Kartell i design 100% “Made in Italy” – historia marki

Kartel - lampa Bourgie

Markę Kartell założyli w 1949 roku w Mediolanie Giulio Castelli i Anna Castelli Ferrieri. Początkowo przedsiębiorstwo zajmowało się produkcją akcesoriów samochodowych, jednak wkrótce nastąpiła zmiana profilu jej działalności. Od tamtego momentu Kartell nieustannie produkuje różne rodzaje przedmiotów użytkowych – krzeseł, stolików, mniejszy mebli, domowych akcesoriów oraz elementów oświetleniowych.

Miłość do tworzyw sztucznych

W ciągu następnych lat marka Kartell wyspecjalizowała się w produkcji mebli z tworzyw sztucznych. Współpraca z wieloma słynnymi projektantami zaowocowała stworzeniem prawdziwych ikon designu jak choćby najbardziej rozpoznawalny produkt firmy – krzesło Louis Ghost. Cechą wspólną wyrobów włoskiej marki były żywe kolory, futurystyczny design i oczywiście materiał – w głównej mierze tworzywa sztuczne.

W latach 60. i 70., dzięki swoim przełomowym projektom doskonale wpisanym w estetykę tamtych czasów, Kartell zdobył pozycję niekwestionowanego lidera na rynku nowoczesnych mebli z tworzyw sztucznych. Marka stała się znana na całym świecie, rozszerzając swoją sieć dystrybucji. W 1998 roku w Nowym Jorku otwarty został jej pierwszy sklep w USA, wprowadzając na ten rynek doskonały design „Made in Italy”. Szybko powstały kolejne w San Francisco, Miami, Los Angeles, Atlancie i Bostonie.

Kartell - żyrandol Khan - krzesło A.I. Metal - stół Sir Gio - lampa GOODNIGHT
Żyrandol Khan – krzesło A.I. Metal – stół Sir Gio – lampa GOODNIGHT

Wcześniej, w 1988 nastąpił w firmie ważny punkt zwrotny. Kartell został przejęty przez Claudio Lutiego, zięcia Giulio i Anny Castelli. Luti wcześniej związany był z domem mody Versace i swoje doświadczenia wykorzystał w nowej firmie. Ze świata mody wniósł wrażliwość, zamiłowanie do wysmakowanych projektów oraz perfekcji wykonania. Wcześniejsze kontakty pozwoliły mu też sprowadzić do Kartell wielu renomowanych designerów i architektów.

W czasie ery Lutiego firma położyła też większy nacisk na technologię i badania nad nowymi materiałami. Powstało własne laboratorium, w którym tworzono i testowano nowe odmiany tworzyw sztucznych oraz badano ergonomię i wytrzymałość stworzonych projektów. Nowe możliwości materiałowe zaowocowały powstaniem zupełnie nowych możliwości. Jedną z nich było wykorzystanie poliwęglanów i projektów całkowicie przezroczystych mebli.

Kartell - One more
Kartell – One more

W dzisiejszych czasach Kartell jest już globalną marką z siedzibą główną w Mediolanie. Swoje wyroby sprzedaje w 130 krajach całego świata, a w samych Stanach Zjednoczonych posiada 150 dystrybutorów. Oferta firmy nadal oparta jest na nowoczesnych meblach wykonanych z plastiku, a oprócz tego na oświetleniu, akcesoriach do kuchni i łazienki oraz wielu drobniejszych dodatkach.

Do pomocy w kierowaniu firmą Claudio Luti zaprosił swoje dzieci – Lorenzę i Federico. Firma wciąż bada możliwości wykorzystania nowych materiałów, zdobywa nowe rynki i wprowadza innowacyjne produkty. Design to jednak nie wszystko. Kartell łączy w swoich działaniach produkcję i sprzedaż ze światem kultury i sztuki. Regularnie bierze udział w targach wyrobów artystycznych, a o jej projektach powstają książki. Na specjalną uwagę zasługuje również ciekawa inicjatywa przedsiębiorstwa – Muzeum Firmy Kartell.

Muzeum Firmy Kartell – Kartell Museo

Z okazji pięćdziesięciolecia firmy w 1999 roku prezes Claudio Luti otworzył firmowe muzeum. Jego zadaniem jest zachowanie i prezentacja materialnego i niematerialnego dziedzictwa marki Kartell. Pięćdziesiąt lat wytężone pracy projektantów, tysiące pomysłów i setki innowacyjnych projektów zasłużyły na specjalne miejsce, w którym można je prezentować szerszej publiczności.

Muzeum mieści się na przedmieściach Mediolanu, w fabryce firmy położonej w miejscowości Noviglio. Ciekawy jest już sam budynek, uznany za jedną z perełek architektury industrialnej Lombardii, a zaprojektowany przez Annę Castelli Ferrieri i Ignazio Gardella. Od 1967 roku mieści się w nim główna siedziba Kartell, a dla muzeum wygospodarowano ponad 2000 metrów kwadratowych powierzchni.

Muzeum Kartell - Kartell Museo
Muzeum Kartell – Kartell Museo

Na stałej wystawie znajdują się eksponaty przedstawiające historię firmy od roku 1949 do czasów obecnych. Od akcesoriów samochodowych, przez meble, lampy i detale wyposażenia wnętrz, aż po prototypy i wyniki laboratoryjnych badań. Kolekcja składa się z ponad 8000 przedmiotów, 5000 projektów oraz 15 tysięcy fotografii.

Muzeum propaguje wiedzę o projektowaniu i historii firmy poprzez własne publikacje i badania, a także organizując tymczasowe wystawy i konferencje. Sukces placówki potwierdziło przyznanie jej w 2000 roku prestiżowej Nagrody Biznesu i Kultury Guggenheima dla najlepszego muzeum firmowego.

Szeroka gama wyrobów

W ciągu ponad siedemdziesięciu lat na rynku firmie Kartell udało się znacząco poszerzyć swoją ofertę. Obecnie znajdują się w niej różne modele mebli – stoły, ławy, krzesła, fotele, półki i regały. Oświetlenie jest drugą z najważniejszych kategorii w ofercie. Lampy marki Kartell są powszechnie znane na rynku, wśród nich dostępne są modele stojące, wiszące oraz kinkiety.

Kartel - A.I. STOOL LIGHT - Lantern - Light-Air - GHOST BUSTER
A.I. STOOL LIGHT – Lantern – Light-Air – GHOST BUSTER

Kolejna grupa to mniejsze akcesoria wyposażenia wnętrz. Tu znajdziemy mnóstwo przedmiotów do pokojów – zegary, wazy, pojemniki czy lustra. W ofercie zastawy stołowej są kubki, talerze, kieliszki, dzbanki i zaparzacze do herbaty. Ofertę uzupełniają półki i pojemniki łazienkowe.

Projektanci z całego świata

Kartell to przede wszystkim autorski design. Z firmą współpracują projektanci z całego świata, zarówno ci ze starszego, jak i najmłodszego pokolenia. Niektórzy wiążą się z Kartellem na kilkadziesiąt lat, tworząc dla niego ikony designu. Do najsłynniejszych z nich należy Francuz Philippe Starck, Hiszpanka Patricia Urquiola, Włosi Ferruccio Laviani, Antonio Citterio i Piero Lissoni, Izraelczyk Ron Arad i jeden z najnowszych nabytków – Japończyk Tokujin Yoshioka.

Kartell - Lampa K-Lux & fotel Lunam - Lampa K-Lux - projekt Rodolfo Dordoni | Fotel Lunam - projekt Patricia Urquiola
Lampa K-Lux – projekt Rodolfo Dordoni | Fotel Lunam – projekt Patricia Urquiola

Ikony Kartella

Krzesło Louis Ghost

Krzesło Louis Ghost zostało zaprojektowane przez Philippe’a Starcka w stylu barokowego mebla Ludwika XV. Wykonane z jednej bryły przezroczystego poliwęglanu wygląda jak rzeźba z delikatnego kryształu. To jednak mylne wrażenie. Krzesło jest solidne, stabilne, można używać go również na powietrzu, a ze względu na przezroczystość pasuje do większości aranżacji.

Lampa Bourgie

Lampa Bourgie zaprojektowana przez Ferruccio Lavianiego to zaskakujące połączenie historii z nowoczesnością. Na barokowej, ozdobnej podstawie zamontowany jest plisowany klosz, którego wysokość można regulować. Nowoczesny poliwęglan nadaje przedmiotowi nowoczesnego stylu.

Kartel - lampa Bourgie
Lampa Bourgie

Regał na książki Bookworm

Regał na książki Bookworm to przykład wykorzystania nowoczesnej technologii we wzornictwie. Mebel zaprojektowany przez Rona Arada można dowolnie wyginać, nadając mu kształt pasujący do otoczenia. Pomimo delikatnego wyglądu na półce można umieścić książki o wadze do 10 kilogramów.

Kartell - regał Bookworm
Regał Bookworm

Zegar Tic&Tac

Kolejnym dziełem Philippe’a Starcka jest prosty w formie zegar Tic&Tac. Przedmiot ten zamienia sprawdzanie godziny w doznanie czysto estetyczne. Trzy uproszczone wskazówki zdają się wisieć w powietrzu, umocowane na przezroczystej tarczy kwadratowego zegara o wymiarach 30×30 centymetrów.

Kartell - zegar naścienny Tic&Tac
Zegar Tic&Tac

Krzesło Ami Ami

Japończyk Tokujin Yoshioka projektując krzesło Ami Ami, nawiązał do bogatych tradycji tkackich swojego rodzinnego kraju. Ami Ami to po japońsku „tkać” a mebel jego projektu faktycznie wygląda jak utkany prostym ściegiem. Nowoczesny jest tylko materiał – zgodnie z filozofią firmy Kartell krzesło wykonano z plastiku. Jedna z wersji jest całkowicie przezroczysta, oddając hołd projektowni Louis Ghost Philippe’a Starcka.

Kartell - krzesło Ami Ami
Krzesło Ami Ami

Nagrody i wyróżnienia

Kartell na przestrzeni lat zdobył za swoje projekty wiele międzynarodowych nagród cenionych w świecie designu. Dziewięć razy świętowano w firmie zdobycie najważniejszego włoskiego wyróżnienia Compassi d’Oro. Prezes Claudio Luti uhonorowany został w 2020 roku specjalną nagrodą dla właścicieli firm zajmujących się projektowaniem – Red Dot: Personality Prize. Poza tym Kartell wielokrotnie otrzymywał nagrody za swoje produkty. Wśród nich Red Dot Design Award, amerykańską Good Design Award, niemiecką German Design Award, francuską nagrodę magazynu Elle oraz Wallpaper Design Award.


Marka: Kartell | kartell.com

Zobacz również: