Katarzyna Bogucka, znana szerzej pod pseudonimem Nioska, to ilustratorka działająca na wielu frontach i laureatka wielu nagród oraz wyróżnień. Z rozmowy dowiesz się, jak rozpoczęła się jej kariera, skąd pomysł na tak nietypowy pseudonim oraz jak połączyć pracę z rodzicielstwem! Miłej lektury!
Jesteś absolwentką malarstwa – jak wyglądała twoja droga od studiów do otwarcia własnego sklepu ze swoimi pracami?
Nie wiem, jak wygląda to teraz, ale gdy ja szłam na studia malarskie, rodzice bardzo się tym martwili. Nie twierdzę, że nie mieli powodu – z malarstwa udaje się żyć nielicznym. Tym, czego nie wiedzieliśmy wtedy, jest fakt, że prócz malowania po malarstwie można robić wiele bardzo różnych rzeczy. Wpierw było jednak to zmartwienie rodziców co ja będę robić i moje, że będą musieli mnie utrzymywać. Kombinowałam więc jak wykorzystać moje umiejętności rysunkowo-malarskie do pracy za pieniądze. Zaczęłam dorabiać, rysując kolorowanki itp. To było pozbawiające nadziei zajęcie, które rzuciłam przy pierwszej okazji.
Dalszą historię zawdzięczam szczęśliwym trafom. Chłopak namówił mnie na zapisanie się na zajęcia ilustracji na innym wydziale. Prowadziła je Iwona Chmielewska. To dzięki niej poznałam świat pięknych, oryginalnych, autorskich ilustracji. W tym samym czasie przyjaciel chłopaka, założyciel marki Pantuniestał, opowiadał nam o książeczce, którą chce wydać, ale nie idzie mu rysunkowo i w końcu dał jej ostatnią szansę, prosząc mnie o ilustracje. Tak powstała moja pierwsza publikacja – tyci projekt, mały nakład, ale zauważony w świecie ilustracji.
Po tym jakoś poszło i powoli zaczęłam zdobywać pierwsze zlecenia na książki i ilustracje prasowe. To oczywiście duży skrót. Było wiele potknięć, niepewność swojego stylu i szukania czegoś więcej, po chwili cofania. Było śmieszne portfolio rozsyłane do gazet, agencji i wydawnictw, albo – co gorsza – dawane do ręki na targach w wielkich nerwach i tremie co ja mam powiedzieć. Była cisza i brak odzewu albo wycofywanie się rakiem. Równolegle wydarzyły się wspaniałe zlecenia, które pozwoliły mi się ilustracyjnie rozwijać i rozkręcać chęć na więcej.
A własny sklep? Podobały mi się plakaty i ich projektowanie. Nikt mi tego jednak nie zlecał, więc zaczęłam zlecać je sobie sama. Wymyślałam albo brałam na warsztat proste hasła. Wyszła z tego cała seria. Projekty zrobione po nic, do szuflady. Pomyślałam, że może chociaż warto je pokazać. Udało się zorganizować wystawę w Tarnobrzeskim Domu Kultury w 2015 roku. Po tym pomyślałam, że może warto jeszcze coś z nimi zrobić i tak powstał sklep internetowy z plakatami, który mam do dziś. Dla mnie to z jednej strony miejsce, gdzie mogę sprzedawać swoje prace bezpośrednio, ale też autorska przestrzeń na twórcze wariacje, czy raczej wariactwa. Jednym zdaniem: robię w plakatach, co mi się żywnie podoba!
Jak sama wspominasz, jesteś ilustratorką działającą na wielu frontach. Jak to robisz?
To chyba z zachłanności. Chcę próbować ilustracji wykorzystywanej na różnych nośnikach, więc bardzo mnie cieszą nietypowe propozycje i wyzwania. Tworzę ilustracje do książek, prasy, na tekstylia, porcelanę, projektuję murale, mozaiki, plakaty. Zdarza mi się projektować logotypy. Jest w tym pewne niebezpieczeństwo.
Przy projektowaniu tapety albo wzoru tekstylnego liczy się forma – kształty, kolory, proporcje. W ilustracji książkowej ważna jest narracja i zbiór ilustracji. Ilustracja prasowa to często przenośnia, surrealistyczne ujęcie tematu, gra emocji. Kiedy żongluje się tak różnymi projektami na przestrzeni niedługiego czasu, trzeba pamiętać o ich przeznaczeniu. Nie wszystko spod mojej ręki nada się na wzór, a ciąg ilustracji w stylu któregoś ze wzorów nie stworzy ciekawej książki. Widzę też na social media, że niektórzy lubią plakaty, ale nie ciekawią ich moje książki i inne, podobne kombinacje.
Ta różnorodność źle wpływa na spójność, ale ta nie jest moim priorytetem. Chcę się nadal rozwijać, próbować nieznanego. Od jakiegoś czasu tworzę kolaże i maluję obrazy. Z jednej strony są to prace kompletnie inne od tego, co robię na polu ilustracji, ale już widzę, że przenoszę pewne elementy do ilustracji i odwrotnie. Tworzenie to dla mnie ciągła droga.
Ciekawi mnie bardzo nazwa Twojej marki – nioska, czyli samica ptaka. Skąd pomysł na taką nazwę?
Stare dzieje! Na studiach fascynowała mnie sztuka ludowa. Nosiłam kolorowe, wzorzyste ubrania, korale, kierpce. Jednym słowem – byłam pstrokata jak kura ozdobna. Tak też malowałam. Zakładałam stronę z ilustracyjnymi wrzutkami blogowymi, trzeba było wymyślić nazwę, może nawet hasło. Wymyśliłam: NIOSKA – zniesiemy wszystko!
Tak zostało. Chociaż na szczęście nie muszę znosić wszystkich i wszystkiego. Jakiś czas temu zastanawiałam się, czy nie zrezygnować z tej nazwy. Przypisana jest głównie do sklepu, przy innych projektach podpisuję się nazwiskiem. Znowu wychodzi brak spójności, ale może tak już u mnie musi być. Zostawiam sobie furtkę na ucieczki i zmiany. A do ludowości nawiązałam całkiem niedawno projektem na koszulkę rowerową „Koło gospodyń wiejskich”, w którym gospodyni z warkoczem i w ludowym stroju ciśnie na kolarzówce.
W twoich projektach często pojawiają się wątki zaangażowane społecznie, np. wsparcie dla osób LGBT czy pomoc Ukrainie. Uważasz swoją twórczość za zaangażowaną społecznie?
Reaguję na rzeczywistość swoją twórczością. Nie potrafię rozpisać swojego zdania w apelu, czy poście. Nie przyszłoby mi to nawet do głowy. Naturalna jest dla mnie wypowiedź obrazem, a ta ma jakieś pole rażenia. Niestety przez ostatni czas mam wrażenie, że lista problemów społecznych wartych podkreślenia stale się wydłuża. Na komputerze mam już katalogi: Różnorodność, Aborcja, Ukraina, Granica.
Cieszę się, gdy klient sam wychodzi z inicjatywą, aby w projekcie dodać wątek społeczny. Miałam okazję wykonać kilka ściennych nadruków dla Piekarni Lubaszka. Klient poprosił, aby dodać symbole różnych religii (także ateizmu), aby podkreślić, że chleb piecze dla każdego. Innym razem nie mrugnął nawet okiem, gdy na jednym z projektów pokazałam parę męską i rodzinę dwóch kobiet z dzieckiem.
Styl i charakter moich prac sprawia, że staram się każdy temat ująć w pozytywny sposób. Jeśli więc wojna, to nie bomby, a myśl o przyszłości i odbudowie. Aborcja – solidarność kobiet.
W przypadku granicy z Białorusią zabrakło mi optymizmu, projektując pierwszy plakat. Długo myślałam jak dać upust emocjom i niestety nic dającego nadzieję nie udało mi się wymyślić. Tylko beznadzieja. Aktualnie skończyłam pracę nad ilustracją do kampanii Amnesty International „Ośrodek all inclusive”. Cieszę się, że mogę dołożyć do ich pracy swoją cegiełkę.
W Twoich pracach pojawiają się także tematy związane z rodzicielstwem – od plakatów, po stworzony dla dzieci i rodziców kwarantannik. Jak wygląda życie mamy – ilustratorki?
Ten fragment mojej rzeczywistości, który de facto jest jej lwią częścią, także odreagowuję w swoich pracach. Dzieci wprowadziły chaos w moim życiu, wcześniej skupionym głównie na pracy i odpoczywaniu od niej. W tej chwili brakuje mi czasu na obie czynności. Długo pracowałam na to, aby nie być dyscyplinowaną czymś innym, niż moim rytmem dnia, tygodnia, czy miesiąca. Wszystko przepadło.
Żeby nie było – są też plusy. Przy dzieciach zaczęłam więcej szkicować na papierze, tworzyć kolaże. Nie chciałam siedzieć tyle przy nich przed komputerem, bo co to za przykład? Przy okazji znalazłam nową furtkę twórczą, która obecnie nabiera rozpędu. Tylko nie wiem jak im powiedzieć, że ich pokój zabaw zamieniam na pracownię malarską.
Tworzysz książki, wzory, plakaty, murale – jaką formę swojej pracy lubisz najbardziej?
Lubię żonglować formą albo po prostu nie lubię się w jednej z form zamykać. Widzę więcej plusów różnorodnej pracy niż zagrożeń. W tej chwili w dużym stopniu zajmuje mnie prasa, murale, plakaty i kolaże. Z sentymentem patrzę na ilustrację książkową, z której wypadłam już parę lat temu. Mam spory katalog nigdy nieużytych wzorów. Jeszcze większy katalog w głowie projektów nigdy niestworzonych. Lubię zmienność i wyzwania, więc teraz sporym źródłem mojego twórczego bólu głowy jest malarstwo.
Jeśli chodzi zaś o sam sposób pracy ilustratorskiej, jest dość podobny, bez względu na to, gdzie ilustracja ma zaistnieć. Jest to praca przed komputerem. Kilka razy wprowadziłam ostatnio małe zmiany, być może udoskonalenia. Zazwyczaj wykręcałam się od spotkań, uważając, że temat wystarczy obgadać telefonicznie, ja biorę się za szkice, pracę właściwą i gotowe.
W ostatnim czasie jestem skłonna otwierać się na inne wizje współpracy: spotkania, warsztaty, bliskie przyglądanie się ścianie, na której ma się pojawić mój projekt. Takie wyprowadzanie z rytmów pomaga rozwijać się stylowi, koncepcjom i nie wpadać na utarte, „wyświechtane” ścieżki.
Artystka: Katarzyna Bogucka – Nioska | nioska.com
Zobacz również: Alek Morawski aka Lis Kula podbija świat grafiki i ilustracji | Bartosz Kosowski – ilustrator, którego docenił świat