Kolekcja sof GIrO od Absynth – paryski szyk i styl w polskim wydaniu

Elegancka linia, najlepszej jakości materiały i ozdobne złote klamry sprawiają, że sofy modułowe GirO z najnowszej kolekcji marki Absynth przywodzą na myśl piękne wnętrza paryskich kamienic. Tamtejsza architektura, szerokie bulwary i efektowne parki, które dziś możemy podziwiać, to zasługa wielkiej przebudowy, dokonanej w latach 1852–1870, przeprowadzonej na życzenie Napoleona III a nadzorowanej przez prefekta miasta i urbanistę Georgesa-Eugène’a Haussmanna. Ambicją Bonapartego było przekształcenie Paryża w światową metropolię oraz podniesienie go do rangi najpiękniejszej i największej stolicy na świecie. Cel ten udało się osiągnąć a miasto nadal pozostaje inspiracją.

Kolekcja sof GIrO

Z zachwytu paryskim szykiem oraz w zgodzie z najnowszymi światowymi trendami, powstała kolekcja sof GIrO marki Absynth, która idealnie wpasuje się w piękne wnętrza we francuskim stylu haussmannien. Styl ten swoje powstanie zawdzięcza właśnie przebudowie stolicy Francji. Nowo powstałe kamienice projektowane przez Haussmanna zamieszkiwali bogaci paryżanie. W przeciwieństwie do tych dawnych średniowiecznych, mieszkania były przestronne, wysokie, z nowoczesnym systemem sanitarnym i dużą ilością okien, a przez to i pełne naturalnego światła. Urządzone zgodnie z wytycznymi historyzmu, czyli stylu opierającego się na naśladowaniu stylistyki minionych epok.

Kolekcja sof GIrO od Absynth - paryski szyk i styl w polskim wydaniu
Kolekcja sof GIrO od Absynth

Był to zatem miks form zaczerpniętych z baroku i rokoko, nieco uproszczonych i mniej zdobnych, ale ciągle romantycznych. Białe ściany z wydzielonymi polami – panneau, gipsowe sztukaterie na sufitach, rzeźbione kominki, duże lustra i delikatne złote akcenty to podstawa haussmannowskich mieszkań, nawiązujących do pałacowych sal z początku XVIII wieku. Dwuskrzydłowe drzwi, drewniane podłogi ułożone w jodełkę, dziś nazywane francuską, to również elementy charakterystyczne dla tego okresu. Tak też narodził się styl francuski w aranżacji wnętrz, zwany również od nazwiska urbanisty – haussmannien.

Zadomowił się on już na dobre we Włoszech, a dziś pomalutku wkracza na polskie salony. Ważnym jego elementem jest nonszalancka elegancja, a także swobodne łączenie starych mebli z nowymi. Wiekowy stolik art dèco ustawiony przy nowoczesnej sofie GIro, prosta w formie lampa na tle sufitu zdobionego sztukaterią, to kwintesencja tego stylu. Trzeba tylko umiejętnie wszystko ze sobą zestawić.

Kolekcja sof GIrO od Absynth - paryski szyk i styl w polskim wydaniu
Kolekcja sof GIrO od Absynth

Subtelne krągłości

Nazwa GIrO z włoskiego znaczy okrągły i nawiązuje do krągłości powstałych po przepikowaniu siedziska i oparcia. Wyraźne marszczenia i mocne plisy zmiękczają sofy nie tylko optycznie, ale też fizycznie. Napięta tkanina blokuje wypełnienie, które się nie ugina pod naciskiem, tak jak powinno. Puszczona trochę luźniej, pozwala wypełnieniu dostosować się do ciała, staje się przez to bardziej wygodne w użytkowaniu. Kolekcję GIrO wyróżniają nie tylko pikowania, ale też skórzane pasy ozdobione złotą klamrą, które przepasują oparcia. To dzięki nim jasna wersja sofy przywodzi na myśl miękkie kulki bawełny, zasiadając na niej można poczuć ich delikatność.

Kolekcja sof GIrO od Absynth - paryski szyk i styl w polskim wydaniu
Kolekcja sof GIrO od Absynth

Pojawienie się pasów w kolekcji nie jest przypadkowe. Hołdując zasadzie „zero waste” producent wykorzystał resztki hiszpańskich skór, będących pozostałościami po produkcji. Kolekcja sof GIrO to kontynuacja tak lubianego (nie tylko przez architektów), modułowego systemu serii NOI marki Absynth.

Oparta jest na tych samych modułach, wymiarach i sposobach łączenia. Dzięki różnym wielkościom można je swobodnie ze sobą zestawiać i łączyć, dostosowując do własnych potrzeb. Za pomocą tzw. krokodylków tylko na chwilę, zaś za pomocą specjalnych łączników do podłogi na dłużej, zyskując stabilny mebel. Duży wybór rodzajów i kolorów tkanin daje szeroki wachlarz możliwości aranżacyjnych i dopasowania do indywidualnego projektu.

Marka Absynth

Absynth to marka meblowa powstała jako unikatowa inicjatywa na polskim rynku i odpowiedź na wiodące światowe tendencje, oparta na długoletnim doświadczeniu w produkcji mebli do salonu, jadalni czy sypialni. Czerpie z rodzimego dziedzictwa meblarskiego, współpracując z polskimi projektantami i lokalnymi wytwórcami, a efektem jest połączenie tradycyjnych materiałów z nowatorską formą mebla. Filozofia działania firmy skupia się wokół promocji polskiego designu poprzez tworzenie nieoczywistych, prekursorskich produktów, które docenią miłośnicy wartościowego wzornictwa i doskonałej funkcjonalności na miarę XXI wieku.

Zobacz również: Kolekcja meblowa Laroc od Absynth | Kolekcja mebli wypoczynkowych NOi C++ od Absynth

Udostępnij ten artykuł
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter