małych rozmiarów dzięki podłodze z żywicy i kolorystyce prowadzi gości wprost do pokoju dziennego i kuchni pozostawiając sypialnie w strefie intymnej.

Zaprojektowane mieszkanie w zgrabny sposób łączy w sobie konieczność dyscyplinowania przestrzeni i swobodę w wyrazie artystycznym.

Udostępnij ten artykuł
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter