Karim Rashid jest megagwiazdą światowego designu, jednym z projektantów, którzy umieją wykorzystać nowoczesne technologie i media w budowaniu własnej marki i popularności. Ekscentrycznie ubrany, chętnie udzielający wywiadów i dzielący się swoimi niebanalnymi poglądami, przebył daleką drogę od rodzinnego Kairu, po sam szczyt designerskiej Alei Gwiazd. Można go kochać albo uważać za egocentrycznego pozera. Nie można jednak odmówić mu talentu, ogromnej kreatywności i umiejętności wypracowania własnego stylu, z którym kojarzony jest na całym świecie. Tysiące udanych projektów i ponad trzysta międzynarodowych nagród jest najlepszą wizytówką jego talentu.
Karim Rashid – artystyczne korzenie
Karim Rashid urodził się w Kairze w roku 1960 w mieszanym małżeństwie Egipcjanina i Angielki. Talent nie był w jego rodzinie niczym wyjątkowym. Ojciec był malarzem-abstrakcjonistą, brat został słynnym i cenionym architektem, a siostra oprócz malarstwa zajmowała się również muzyką. Rodzinna anegdota głosi, że Karim przejawiał zainteresowanie projektowaniem już od najmłodszych lat, rysując przedmioty codziennego użytku.
Rodzina szybko opuściła Egipt i przeniosła się do Kanady. Tu przyszły twórca ukończył studia w dziedzinie projektowania i zdobył dyplom na Uniwersytecie Carleton w Ottawie w 1982 roku. Swoją edukację kontynuował we Włoszech. Najpierw w Neapolu, pod opieką znanego włoskiego architekta i projektanta Ettore Sottsassa, potem w Mediolanie. Tam przez rok pracował w Rodolfo Bonetto Studio.
„Zmysłowy minimalizm”
Już w czasach studiów w Neapolu Karim Rashid dał się poznać jako bardzo zdolny artysta, który szybko wypracował własną filozofię projektowania. Jak sam opowiada, starał się wypracować bardziej funkcjonalną, a zarazem przyjazną odbiorcy wersję designu.
Dla Karima funkcjonalizm i minimalizm odgrywają kluczową rolę w projektowanym przedmiocie, ale równie ważne jest pozytywne oddziaływanie na emocje i zmysły odbiorcy. To charakterystyczne dla designera podejście zwane jest “zmysłowym minimalizmem”.
Psychologia koloru
Kanadyjski designer znany jest ze swojego zamiłowania do nasyconych barw, których używa nie tylko w swoich projektach, ale też na bardziej osobistym poziomie. Od wielu lat Karim Rashid ubiera się w specyficzny sposób, głównie na biało, a w wyjątkowych okolicznościach dodając różowe elementy stroju.
Kolory pełnią w jego twórczości funkcję nie tylko estetyczną. Projektant silnie akcentuje psychologiczne znaczenie formy przedmiotów i ich barw. Według jego teorii różne odcienie mogą wywoływać u odbiorcy różne uczucia i nastroje. I tak na przykład jego ulubiony różowy powoduje poprawę nastroju i przypływ pozytywnych emocji. Z kolei jasnozielony ma sprzyjać dobremu samopoczuciu podczas spożywania posiłków, dlatego powinien być stosowany w wystroju kuchni.
Imponujące portfolio
Początkowo Karim Rashid pracował w Kanadzie, projektując dość specyficzne przedmioty takie jak sprzęt używany do prześwietleń, skrzynka pocztowa czy łopata do śniegu. W 1993 roku designer otworzył własne studio w Nowym Jorku. Jego kariera potoczyła się błyskawicznie, a jego imponujące portfolio rozrosło się jeszcze bardziej.
Katalog projektów Karima Rashida obejmuje wiele różnych dziedzin. Od drobnych przedmiotów użytku codziennego, przez duży wybór mebli, kończąc na kompletnych aranżacjach salonów, a nawet kompletnym wystroju ośrodków wypoczynkowych, jak np. Temptation Resort and Spa w meksykańskim Cancun.
Do najbardziej znanych projektów Karima Rashida należą kosz na śmieci Garbo i krzesło Oh Chair – oba zaprojektowane dla Umbra – kolorowe, plastikowe (plastik to ulubiony materiał Kanadyjczyka) i cieszące oko zaokrąglonymi kształtami. Równie znany jest projekt flakonu perfum dla Kenzo, zastawy stołowej i zegarków Alessi oraz lamp dla Artemide.
Wśród mniej typowych projektów można znaleźć oryginalny design sklepu Giorgio Armani. Projektant skupia się nie tylko na luksusowych produktach. Z pewnością najbardziej zaskakująca praca Karima Rashida to pokrywy włazów kanalizacyjnych stworzone dla miasta Nowy Jork.
Wśród firm, dla których projektował Rashid, znajdują się Veuve Clicquot, Bombay Saffire, Finé Water Japan, Sexy Beast USA, Davidoff, Issey Miyake, Estee Lauder, Audi, Samsung, Swarowski czy Armani. Już same te nazwy pokazują, jak bardzo wszechstronnym i kreatywnym twórcą jest Kanadyjczyk.
300 nagród Karima Rashida
Meble zaprojektowane przez Karima Rashida zdobyły wiele międzynarodowych nagród. W 2012 roku współpracując z duńską siecią BoConcept, stworzył projekt jadalni Ottawa, który zdobył jedną z najbardziej prestiżowych nagród – Red Dot Award. Wcześniej jego projekty wyróżniono między innymi George Nelson Award i Pentawards, a on sam zdobył tytuł Kanadyjskiego Projektanta Roku.
Prace Karima wystawiane są w wielu prestiżowych galeriach – między innymi w Museum of Modern Art, Centre Pompidou i San Francisco Museum of Modern Art. On sam doczekał się kilku honorowych doktoratów na kanadyjskich uczelniach. Bardzo często jest też zapraszany w charakterze prelegenta na różnego rodzaju branżowe konferencje i wystawy, a także zasiada w jury kilku ogólnoświatowych konkursów designerskich.
Według Rashida dobry design to nie wszystko. Tworzyć meble może każdy. Ważne, żeby zaprojektowany przedmiot był w stanie poruszyć ludzi, zagrać na ich emocjach, a jednocześnie ułatwić i uprzyjemnić im życie. I takie właśnie cechy możemy odnaleźć w przedmiotach stworzonych przez kanadyjskiego designera.
Projektant: Karim Rashid | karimrashid.com
Zobacz również: