Kaktus w domu – uprawa i pielęgnacja

Istnieje przekonanie, że uprawy kaktusów nie da się zepsuć. To właśnie niskie wymagania tych roślin wpływają na ich nieustającą popularność. Jednak nawet kaktusy mają swoje potrzeby. Aby prezentować się pięknie przez długi czas, potrzebują odpowiedniej pielęgnacji. Chcesz dowiedzieć się więcej o uprawie kaktusów? Czytaj dalej!

Kaktusy – niezwykłe rośliny amerykańskich pustyń

Kaktusy nieodłącznie kojarzą się z Dzikim Zachodem. Nic dziwnego! Kaktusy to potoczna nazwa dla roślin z rodziny kaktusowatych, które liczą sobie aż 2000 gatunków. Występują w obu Amerykach i w 99% są sukulentami łodygowymi. Posiadają płytki system korzeniowy i gromadzą wodę w zgrubiałym pędzie, który jest odpowiednikiem liści. Ciernie i włoski absorpcyjne pomagają z kolei utrzymać optymalne nawodnienie. To właśnie dzięki takiej budowie kaktusy mogą przetrwać nawet najbardziej niesprzyjające warunki na Ziemi. Warto wiedzieć, że te rośliny są w stanie przeżyć nawet w miejscach, w których deszcz pada jedynie raz na 10 lat!

Kaktus w domu - foto Ugur Akdemir
Jak podlewać kaktusy? Wbrew pozorom – nie za często

Dlaczego warto mieć w domu kaktusy?

Kaktusy są znane i lubiane przez większość z nas. Dlaczego warto je mieć w domu? Przede wszystkim na uwagę zasługuje fakt, że nie są one szczególnie skomplikowane w pielęgnacji, a ich kupno oraz utrzymanie jest naprawdę tanie. Co więcej, z uwagi na różnorodność gatunkową, niemal każdy może znaleźć okaz, który sprosta jego oczekiwaniom i będzie stanowił naprawdę efektowną ozdobę parapetu.

Odmiany kaktusów i sukulentów

Nie wszystkie sukulenty pochodzą z Ameryki. Niektóre z nich występują naturalnie w Afryce, Azji, a nawet w Europie. Warto przy tym wiedzieć, że kaktusy nie są wszystkimi sukulentami, a stanowią jedynie ich znaczną część. Inne rodzaje sukulentów to wilczomleczowate (Euphorbiaceae), gruboszowate (Crassulaceae), agawowate (Agavaceae) oraz przypołudnikowate (Aizoaceae). Odmian kaktusów istnieje natomiast niezliczona ilość. Różnią się one kształtem, formą, wielkością, a nawet kolorami. Co ciekawe, niektóre rodzaje rośliny są niekłujące!

Kaktus w domu - foto Stephanie Harvey
Uprawa kaktusów w domu jest dosyć łatwa

Jak pielęgnować kaktusy?

Wbrew obiegowej opinii, prawidłowa pielęgnacja kaktusów wcale nie jest tak prosta, jak mogłaby się zdawać. Od nadmiaru wilgoci łatwo giną, a to nie jedyny błąd, który często popełnia się przy ich uprawie. Warto też mieć na uwadze, że choć większość kaktusów pochodzi z gorących pustyń, zdarzają się wśród nich odmiany łąkowe i leśne, które mają nieco inne wymagania. Oczywiście nie należy przy tym demonizować tych pięknych roślin. Nadal kaktusy to jedne z najmniej kapryśnych roślin, w sam raz dla zabieganych i zapominalskich osób.

Jaka ziemia dla kaktusów?

Kaktusom do prawidłowego wzrostu potrzebne jest przepuszczalne podłoże. Tak, jak w ich naturalnym środowisku, powinno ono z łatwością nasiąkać wodą i szybko wysychać. Można zdecydować się na kupno specjalnej ziemi przeznaczonej dla kaktusów lub na samodzielne przygotowanie odpowiedniej mieszanki. W 40% powinna się ona składać z gruboziarnistego piasku, w 30% ze zdezynfekowanej ziemi ogrodowej z dodatkiem igliwia sosnowego, w 20% z substratu torfowego, a w pozostałych 10% z perlitu. Takie podłoże będzie przypominało pustynną glebę, w której rosną kaktusy na swoich naturalnych stanowiskach.

Kaktus w domu - foto Scott Webb
Młode kaktusy mają dodatkowo ciernie pokryte włoskami absorpcyjnymi

Dlaczego warto mieć w domu kaktusy?

Kaktusy są znane i lubiane przez większość z nas. Dlaczego warto je mieć w domu? Przede wszystkim na uwagę zasługuje fakt, że nie są one szczególnie skomplikowane w pielęgnacji, a ich kupno oraz utrzymanie jest naprawdę tanie. Co więcej, z uwagi na różnorodność gatunkową, niemal każdy może znaleźć okaz, który sprosta jego oczekiwaniom i będzie stanowił naprawdę efektowną ozdobę parapetu.

Światło dla kaktusów

Kaktusy doniczkowe warto posadzić na najbardziej nasłonecznionym parapecie w domu. Oczywiście, nie jest to żelazną regułą, zwłaszcza w przypadku odmian leśnych oraz łąkowych. Wyjątkiem w kwestii nasłonecznienia są zwłaszcza gatunki szczepione, o charakterystycznych, kolorowych główkach. W większości przypadków jednak rośliny te potrzebują dostępu do światła słonecznego przez co najmniej kilka godzin w ciągu dnia. Pamiętaj jednak, żeby nie ustawiać kaktusów zbyt blisko szyb, zwłaszcza okien południowych. Choć to rośliny pochodzące z pustyni, nadal mogą ulegać poparzeniom słonecznym!

Kaktus w domu - foto Polina Silivanova
Zbyt obfite podlewanie szkodzi kaktusom

Zasady podlewania kaktusów

Jak nawadniać kaktusy doniczkowe? Ich podlewanie jest naprawdę bardzo ważne, trzeba jednak przeprowadzać je umiejętnie. Istotne jest przy tym zachowanie niezbędnej oszczędności – to właśnie obfite podlewanie jest najczęściej popełnianym błędem w pielęgnacji kaktusów. Pamiętaj też o tym, że rośliny te lubią miękką i lekko kwaśną wodę. Najlepiej więc przegotować ją i odstawić na kilka godzin przed podlaniem. Procedurę nawadniania kaktusów uzależnia się od pory roku oraz panującej wilgotności powietrza. Pamiętaj, że podlewania kaktusów nigdy nie przeprowadza się bezpośrednio. Wodę leje się do podstawki, tylko wtedy, kiedy ziemia jest całkowicie sucha. Po upływie godziny należy odlać pozostałą wodę. Kaktusy doniczkowe nawadnia się od maja do września. Wtedy też następuje stopniowe zaprzestanie podlewania i przygotowanie rośliny do hibernacji.

Kaktus w domu - foto Mathias Reding
Jesienią stopniowo podlewanie ograniczamy

Kaktusy zimą

Jak wygląda pielęgnacja kaktusów w okresie zimowym? Przede wszystkim trzeba zapewnić im optymalną temperaturę otoczenia – około 10-15 stopni Celsjusza. Podlewanie kaktusów staje się wówczas niepotrzebne. Nieco inaczej wygląda to jednak, gdy w pomieszczeniu panują nieco cieplejsze warunki. Wtedy trzeba zadbać o to, aby rośliny hibernowały na lekko wilgotnym podłożu i aby gleba nie zamieniła się w suchą bryłę ziemi. Wiosną można wrócić do podlewania kaktusów, początkowo delikatnie zraszając je wieczorami.

Nawożenie kaktusów

Podlewanie kaktusów to podstawowa, ale nie jedyna ważna w ich pielęgnacji czynność. Jednak nawożenia wymagają tylko te rośliny, które pozostają na tym samym podłożu ponad 3 lata. Wówczas można zasilać je dwa razy do roku w okresie letnim, używając przy tym specjalnych nawozów przeznaczonych dla sukulentów. W innych przypadkach nawożenie jest niekonieczne, a nawet niewskazane. Może doprowadzić ono do deformacji pędów oraz zrzucania cierni przez kaktusy.

Kaktus w domu - foto Margarita Terekhova
Kaktusy nie lubią obfitego podlewania

Przesadzanie kaktusów

A jakie są zasady dotyczące przesadzania kaktusów? Przede wszystkim należy przeprowadzać je zimą, kiedy rośliny są w stanie spoczynku. Należy przy tym usunąć martwe korzenie – są suche i mają brązowy kolor, przez co łatwo je odróżnić. Pamiętaj, że kaktusów nie można przesadzać wiosną. Rośliny wytwarzają wówczas korzenie oczekujące, czyli zalążki nowego systemu korzeniowego. Zaczyna się on rozwijać już po pierwszym podlewaniu. Próba przesadzenia ich w tym czasie skończyłaby się uszkodzeniem młodych korzeni, co w efekcie zahamowałoby wzrost rośliny.

Choroby i szkodniki kaktusów

Choć kaktusy i inne sukulenty nie mają dużych wymagań, a także słyną ze swojej nieprzeciętnej odporności, bywają narażone na ataki szkodników oraz choroby roślin. Najczęstszym problemem okazują się inwazje wełnowców oraz przędziorków. Kaktusy doniczkowe bywają również atakowane przez choroby grzybowe. Niestety bardzo szybko rozprzestrzeniają się po całej roślinie. Brak szybkiej interwencji może skutkować całkowitym obumarciem kaktusów.

Kaktus w domu - foto charlesdeluvio
Kaktus po przesadzeniu podlewamy dopiero po kilku dniach

Doniczki do kaktusów

Zastanawiasz się, jakie doniczki są najlepsze do uprawy kaktusów? Najlepiej nadadzą się te wykonane z blachy lub plastikowe. Pojemniki gliniane lub drewniane są niewskazane. Poprzez ich porowatą budowę ziemia może szybko wysychać, co w rezultacie osłabia rośliny. Pamiętaj również o odpowiedniej wielkości doniczki. Im większy i silniej ukorzeniony okaz, tym większy pojemnik – powinien on bez problemu pomieścić korzenie rośliny.

Kaktus w domu - foto Annie Spratt
Do podlewania kaktusów najlepiej używać miękkiej wody

Uprawa kaktusów – dobre rady

Nie ulega wątpliwości, że kaktusy to jedne z najłatwiejszych w uprawie roślin. Idealnie nada się dla zabieganych osób, które mimo wszystko chcą cieszyć się piękną ozdobą swojego parapetu. Pamiętaj, żeby ustawiać kaktusy w jasnym pomieszczeniu i nie zapominaj o ich prawidłowym podlewaniu. Pamiętaj, że te rośliny naturalnie żyją w ekstremalnie trudnych warunkach. Co za tym idzie, o wiele łatwiej zniosą dłuższą przerwę w pielęgnacji, niż jej nadmiar. Dotyczy to nie tylko podlewania, ale też nawożenia. Kaktusy trzeba natomiast szczególnie chronić przed nadmierną wilgocią oraz deszczem.


Zobacz również: Jak tanio urządzić balkon? Pomysły i inspiracje

Udostępnij ten artykuł
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter