Katarzyna Klimek – projektowanie holistyczne i konkurs Grant of Colour by Tarkett

3 lutego wystartowała I edycja konkursu GRANT OF COLOUR by Tarkett, skierowanego do młodych projektantów i architektów. Zadanie konkursowe polega na wybraniu przestrzeni dydaktycznej i stworzeniu nowej koncepcji tego miejsca, w oparciu o raport Studium Kolorów przygotowany przez Tarkett. Katarzyna Klimek, która jest w jury tego konkursu, zdradziła nam parę szczegółów dotyczących holistycznego podejścia do projektowania oraz samego konkursu. Zachęcamy do lektury!

W swojej pracy skupia się Pani na holistycznym podejściu do projektowania. Co to właściwie oznacza? Jaki to ma wpływ na użytkowników tych przestrzeni?

Katarzyna Klimek: Holistyczne podejście do projektowania to bardzo szerokie określenie. Jego podstawą jest całościowe spojrzenie na wielopłaszczyznowe potrzeby użytkowników. Projektując, musimy wziąć pod uwagę nie tylko twarde dane o ilości pracowników w biurze, czy uczniów w szkole, ale również sposób ich pracy i nauki. Często porównuję podejście holistyczne do sprawnie działającego organizmu. Gdy wszystkie organy działają poprawnie, człowiek jest zdrowy, gdy choć jeden zaczyna szwankować, bardzo szybko okazuje się, że ma to wpływ na pozostałe układy.

Grant of Colour by Tarkett - konkurs dla architektów

Odnosząc się do przykładu projektowego – jeśli w szkole źle zaprojektujemy szatnie, które są punktem o największym natężeniu ruchu przy wejściu i wyjściu ze szkoły, może się okazać, że wzrośnie stres, a co za tym idzie zachowania niepożądane, takie jak agresja. Niekoniecznie są to aspekty, na które zwraca się uwagę. Zadaniem projektanta jest przemyślenie różnych scenariuszy i uwzględnienie odpowiednich rozwiązań w projekcie.

Projektowanie takich przestrzeni, jak przedszkola, czy szkoły wymaga zupełnie innego podejścia niż przy projektowaniu np. przestrzeni biurowych. Na co warto zwrócić uwagę, tworząc taki projekt?

To prawda, projektowanie dla edukacji jest inne, ponieważ funkcja pomieszczeń jest inna i inny użytkownik, natomiast ogólne zasady pozostają te same: patrzymy na cały cykl życia szkoły, czy przedszkola. Analizujemy poszczególne grupy wiekowe i dostosowujemy rozwiązania do ich potrzeb. Należy pamiętać, że dorastanie to niezwykle fascynujący, ale również skomplikowany proces.

Badania wskazują, że dotychczasowe klasyczne przestrzenie edukacyjne nie spełniają dobrze swojej funkcji i dostarczają uczniom zbyt mało bodźców wspierających naukę. Nie zapominajmy, że przestrzeń jest silnym narzędziem i świadome wykorzystywana może wspierać pożądane zachowania.

Grant of Colour by Tarkett - konkurs dla architektów

Celowo nawiązaliśmy akurat do przestrzeni przedszkoli, szkół i uczelni, ponieważ w tym roku ruszyła pierwsza edycja Państwa konkursu: GRANT OF COLOUR by Tarkett. Jaki jest jego cel?

Celem tego konkursu jest zainspirowanie młodych architektów i projektantów wnętrz do zagłębienia tematu projektowania szkół i przedszkoli. Nasze Studium Kolorów to efekt pracy kilkudziesięciu specjalistów z różnych branż, którzy przeanalizowali krok po kroku wpływ kolorów na rozwijanie umiejętności poznawczych u dorastających dzieci. Jest to przewodnik dla projektantów dotyczący projektowania przedszkoli, szkół oraz uczelni wyższych.

Czy w konkursie mogą brać udział wszyscy, czy są jakieś ograniczenia?

Do udziału zapraszamy szerokie grono projektantów. Mogą brać udział wszyscy do 31 roku życia. Absolwenci kierunkowych studiów wyższych (architektura, architektura wnętrz, wzornictwo) oraz studenci ww. kierunków.

Czy na uczelniach są bloki tematyczne poświęcone projektowaniu właśnie takich przestrzeni z uwzględnieniem tego wszystkiego, co powiedziała Pani wcześniej?

Ciężko odnieść się do programu nauczania każdej uczelni w Polsce. Mam taką nadzieję, że jest to jak najbardziej powszechne, biorąc jednak pod uwagę feedback, który otrzymuję od architektów i młodych projektantów zapoznających się ze Studium Kolorów, często wiedza na temat wspierania nauki u dzieci za pomocą kolorów jest dla nich nowością.

Grant of Colour by Tarkett - konkurs dla architektów

Czy jest szansa, że któryś z nagrodzonych projektów będzie wdrożony w realnym projekcie?

Mamy ogromną nadzieję, że tak się stanie. Stawiamy również na poszerzenie świadomości wśród młodych projektantów.

Dlaczego Pani zdaniem warto wziąć udział w tym konkursie? Jak zachęciłaby Pani potencjalnych uczestników i jakich rad mogłaby im udzielić?

Warto wziąć udział w konkursie, ponieważ projektowanie dla dzieci, to bardzo wdzięczny temat i oprócz nagród dla zwycięzców jest jeszcze nagroda dla wskazanej placówki edukacyjnej, czyli bezpośrednio przyczyniacie się do polepszenia standardów nauczania dzieci. Podczas tworzenia projektu warto zajrzeć do Studium Kolorów oraz, jeśli to tylko możliwe, skonsultować swój projekt z użytkownikiem, czyli dzieckiem. Taki feedback może być niezwykle fascynujący, w końcu to dla nich projektujecie. I jeszcze na koniec, cieszcie się tym, co robicie, ponieważ dzięki temu tworzycie nową rzeczywistość edukacyjną w Polsce.

Grant of Colour by Tarkett - konkurs dla architektów

Czy w planach są już kolejne edycje, bądź konkursy podobne tematycznie?

Na razie skupiamy się na tej edycji, natomiast zauważyliśmy potrzebę zorganizowania podobnego konkursu w innych krajach, dlatego rozszerzamy konkurs na Czechy, Słowację, Węgry, Litwę, Łotwę i Estonię.

Projektantka Katarzyna Klimek

Katarzyna Klimek to architekt i projektant wnętrz komercyjnych z wieloletnim doświadczeniem.  Ma na swoim koncie liczne projekty wnętrz dla klientów międzynarodowych. Współautor Przewodnika „Inwestycje w Przestrzeń Przyjaznej Szkoły”, zrealizowanego w ramach współpracy z Ministerstwem Przedsiębiorczości i Technologii oraz PFR. W swojej pracy skupia się na holistycznym podejściu do projektowania, ze szczególnym uwzględnieniem wpływu przestrzeni na zachowania człowieka. Swoje doświadczenie w tym zakresie, skutecznie wykorzystuje w projektowaniu przestrzeni publicznych oraz komercyjnych.

Katarzyna Klimek i konkurs Grant of Colour by Tarkett
Udostępnij ten artykuł
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter