Kolekcja Garda – tkanina z recyklingu bawełnianych t-shirtów

Wykorzystanie jako surowca bawełny pochodzącej z recyklingu t-shirtów i eliminacja barwienia – te dwa elementy czynią z kolekcji tkanin Garda – tegorocznej nowości w ofercie firmy Dekoma – wybór podwójnie korzystny dla środowiska.

Kolekcja Garda od marki Dekoma

Choć do produkcji tkanin meblowych z kolekcji Garda wykorzystywana jest 100% bawełna, pochodzi ona nie z uprawy, a z recyklingu bawełnianych t-shirtów. Co więcej, recyklingowane włókna na pierwszym etapie produkcji we włoskiej tkalni sortowane są według kolorów, aby wyeliminować jeden z najbardziej szkodliwych dla środowiska procesów przemysłowych – barwienie.

Kolekcja Garda - tkanina z recyklingu bawełnianych t-shirtów - marka Dekoma
Kolekcja Garda

Według danych organizacji Water Footprint Network produkcja 1 kg tkaniny bawełnianej pochłania średnio w skali globalnej 10 tys. litrów wody. Oznacza to, że do wytworzenia jednego t-shirtu o wadze 250 gramów potrzeba aż 2500 litrów wody. Z kolei według raportu brytyjskiego DEFRA (Department for Environment, Food and Rural Affairs) z 2010 roku do barwienia i wykończenia 1 kg tkaniny bawełnianej zużywa się od 100 do 145 litrów wody. Przyjmując, że człowiek średnio zużywa dziennie ok. 150 litrów wody, oznacza to, że rezygnując z barwienia jednego kilograma bawełny, zyskujemy dzienną rację wody dla jednego człowieka.

Kolekcja Garda - tkanina z recyklingu bawełnianych t-shirtów - marka Dekoma
Kolekcja Garda

Proekologiczny charakter kolekcji Garda

Proekologiczny charakter kolekcji Garda oraz jej produkcja we Włoszech wpłynęły na wybór nazwy kolekcji zapożyczonej od największego i najczystszego z włoskich jezior. Kolekcja Garda to pięć tkanin tapicerskich. Dostępne są one w siedmiu stonowanych kolorach. Są to biel, jasna i ciemna szarość, ciepły beż, brąz, elegancki grafit i czerń. Ograniczoną paletę barw równoważą ciekawe, bogate faktury tkanin z kolekcji, zaprojektowane tak, by można je było ze sobą łączyć w projektach mebli i wnętrzarskich aranżacjach.

Kolekcja Garda - tkanina z recyklingu bawełnianych t-shirtów - marka Dekoma
Kolekcja Garda

Tkanina Mura ma bardzo wyrazisty, trójwymiarowy splot. Limone wyróżnia drobna, regularna, plecionka splotu koszykowego, która świetnie prezentuje się na meblach o prostych formach. Zastosowanie osnowy o nieregularnej grubości daje efekt w postaci surowej struktury tkaniny Salo. Pieve ma nieregularny wzór przypominający jodełkę, a Garda – grubą, regularną plecionkę. Ze względu na wzornictwo i gamę kolorystyczną, tkaniny z kolekcji Garda są dedykowane do tapicerowania prostych form meblowych. Sprawdzają się w aranżacjach nawiązujących do natury, w towarzystwie kamienia, drewna, ceramiki, naturalnych plecionek.

Kolekcja Garda - tkanina z recyklingu bawełnianych t-shirtów - marka Dekoma
Kolekcja Garda

Koordynatem dla tkanin z kolekcji Garda jest tkanina Como, wyróżniająca się gładkim, płóciennym splotem. Łączy je zresztą nie tylko dopasowanie estetyczne. Como, podobnie jak tkaniny z kolekcji Garda, również produkowane jest w 100% z recyklingowej bawełny – dzięki brakowi domieszek innych włókien można je ponownie poddawać recyklingowi.


Marka: Dekoma | dekoma.eu

Zobacz również: Kolekcja tkanin obiciowych Southwest, czyli etno w wielkim mieście | Kolekcja Naturals – propozycja dla fanów estetyki cottage core

Udostępnij ten artykuł
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter