Kolekcja tkanin obiciowych Southwest, czyli etno w wielkim mieście

Kolekcję tkanin obiciowych Southwest charakteryzuje etniczna prostota wzornictwa, faktur i kolorystyki. To design inspirowany dawnymi tkaninami Indian Navajo, pustynnym krajobrazem, glinianymi domostwami. Stylistyka typowa dla południowo-zachodnich regionów Ameryki Północnej przeplata się z elementami rustykalnymimidcentury, ale też country, japandi i boho.

Wyjątkowy charakter tkanin pokazała w pełnej krasie sesja, która odbyła się w nowojorskim Williamsburgu. Zaprzyjaźniony duet fotografa i stylistki udowodnił, że etniczne wzory tkanin współgrają doskonale z wielkomiejskim pejzażem. Ceglane ściany budynków, wyraziste wzory    i kolory graffiti, życie ulicy – w to bogate tło kolekcja wpisuje się idealnie, niczym ludzie z różnych nacji w społeczność nowojorczyków.

Southwest Grava - Dekoma
Southwest Grava – Dekoma

Wzorzyste tkaniny z kolekcji Southwest

Southwest tworzą 3 wzorzyste tkaniny dostępne w 6 wariantach kolorystycznych oraz 2 jednobarwne koordynaty. Elementem wyróżniającym kolekcję są zgeometryzowane wzornictwo oraz inspirowana naturą gama barw. Tkaniny Southwest są tkane na bawełnianej osnowie, która nadaje żywą głębię kolorom. Wykorzystana w produkcji przędza boucle powoduje, że tkaniny są miękkie i przytulne, nawiązuje też do rzemieślniczych inspiracji, z których czerpali twórcy kolekcji.

Southwest Navajo - Dekoma
Southwest Navajo – Dekoma

O tradycji tkackiego rękodzieła Indian przypomina również kolorystyka tkanin Southwest obejmująca terakotę, brąz, miedź, złoto, szarości, ochrę i turkus. Tkaniny dawniej wykonywane przez plemię Navajo miały naturalne odcienie wełny, czasem bywały farbowane naturalnymi barwnikami, pozyskiwanymi na przykład z dzikiej marchwi, mchu czy kory.

Ponad tymczasową modą

Nowoczesne interpretacje stylu southwest już od dawna są wykorzystywane w projektach wnętrz nie tylko w południowo-zachodnich stanach USA, ale na całym świecie. Odniesienia do wzornictwa charakterystycznego dla ludu Navajo znaleźć można w aranżacjach country, japandi, boho czy midcentury. Kolekcja Southwest idealnie wpasowuje się w tę stylistykę, a jednocześnie prezentuje świeże spojrzenie na tego rodzaju inspiracje. Wzory Pueblo i Saguaro nawiązują do pustynnego krajobrazu – wszechobecnych kaktusów i charakterystycznych, glinianych domów.

Southwest Pueblo Navajo - Dekoma
Southwest Pueblo Navajo – Dekoma

Wzór Navajo to interpretacja znanego z indiańskich tkanin motywu geometrycznej gwiazdy. Natomiast Grava i Tierra to jednobarwne koordynaty, które komponują się z wzorzystymi tkaninami dzięki fakturze. Grava powiela splot wzoru, a Tierra jest utkana jak tło w tkaninach Saguaro, Pueblo i Navajo.

Warto wiedzieć, że tkackie tradycje ludu Navajo sięgają X-XI w. Indianie rozwinęli niezwykle sztukę tkacką i stworzyli bogatą paletę geometrycznych, gwieździstych, zygzakowatych motywów. Te wzory symbolizowały żywioły, pory roku i zjawiska naturalne.


Marka: Dekoma | dekoma.eu

Zobacz również: Gobeliny – tkaniny obiciowe i dekoracyjne o wielowiekowej tradycji | Tkaniny z tekstylnego recyklingu

Southwest Pueblo Saguaro - Dekoma
Southwest Pueblo Saguaro - Dekoma
Southwest Saguaro - Dekoma
Udostępnij ten artykuł
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter