Jesienne sprzątanie – sprytne sposoby na przechowywanie

Tajemnicą sukcesu podczas porządkowania domowych skarbów jest efektywne wykorzystanie przestrzeni. Przemyślane schowki, dobrze zorganizowane szafki czy praktyczne wykorzystanie nieustawnych miejsc – poznaj sprytne sposoby na przechowywanie!

Sprytne sposoby na przechowywanie

Podpowiedź na koniec wakacji: warto świadomie przeznaczyć wybraną gablotkę albo półkę na pamiątki z ostatnich wakacji. To pomoże nam łagodniej przejść do jesienno-zimowych miesięcy. Znajdźmy też miejsce, do którego na przechowywanie trafią te wszystkie rzeczy, które muszą ustąpić miejsca nowym. To samo dotyczy przedmiotów, których nie używamy intensywnie na co dzień – trzymane na widoku często tylko gromadzą kurz. Zaradzimy temu dzięki kilku sprytnym rozwiązaniom.

Jesienne sprzątanie - sprytne sposoby na przechowywanie

Jest jeszcze miejsce

Praktycznie w każdym domu znajdują się trudne do zagospodarowania zakątki, które się marnują. Przy pomocy sprytnych mebli, możemy je przerobić na schowek czy półkę. W wąskim korytarzu albo tuż pod dachowymi skosami najłatwiej wstawić systemy modułowe – to od nas będzie zależeć kształt, wysokość czy szerokość konstrukcji, która powstanie.

Jesienne sprzątanie - sprytne sposoby na przechowywanie

Modułowe meble z kolekcji Balance od VOX buduje się jak z klocków. Na podstawie ustawia się kolejne poziomy podzielone półkami. Wnętrze modułów dodatkowo zaaranżujemy specjalnymi organizerami w wielu rozmiarach i kształtach. Możemy pozostawić je otwarte, ale też zamknąć drzwiczkami. Bez problemu skonstruujemy więc w ten sposób szafę na nową zastawę stołową czy postawimy w salonie nowoczesną meblościankę. W niej swoje miejsce znajdzie wszystko to, co w salonie niezbędne.

Nie zapominajmy, że w utrzymaniu porządku pomogą nam nie tylko meble. Liczne magazyny czy książki, które lubimy czytać wieczorem na kanapie, możemy przechowywać tuż obok w specjalnym koszyku. Drobiazgi, takie jak biżuterię, ozdoby czy klucze włóżmy w ozdobne pudełka, które same w sobie będą dekoracją. Niedocenianą przestrzenią do odkładania rzeczy są też drzwi – z pomocą odpowiednich akcesoriów, możemy je wykorzystać jako wieszak albo umieścić na nich podręczny schowek – podpowiada Natalia Całus, ekspert marki VOX.

Drzwi wyjściowe, łazienkowe czy w pokoju mogą być ważnym sprzymierzeńcem w utrzymaniu porządku. Model Smart od VOX wyposażono w system muf, za pomocą których można przykręcać do skrzydła organizery, haczyki czy np. dodatkowe pojemniki. W niedużej łazience będą więc idealnym miejscem na akcesoria higieniczne, zaś w przedpokoju możemy zawiesić na nich kurtkę, schować szczotkę do ubrań czy smycz dla naszego pupila.

Jesienne sprzątanie - sprytne sposoby na przechowywanie

Dziecięca przestrzeń? Tu też jest porządek

Maluchy często w swoich zasobach mają tony zabawek i skarbów przyniesionych ze spacerów. Z kolei u odrobinę starszych dzieci, zainteresowania bywają bardzo szerokie i zmieniają się o 180 stopni w bardzo krótkim czasie. Efekt? Szafy pełne komiksów, akcesoriów do treningów sportowych albo gier planszowych. Już teraz warto przygotować się na kolejną falę powakacyjnych zdobyczy oraz wyzwań, które niesie rok szkolny.

Jesienne sprzątanie - sprytne sposoby na przechowywanie

Podstawą w takim pokoju jest więc biurko, w którym można uporządkować i zgromadzić wszystko to, co niezbędne przy nauce i codziennej pracy. Zarówno pojemne szuflady, jak i półka zawieszona nad biurkiem pozwolą zachować porządek.

Ład w dziecięcym czy młodzieżowym pokoju powinien iść w parze z mobilnością. Pamiętajmy, że to nie tylko prywatna przestrzeń dziecka, ale też jego miejsce pracy. Wybieramy więc meble, które umożliwią twórcze korzystanie ze zgromadzonych w pokoju zasobów. Łatwe do wyjęcia szuflady w biurku pozwolą błyskawicznie przenieść się z pakietem narzędzi do nowego miejsca pracy, np. na łóżko. Z kolei szafka nocna na kółkach może jednocześnie pełnić rolę kontenerka przy biurku – podpowiada Natalia Całus.

Wszystkie te rozwiązania znajdziemy w kolekcji Concept od VOX. Ciekawą opcją jest możliwość dowolnego konfigurowania kolor frontów szafek – mogą być wielokolorowe, dopasowane do stylistyki całego wnętrza. Taka personalizacja ma wymiar praktyczny – możemy dobrać kolor frontu w zależności od przeznaczenia danego mebla. Na przykład za czerwonymi drzwiczkami będziemy przechowywać ubrania, za białymi akcesoria sportowe, a za szarymi przybory szkolne. Niepotrzebne nam etykiety – wystarczy znajomość kolorów, by gospodarza pokoju nauczyć dbałości o porządek.

Dobrych snów

Sypialnia jest tą z domowych przestrzeni, w której zwykle lepiej nie mieć nadmiaru rzeczy. Spokojne otoczenie ułatwia zasypianie i polepsza jakość wypoczynku. W tej części domu warto mieć więc kilka podstawowych schowków, tak by nie piętrzyła się wokół nas góra przedmiotów.

Najpotrzebniejsze rzeczy najlepiej schować w szafce nocnej i mieć je pod ręką. Ciekawym rozwiązaniem są modele z wbudowanym delikatnym oświetleniem wnętrza szuflady – po jej wysunięciu nawet w ciemności znajdziemy potrzebne rzeczy, bez konieczności zapalania mocnego światła. Takie rozwiązania oferuje np. szafka Simple od VOX.

Jesienne sprzątanie - sprytne sposoby na przechowywanie

Większość rzeczy w sypialni przechowujemy w dużych szafach. Wiele domów czy mieszkań nie ma garderoby, więc jej rolę pełni właśnie sypialniana szafa. Aby ułatwić utrzymanie porządku, we wnętrzu szafy warto zamontować półki różnego rozmiaru i drążek, tak by można w niej było schować zarówno kartony z butami, powiesić ubrania, zgromadzić swetry albo przechowywać torbę podróżną.

Jeśli mamy miejsce, warto wybrać model, w którym jest przestrzeń albo chociaż haczyk do zawieszenia ubrań, które przygotowaliśmy sobie na następny dzień. Oświetlenie wnętrza bardzo ułatwi odnajdywanie się w obszerniejszych meblach – pojemne, kilkudrzwiowe szafy to bowiem prawdziwe skarbce na nasze ubrania i inne rzeczy – podpowiada Natalia Całus.

W kolekcji Simple znajdziemy szafy różnych rozmiarów – w tym duże, czterodrzwiowe. Jeśli w sypialni między szafą a łóżkiem nie ma zbyt wiele miejsca, zamiast drzwi uchylnych wybierzmy harmonijkowe. Nie zajmują wiele miejsca, a pozwalają wygodnie sięgać po zgromadzone rzeczy.

Jesienne sprzątanie - sprytne sposoby na przechowywanie

Jeśli mimo tego nadal potrzebujemy przestrzeni do składowania (albo nie mamy miejsca w szafie) – to zainwestujmy w duże… łóżko. W pojemniku pod materacem możemy przechowywać nie tylko dodatkową pościel – np. w łóżku Harmonic pod uchylnym stelażem zlokalizowano ogromny pojemnik pozbawiony przegród. Dlatego bez problemu możemy w nim przechowywać rzeczy nawet o bardzo dużych gabarytach. Ze względu na komfort użytkowania takie schowki wykorzystujemy przeważnie na rzeczy, których nie wykorzystujemy na co dzień. Ubrania sezonowe, torby podróżne czy ciepłą pościel, której latem nie używamy przechowamy tu, aż nadejdzie ich moment.

Marka VOX

VOX to marka wnętrzarska o unikatowym i uzupełniającym się portfolio produktów oraz usług związanych z urządzaniem mieszkań i domów. W VOX wierzą, że prawdziwa wolność zaczyna się w domu, a to jak mieszkamy ma ogromny wpływ na nasze życie. Dlatego ich produkty powstają w odpowiedzi na realne potrzeby człowieka, w oparciu o metodologię design thinking. Pracują nad nimi multidyscyplinarne zespoły, w skład których, oprócz projektantów, wchodzą psychologowie, etnografowie czy socjologowie. Ich celem jest nieustanny rozwój i dostarczanie kompleksowych rozwiązań wnętrzarskich. W ten sposób powstają stylistycznie dopasowane do siebie kolekcje mebli, podłóg, drzwi, dodatków oraz systemów ściennych i elewacyjnych.

Zobacz również: Blat kamienny czy blat ze spieku kwarcowego? | Aranżujemy łazienkę na poddaszu

Jesienne sprzątanie - sprytne sposoby na przechowywanie
Udostępnij ten artykuł
Zapisz się do newslettera

wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych powyżej danych w celu otrzymywania newslettera.

wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych od klientów PLN Design.

Wpisz szukane słowo i kliknij enter