Katarzyna Kraszewska i apartament na warszawskim Powiślu

W nowoczesnym apartamencie zaprojektowanym przez architekt wnętrz Katarzynę Kraszewską, właściciele znaleźli wszystko, o czym można marzyć w sercu stolicy. Architektoniczną solidność, wygodę śródmiejskiej komunikacji, sąsiedztwo zielonych parków  i rozmach dużej, 165-metrowej przestrzeni. Czegóż chcieć więcej?

Apartament na warszawskim Powiślu projektu Katarzyny Kraszewskiej

Rzeczywiście, szczęściarze! Apartament na warszawskim Powiślu przybrał obecny kształt i wygląd, bo trafili na prawdziwą specjalistkę od funkcjonalnych, eleganckich wnętrz. W dodatku po sąsiedzku, bo pracownia Katarzyny Kraszewskiej również mieści się na warszawskim Powiślu, więc zalety jednej z najmodniejszych dzielnic Warszawy były jej dobrze znane. Świetnie skomunikowana z miastem, prawie centrum metropolii, a jednak wśród zieleni dającej poczucie kameralności i oddechu.

Katarzyna Kraszewska Architektura Wnętrz - Apartament na warszawskim Powiślu - foto. Tom Kurek - beżowy dywan w salonie

Właściciele nie bez powodu wybrali właśnie tę dzielnicę na miejsce do życia dla swojej czteroosobowej rodziny. Poprzednie mieszkanie na obrzeżach miasta przysparzało im sporo problemów, przede wszystkim z uciążliwymi dojazdami do centrum. A stąd wszędzie blisko – do pracy i do szkoły. Dlatego w jednym z apartamentowców zakupili dwa mieszkania z myślą o połączeniu ich w jedną dużą przestrzeń. Wiedzieli, że taka inwestycja będzie wymagała niemałych prac remontowych, ale byli przekonani, że zalety tego miejsca zdecydowanie przeważają nad trudnościami, które mogą napotkać. Rezultat potwierdza, że się nie mylili.

Katarzyna Kraszewska Architektura Wnętrz - Apartament na warszawskim Powiślu - foto. Tom Kurek - stolik pomocniczy

Między Nowym Jorkiem, a Paryżem…

Chcieli, żeby było nowocześnie, ale zarazem elegancko i szykownie. Styl? Wielkiego miasta… Coś pomiędzy Nowym Jorkiem, a Paryżem. Orzech na pozór niełatwy do zgryzienia, ale nie dla Katarzyny Kraszewskiej, która z projektowania wnętrz dla wymagających klientów zrobiła specjalizację. Jak sama mówi „większość rzeczy nie stanowi dla mnie problemu, tylko wyzwanie”. Takie stwierdzenie zobowiązuje, dlatego inwestorzy zaufali architektce na całej linii.

Katarzyna Kraszewska Architektura Wnętrz - Apartament na warszawskim Powiślu - foto. Tom Kurek - salon

Ponieważ z dwóch mniejszych przestrzeni trzeba było zakomponować jedną większą, cały układ projektantka wymyśliła od nowa. Właścicielom zależało na dużym przestronnym salonie, z otwartą kuchnią, częścią jadalną oraz strefą dzienną, oraz na odseparowanej części prywatnej z sypialnią, pokojami dzieci i łazienką.

Katarzyna Kraszewska Architektura Wnętrz - Apartament na warszawskim Powiślu - foto. Tom Kurek - kuchnia połączona z jadalnią

Elegancka część dzienna

Elegancka część dzienna to duma projektantki. Jej stworzenie nie było proste, bo do dyspozycji była długa i dość wąska przestrzeń. Jednak tę z pozoru wadę udało się przekuć w zaletę. „Mankamenty” podpowiedziały architektce ciąg aranżacyjnych rozwiązań. Dosłownie „ciąg”, bo poszczególne strefy następują tu kolejno po sobie.

Kuchnię z dużą wyspą sprytnie połączono z jadalnią. Zabudowę meblową w pięknym kolorze mocno rozbielonej kawy wykonano na zamówienie. Gładkie fronty szafek tworzą spójną, monolityczną bryłę z niewielką niszą, w której ukryto tzw. strefę mokrą. Mocniejszym akcentem w kuchni jest duża wyspa fornirowana ciemnym drewnem harmonizującym ze stołem jadalnym (Lagerform).

Katarzyna Kraszewska Architektura Wnętrz - Apartament na warszawskim Powiślu - foto. Tom Kurek - wyspa w kuchni

Salonowy charakter części kuchennej podkreśla efektowna lampa nad wyspą – Cosmos czyli kultowy już projekt hiszpańskiej marki Vibia. Tuż za stołem, za przeszkloną zamykaną ścianą udało się wygospodarować miejsce na gabinet. Kuchnia płynnie łączy się z salonem. Wygodne sofy (Arketipo) tworzą idealne miejsce do odpoczynku. Tu cała rodzina uwielbia oglądać wspólnie filmy. Klamrą spinającą z obu stron całą przestrzeń są ściany wykończone po łuku, z dużymi oknami. Dzięki nim do salonu wpada mnóstwo światła, w dodatku z trzech kierunków (bo ściana w kuchni również ma wysokie okna), dlatego od rana do wieczora jest tu bardzo jasno.

Katarzyna Kraszewska Architektura Wnętrz - Apartament na warszawskim Powiślu - foto. Tom Kurek - kuchnia

Nowoczesna sypialnia

Drugim oczkiem w głowie architektki jest sypialnia gospodarzy. Jak mówi projektantka „rodem ze snu nocy letniej”. Jej wystrój w udany sposób łączy kobiece upodobania z męskim punktem widzenia. Na tle tapety w botaniczne motywy stanęło duże wygodne łóżko (NAP), a po obu stronach symetrycznie ustawione stoliki nocne. Nad nimi projektantka powiesiła dyskretne lampki marki Vibia.

Katarzyna Kraszewska Architektura Wnętrz - Apartament na warszawskim Powiślu - foto. Tom Kurek

Tuż obok sypialni, za idealnie zlicowanymi ze ścianą, prawie niewidocznymi drzwiami, znajduje się łazienka właścicieli. Nowoczesna, w detalach nawiązująca do nowojorskich wnętrz. Jasna kolorystyka białych marmurowych płyt z pięknym szarym żyłkowaniem odcina się od czarnych profili. Wanna została schowana w ceramiczną zabudowę. Nowoczesnym akcentem jest prosty mebel, a la komoda, z wpuszczoną w cieniutki blat umywalką. Unosi się lekko nad podłogą na nogach z nierdzewnej stali.

Katarzyna Kraszewska Architektura Wnętrz - Apartament na warszawskim Powiślu - foto. Tom Kurek - biała szafka w łazience

Właściciele zdecydowali się na zaproponowaną przez projektantkę neutralną i bezpieczną kolorystykę. Jak przystało na styl paryski dominują szarości, beże, złamana biel oraz akcenty w postaci granatów (w sypialni).

Inspirowałam się prostą formą ubraną w elegancję apartamentów Nowego Jorku, ale z duchem paryskiej kolorystyki – mówi architektka.

Rodzina rozsmakowuje się w nowym mieszkaniu, które jak zgodnie twierdzą, zostało zaprojektowane z wielkim wyczuciem. Ten elegancki, nastrojowy apartament na warszawskim Powiślu jest odzwierciedleniem ich charakterów i pasji.

Katarzyna Kraszewska architektura wnętrz

Katarzyna Kraszewska należy do grona czołowych polskich architektów wnętrz. Jej projekty były wielokrotnie nagradzane i publikowane w prasie w Polsce i za granicą, a w portfolio znajdują się wnętrza w najbardziej prestiżowych lokalizacjach.

Pracownia powstała w 2004 roku z pasji do projektowania pięknych przestrzeni. Pod obecną nazwą działa od 2008 roku i tworzy dla najbardziej wymagających Klientów. Lata zbierania doświadczeń pozwoliły utworzyć grupę wyspecjalizowanych projektantów, wykonawców oraz dostawców, których wsparcie i wieloletnia współpraca umożliwia tworzenie i realizację projektów niepowtarzalnych i ponadczasowych. Jednym z jej ciekawszych projektów jest hotel Radisson Blu w sercu Gór Izerskich.

Zdjęcia: Tom Kurek
Stylizacja: Eliza Mrozińska

Zobacz również: 160-metrowy apartament z elementami art déco | Jak mieszka projektantka wnętrz Katarzyna Szostakowska

Katarzyna Kraszewska Architektura Wnętrz - Apartament na warszawskim Powiślu - foto. Tom Kurek - dekoracja
Katarzyna Kraszewska Architektura Wnętrz - Apartament na warszawskim Powiślu - foto. Tom Kurek - jasna łazienka
Katarzyna Kraszewska Architektura Wnętrz - Apartament na warszawskim Powiślu - foto. Tom Kurek - tapeta za wezgłowiem łóżka
Katarzyna Kraszewska Architektura Wnętrz - Apartament na warszawskim Powiślu - foto. Tom Kurek - jasny pokój dziecięcy
Katarzyna Kraszewska Architektura Wnętrz - Apartament na warszawskim Powiślu - foto. Tom Kurek - łóżko w pokoju
Katarzyna Kraszewska Architektura Wnętrz - Apartament na warszawskim Powiślu - foto. Tom Kurek - beżowa łazienka
Katarzyna Kraszewska Architektura Wnętrz - Apartament na warszawskim Powiślu - foto. Tom Kurek - łazienka
Udostępnij ten artykuł
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter