Klub jak fortepian

Klub jak fortepian

Na warszawskim Powiślu powstało kolejne nietuzinkowe miejsce z pomysłem. Pracownia 81.waw.pl zaprojektowała wnętrze studenckiego klubu dla Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina. Głównym zadaniem projektantów było dokonanie zmian, dostosowujących klub do oczekiwań dzisiejszych bywalców, przy jednoczesnym zachowaniu klimatu i niepowtarzalnej atmosfery miejsca, które nie zmieniało się od przeszło 60 lat.

Powiśle jest kultową częścią stolicy, gdzie chętnie spotykają się ludzie z różnych środowisk. To tętniące życiem serce Warszawy, które słynie również z interesujących inicjatyw mieszkańców. Powstają tu również ciekawe inwestycje deweloperskie.

Przed pracownią 81.waw.pl stało trudne zadanie odtworzenia klimatu klubu na nowo. Dziś w klubie Gama dominuje biały kolor z mocnymi czarnymi akcentami.

Naszym pomysłem było nawiązanie do kolorystyki fortepianu. Dzięki takiemu rozwiązaniu, chcieliśmy oddać hołd Fryderykowi Chopinowi, a także stworzyć tożsamość klubu, zgodną z profilem uczelni – mówi Rafał Grudziąż, architekt  pracowni 81.waw.pl

Nie tylko kolorystyka nawiązuje do instrumentu słynnego kompozytora. Układ poszczególnych elementów oraz wykończenia wnętrza bezpośrednio odnosi się do klawiszy. Zarówno posadzka, jak i sufit zostały podkreślone pod obwodzie na czarno. Niskie i wysokie stoliki są w całości białe, jedynie krzesła mają elementy ciemnej tapicerki.

Klub Gama oraz bufet są  w całości otwartą przestrzenią. Dzięki temu, sala główna jest bardzo funkcjonalna i przystosowana do  pełnienia różnych funkcji.  Może służyć jako jadalnia, a wieczorem przeobrażać się w salę bankietową, koncertową lub dom kameralnych recitali. W nowym projekcie znalazło się również miejsce na zaplecze kuchenne z prawdziwego zdarzenia. Dawna przestrzeń została podzielona wysokościowo, dlatego też pracownia stworzyła wnęki z miejscami siedzącymi w miejscu obniżenia, które nazwano lożami. Służą one do bardziej kameralnych spotkań, a dzięki specjalnemu wyciszeniu ścian, stały się miejscami gdzie można zaznać ciszy.

Wybór ciepłego koloru drewna to także przemyślany zabieg, dzięki któremu loże idealnie współgrają z białą przestrzenią klubu – mówi Anna Paszkowska-Grudziąż, architekt pracowni 81.waw.pl.

Jak wiadomo, każda szkoła muzyczna jest głośna. Stanowiło to duże wyzwanie dla architektów, którzy stworzyli miejsce idealne na relaks i chwilę wyciszenia.

Aranżacja klubu Gama znakomicie obrazuje jeden z najważniejszych trendów designerskich – Black&White. Metamorfoza klubu nadała mu elegancji. Ten klasyczny zestaw jest idealny zarówno dla fanów nowoczesności, jak i retro.

Udostępnij ten artykuł
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter