Kiedy zastanawiamy się nad tym, jakie ślady pozostawiamy po sobie, często myślimy o pozytywnym wpływie, jaki możemy mieć na świat wokół nas. Wyobrażamy sobie tworzenie niezapomnianych dzieł czy znajdowanie rozwiązań ważnych społecznych zagadnień. Niemniej jednak w codziennym życiu napotykamy również na sytuacje, gdzie nasze działania mogą mieć negatywne skutki. Takie konsekwencje dotyczą nie tylko nas, ale również przyszłych pokoleń.
Niechlubny pomnik człowieka
Nasz świat odczuwa wpływ ludzkiej obecności. Powinniśmy dążyć do tego, aby zostawić za sobą ślad, który będzie inspiracją i zobowiązaniem dla przyszłych pokoleń. Choć musimy przyznać, że nie zawsze dbamy o naszą planetę tak, jakbyśmy chcieli, są osoby takie jak Mateo Kotecki, zdolny projektant, który poprzez swoją twórczość podkreśla problem zanieczyszczenia mórz plastikowymi odpadami. Funkcjonalność tej pracy jest związana z przekonaniem, że większość przestrzeni wielkomiejskich pozostawia bardzo ograniczone pole manewru mieszkańcom, którzy czasem nie mogą liczyć nawet na balkon – jako substytut przydomowego ogródka – i stanowi odpowiedź na ten problem.
Jungle Table – coś więcej, niż stolik
Mateo Kotecki skonstruował stolik, który ma przede wszystkim stanowić domowe stanowisko hodowli roślin. Zawiera on wodoodporną kasetę, którą należy wypełnić keramzytem. W otworach blatu umieszczamy sadzonki warzyw czy też roślin dekoracyjnych i dzięki zastosowaniu hydroponicznej metody uprawy, rośliny rozwijają się w doskonałych warunkach. Ten projekt to więc nie lada gratka nie tylko dla miłośników ogrodnictwa. To pożyteczny gadżet dla osób, nomen omen, zupełnie zielonych, jeśli chodzi o temat uprawiania roślin.
Recykling w praktyce
Wymienny blat stolika został stworzony z nakrętek od napojów – oddziałuje on na odbiorcę nie tylko wizualnie, ale również sensorycznie. Mimo wyszlifowania powierzchni zachowane zostały nieregularności, które nieustannie przypominają o tym, z jakiego produktu został stworzony i o aktualnych problemach zanieczyszczenia środowiska naturalnego.
To właśnie ten zabieg można uznać za kluczowy, jeśli chodzi o wykonanie tego wyjątkowego projektu. Stolik stworzony przez Mateo Koteckiego przypomina o ważnych kwestach związanych z ekologią poprzez swoją formę. Zastosowanie przez projektanta odpadów plastikowych do skonstruowania mebla jest niczym innym jak zastosowaniem recyklingu w praktyce. Ten stolik stanowi jeden z małych, ale jakże znaczących pomników, które człowiek może pozostawić po sobie, jako pozytywny akcent ze swojego pobytu na „Błękitnej Planecie”.
Projekt: Sławomir M. Kotecki Mino – MRSatelier | mrsatelier.com
Zobacz również: Konsolka „Knot” od polskiej marki Bonega Design | Dywany Dywilan – polskie dywany wełniane łączące tradycję i nowoczesność