Katowickie mieszkanie w wieżowcu pełne wyrazistych kolorów

Efektowne projektowanie nie zawsze wiąże się z dużym budżetem, a przestrzeń przeznaczona na wynajem nie musi być szara i nijaka. Wnętrze tego katowickiego mieszkania w bloku z lat 70. ubiegłego wieku zaskakuje bogactwem wyrazistych kolorów, faktur oraz kreatywnym wykorzystaniem mebli vintage. Za projekt odpowiada pracownia Mistovia. Przed Tobą wyjątkowe mieszkanie w wieżowcu!

Mieszkanie w wieżowcu projektu pracowni Mistovia

Niewielkie mieszkanie przeznaczone na wynajem krótkoterminowy znajduje się na jedenastym piętrze, w jednym z wysokościowców z lat 70. XX wieku zlokalizowanych w centrum Katowic, na pograniczu intensywnie rozwijających się Bogucic oraz popularnej Koszutki. Z jego okien można zobaczyć m.in. nowoczesny kompleks Muzeum Śląskiego projektu Austriaków z pracowni Riegler Riewe Architekten znajdujący się na terenie dawnej Kopalni Węgla Kamiennego “Katowice” i budynki Międzynarodowego Centrum Kongresowego autorstwa JEMS Architekci – składające się wraz z innymi obiektami na katowicką Strefę Kultury.

Luksfery we wnętrzu mieszkania projektu Mistovia
35-metrowe wnętrze w Katowicach pełne wyrazistych faktur

Przystępując do pracy, projektanci stanęli przed zadaniem stworzenia efektownej przestrzeni, która przyciągnie uwagę przeglądających serwisy oferujące mieszkania na wynajem, przy jednoczesnym założeniu zmieszczenia się w napiętym budżecie.

“Przeglądając oferty z popularnych serwisów bookingowych, najczęściej utrzymane w bezpiecznych szarościach i neutralnej bieli, wiedzieliśmy, że w tym wnętrzu chcielibyśmy pokazać możliwość zestawienia zupełnie odmiennych materiałów. Odważna kolorystyka była niejako kontynuacją klimatu, jaki zastaliśmy w mieszkaniu w momencie rozpoczęcia współpracy z klientem. Jednocześnie musieliśmy pamiętać, aby skrupulatnie pilnować arkusza kalkulacyjnego” – tłumaczą projektanci.

35-metrowe wnętrze pełne wyrazistych faktur

Układ funkcjonalny trzydziestopięciometrowego mieszkania został nieznacznie zmodyfikowany, tak aby uzyskać wrażenie większej, otwartej przestrzeni. Z dwóch niewielkich pokoi powstał przestronny i jasny salon połączony z aneksem kuchennym. Po usunięciu większości ścian działowych mieszkanie stało się jasne, funkcjonalne i w pełni przystosowane do współczesnych potrzeb. W projekcie wnętrza w dużej mierze wykorzystano elementy zastane i pochodzące “z drugiej ręki”, a także, poprzez zastosowane materiały (wyeksponowana żelbetowa ściana) i kreatywne rozwiązania, z szacunkiem odniesiono się do historii modernistycznego osiedla, na którym znajduje się lokal.

Eklektyczny salon z luksferami
Salon z niewielkim aneksem kuchennym w projekcie Mistovia

“Podczas inwentaryzacji mieszkania, na miejscu zastaliśmy wspaniale zachowane, politurowane na „wysoki połysk” meble pamiętające z pewnością czas budowy tutejszych bloków. Postanowiliśmy je wykorzystać, nadając im nowe, zaskakujące funkcje – komoda z salonu stała się zabudową kuchenną, witryna zamieniła się w szafkę telewizyjną” – podkreślają projektanci.

Sypialnia oddzielona od łazienki zasłoną w kolorze ceglastej czerwieni
Sypialnia połączona z salonem w mieszkaniu projektu pracowni Mistovia

W starych szafach umieszczono nowe moduły meblarskie oraz zamontowano oświetlenie. Lampa sufitowa z kryształowego szkła pochodzi z krakowskiego sklepu Szpeje – została pieczołowicie odnowiona. Z meblami vintage harmonijnie współgrają współczesne dodatki – krzesła z giętego drewna marki Paged, matowy, czarny stół na wielobocznej podstawie i prosta, stalowa szafka kuchenna, której lśniąca powierzchnia kontrastuje z fakturą żelbetowej ściany.

Szklane luksfery w mieszkaniu

Dyskretnym ukłonem w stronę architektury modernistycznej, są także szklane luksfery, z których zbudowano zaoblone w narożu ściany łazienki. Dzięki nim pozbawione okna pomieszczenie, zyskało światło dzienne. Podobne kafle znajdują się na klatce schodowej. Do popularnego w okresie PRL lastryko nawiązują również efektowne włoskie płytki z motywem barwnego “terrazzo”, którymi wyłożono podłogę w przedpokoju, części kuchennej oraz, w innym wariancie kolorystycznym, w łazience. To projekt Giovanniego Romanellego dla marki Fioranese.

Intensywnie niebieskie drzwi łazienkowe z bejcowanej sklejki
Intensywnie niebieskie drzwi łazienkowe z bejcowanej sklejki

Mocnym akcentem kolorystycznym są intensywnie niebieskie drzwi łazienkowe z bejcowanej sklejki, które przyjemnie kontrastują z zasłoną w odcieniu ceglastej czerwieni oddzielającą sypialnię od łazienki. Dla inwestora ważną kwestią było także znalezienie inteligentnego rozwiązania dla przechowywania i wygospodarowanie miejsca na szafę gospodarczą. Mieszkanie przeznaczone na krótki wynajem wymaga częstych wizyt osoby zajmującej się sprzątaniem. Wszystkie funkcje “ukryto” w szafie o lustrzanej powierzchni, która nie tylko wspaniale odbija światło, powiększając optycznie przestrzeń, ale dodatkowo mieści pełne wyposażenie mieszkania: zmywarkę, lodówkę, pralkę, a także wspomnianą wcześniej szafę gospodarczą.


Projekt: Mistovia | mistovia.com
Zdjęcia: ONI studio | oni.com.pl

Zobacz również: 100-metrowe mieszkanie w Gdańsku dla młodej pracującej pary | Niezwykłe mieszkanie w stylu vintage

Drewniana szafa w sypialni z luksferami
Jasny salon połączony z aneksem kuchennym w katowickim mieszkaniu
Katowickie mieszkanie w wieżowcu pełne wyrazistych kolorów - projekt Mistovia
Sypialnia połączona z salonem we wnętrzu katowickiego mieszkania na wynajem
Beton na ścianie we wnętrzu katowickiego mieszkania projektu Mistovia
Katowickie mieszkanie w wieżowcu pełne wyrazistych kolorów - projekt Mistovia
Salon w stylu vintage we wnętrzu mieszkania w Katowicach
Katowickie mieszkanie w wieżowcu pełne wyrazistych kolorów - projekt Mistovia
Projekt Giovanniego Romanellego dla marki Fioranese w łazience
Niebieskie drzwi do łazienki z bejcowanej sklejki
Przesuwne drzwi do łazienki z niebieskiej sklejki
Katowickie mieszkanie w wieżowcu pełne wyrazistych kolorów - projekt Mistovia
Udostępnij ten artykuł
Wpisz szukane słowo i kliknij enter