Karnet architekti i odnowiona zabytkowa Villa 1906

Willa pochodząca z 1906 roku została odnowiona i gruntownie zmodernizowana przez projektantów ze studia Karnet architekti.

Projekt Villa 1906

W zabytkowej willi z początków XX wieku powstała nowoczesna przestrzeń mieszkalna. Budynek uległ głębokiej modernizacji – zmieniono układ pomieszczeń i ponownie zaplanowano przestrzeń wewnątrz. Projekt dostosował budynek do współczesnych wymogów, jednocześnie zachowując jego historyczne dziedzictwo.

Karnet architekti i odnowniona zabytkowa Villa 1906 - foto Petr Polák
Projekt Villa 1906

Historia budynku rozpoczęła się w 1906 roku, kiedy to architekt František Buldr ukończył jego budowę. Od 1934 roku mieszkał w niej pisarz F. X. Šalda, a pięć lat później willę przebudowano pod kierunkiem Karela Šťastnego. Zmieniona została fasada, dobudowano też wieżę z charakterystycznym zadaszeniem. Do dzisiaj przetrwało niewiele oryginalnych elementów – między innymi żeliwna balustrada i brama wejściowa. W 2018 roku nowym projektem przebudowy zajęło się studio Karnet architekti.

Zachowanie dziedzictwa historycznego

Głównym założeniem projektu było dostosowanie willi do współczesnych wymogów, jednocześnie zachowując jak najwięcej z jej dziedzictwa historycznego. Wejście główne zostało przeniesione na parter. Pozwoliło to na znaczne powiększenie holu wejściowego i uzyskanie dodatkowej przestrzeni na szafy. Udało się też wygospodarować miejsce na dodatkowe pomieszczenia gospodarcze i szatnię.

Wnętrza odnowionej Villa 1906
Wnętrze wyremontowanej willi

Materiały zostały dobrane tak, aby oddać majestat i wyjątkową atmosferę tego niezwykłego budynku. Podłogi wyłożone są marmurem, którego faktura doskonale współgra z orzechowym fornirem, którym wykończone są szafy wnękowe. Niski sufit wymusił wybranie odpowiedniego oświetlenia, które nie przeszkadza, a jednocześnie podkreśla kontrast pomiędzy oryginalnymi a nowoczesnymi elementami wnętrza.

Pierwsze, drugie i trzecie piętro

Na pierwszym piętrze znajduje się kuchnia. Jej duże okna wychodzą na północ – widać przez nie bramę wjazdową i całą dolinę za nią. Żona właściciela może obserwować zbliżających się gości i za pomocą tabletu wyposażonego w funkcje inteligentnego domu sterować oświetleniem i otwierać bramę. Cała górna kondygnacja wyłożona jest szlachetnym drewnem. Lampy zawieszone są w grupach, a zasłony sięgają od sufitu do podłogi, podkreślając wysokość pomieszczenia.

Piękny strop w odnowionej willi
Zaaranżowany strych w Villa 1906

Na drugim piętrze umieszczono pokoje dziecięce wraz z główną łazienką. Takie rozwiązanie wymusiło stworzenie nowego pokoju z dawnego tarasu. Dzięki temu powstała zupełnie nowa bryła, a pierwotny układ domu został znacznie uproszczony i ujednolicony.

Trzecie piętro zajmuje główna sypialnia wraz z łazienką i garderobą. Prowadzi do niej wejście po stromych, czarnych schodach pod krokwiami. Przestrzeń nagle otwiera się na całą wypełnioną światłem wieżę. Łóżko stoi na podeście otoczone kolumnami. Nad nimi króluje dwanaście okien, które nie tylko zapewniają oświetlenie, ale też chronią to prywatne miejsce przed oczami osób postronnych.

Nowoczesna willa

Architekci ze studia Karnet architekti starali się zachować jak najwięcej elementów z oryginalnego budynku. Tam, gdzie to nie było możliwe, wykonano dokładne repliki. W ten sposób powstały okna czy słupki balustrady odlane w formach wykonanych według zachowanej, oryginalnej dokumentacji.

Przestronny salon w odnowionej willi
Stylowy salon w odrestaurowanej willi

Pomimo licznych sprzeciwów właścicieli zachowano też historyczne elementy fasady. Willa nie przypomina jednak muzeum. Wypełniono ją nowoczesnymi rozwiązaniami godnymi domu XXI wieku. Jednym z nich jest system inteligentnego domu, który szczególnie przypadł do gustu zainteresowanemu nowoczesną techniką właścicielowi.


Projekt: Karnet architekti | karnet.archi
Zdjęcia: Petr Polák | petrpolak.photo

Zobacz również: Casa Mirador – szklany dom w Quito | Internal Landscape Villa

Zabytkowa brama w odnowionej kamienicy Villa 1906
Karnet architekti i odnowniona zabytkowa Villa 1906 - foto Petr Polák
Karnet architekti i odnowniona zabytkowa Villa 1906 - foto Petr Polák
Jasne wnętrza w Villa 1906
Połączenie bieli i ciemnego drewna we wnętrzach Villa 1906
Lustro w holu we wnętrzach Villa 1906
Schody na piętro Villi 1906
Karnet architekti i odnowniona zabytkowa Villa 1906 - foto Petr Polák
Czarne meble kuchenne we wnętrzach Villa 1906
Karnet architekti i odnowniona zabytkowa Villa 1906 - foto Petr Polák
Karnet architekti i odnowniona zabytkowa Villa 1906 - foto Petr Polák
Karnet architekti i odnowniona zabytkowa Villa 1906 - foto Petr Polák
Przestronny salon z regałami pełnymi książek we wnętrzach odnowionej willi
Udostępnij ten artykuł
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter