Uwielbiasz odważne wnętrza z charakterem i marzy Ci się energetyczna aranżacja? Musztardowy żółty z pewnością zachwyci Cię swoim ciepłem i intensywnością. To odcień, który jest naprawdę wyrazisty i niebanalny, dlatego często zalicza się go do trudnych kolorów. Istnieje jednak kilka sposobów, by wykorzystać potencjał tej wyjątkowej barwy i cieszyć się jej świeżością. Dowiedz się, z czym łączyć kolor musztardowy i w jakiej formie najlepiej wprowadzić go do swojego domu.
Kolor musztardowy – ciemniejszy odcień żółtego
Kolor musztardowy, należący do palety kolorów ziemi, wyróżnia się ponadczasową szlachetnością. To przygaszona, nieco ziemista i z pewnością niejednoznaczna odsłona żółtego. Jest głębszy i bardziej zniuansowany niż cytrynowe, słoneczne, waniliowe, czy kanarkowe tony.
To właśnie jego największa zaleta i największa trudność z nim związana. Musztardowy jest kolorem wymagającym, ale może się odwdzięczyć zachwycającym efektem. Nic więc dziwnego, że w trendach wnętrzarskich od kilku lat cieszy się on niesłabnącą popularnością – Marcin Kieliszek, PLN Design.
Kolor z charakterem, czyli aranżacyjne wyzwanie
Kolor musztardowy we wnętrzach dodaje charakteru całej aranżacji, jednak ze względu na swoją intensywność jest też zaliczany do grona „trudnych kolorów”. Do jego zalet z pewnością należy to, że – podobnie jak inne kolory z gamy żółcieni – działa stymulująco i wprowadza do wnętrza zastrzyk energii. Żółte odcienie wizualnie ocieplają pomieszczenie i w większości są również wyraziste.
Nie inaczej działa kolor musztardowy, który przyciąga i skupia na sobie wzrok, co z jednej strony działa na plus, bo dodaje aranżacji charakteru, a z drugiej stwarza pewne ryzyko. Z tym odcieniem bardzo łatwo jest o przesadę, dlatego wprowadzenie omawianego koloru do pomieszczenia może przysparzać niektórym trudności. Warto więc dowiedzieć się, z jakimi innymi kolorami najlepiej go łączyć.
Z czym łączyć kolor musztardowy we wnętrzach?
Musztardowy to kolor wielofunkcyjny – sprawdzi się zarówno w formie dodatków, jak i dominanty. Poza tym pasuje do różnych stylów aranżacji wnętrz, dzięki czemu łatwo można go wprowadzić do swojego domu. Do efektownego zaaranżowania tej barwy konieczny jest jednak odpowiedni dobór towarzyszących mu kolorów. W zależności od preferencji możemy postawić na kilka możliwości.
Mocny akcent w neutralnym otoczeniu
Najbezpieczniejszą opcją jest umieszczenie musztardowego w towarzystwie kolorów neutralnych, takich jak biel, czerń i szarość. Pojedynczy element w intensywnym kolorze musztardowym będzie się wtedy wyróżniał, a przy tym ożywi i ociepli całą aranżację pokoju.
W barwnym i energetycznym wydaniu
Jeśli marzy Ci się słoneczne i energetyczne wnętrze, możesz postawić na nasycone, ciepłe kolory i połączyć odcień musztardowy z brzoskwinią czy pudrowym różem. Inną, lecz równie ciekawą opcją będzie uzupełnienie go odcieniami mięty, lawendy lub szałwii. W zestawieniu z takimi kolorami musztardowy odsłoni swoje zniuansowane i wyraziste oblicze.
Kolor musztardowy w eleganckiej odsłonie
Elegancja i szyk wcale nie muszą być monochromatyczne, przewidywalne, ani po prostu nudne. Kolor musztardowy doskonale wpisuje się w aranżację wnętrza z klasą, a przy tym świetnie łączy się z innymi niebanalnymi kolorami. Do niezwykle eleganckich par możemy zaliczyć musztardowy w połączeniu z bordo, burgundem, czy złotem. Równie dobrze zaprezentuje się zestawienie musztardowego z butelkową zielenią.
Po przeciwnej stronie koła barw
Musztardowy żółty najlepiej czuje się w zestawieniu z kolorami z przeciwnej strony koła barw – z granatem lub fioletem (najlepiej pod postacią intensywnej magenty lub fuksji). Połączenie koloru musztardowego z równie intensywnym granatem pozwoli wydobyć z niego wszystkie niuanse. Tak kontrastowe zestawy mogą zdominować całość aranżacji, tworząc tym samym rozwiązanie dla odważnych. Warto jednak pamiętać, że można je też wprowadzić nieco subtelniej – pod postacią akcentów, takich jak tapicerka mebli, czy kolorowe poduchy.
Musztardowa żółć – w jakim stylu się sprawdzi?
Musztardowy to niezwykle wielofunkcyjny kolor, który świetnie komponuje się z różnymi stylami i estetykami, dlatego niemalże każdy, kto chce, może skorzystać z jego energii i mocy.
Potęga barwnych dodatków w stylu retro
Aranżacje inspirowane trendami z ubiegłego stulecia często oparte są na minimalistycznej, biało-czarnej bazie przełamanej barwnym akcentem. Kolor musztardowy może doskonale wpisać się w takie wnętrza. Dodatki, czy pojedyncze meble w stylu retro w tym właśnie kolorze mogą okazać się strzałem w dziesiątkę i nasycić całość niepowtarzalną energią.
Minimalizm z nutą koloru
W podobny sposób musztardowy kolor znajdzie swoje zastosowanie w nowoczesnych aranżacjach w stylu minimalistycznym. Nie dość, że w subtelny sposób wprowadzi w chłodny minimalizm nutę domowego ciepła, to jeszcze jego niebanalne tony sprawią, że pomieszczenie stanie się charakterne i ponadczasowe.
Ciepłe dopełnienie stylu skandynawskiego
Równie dobrze musztardowa żółć sprawdzi się jako dopełnienie aranżacji w stylu skandynawskim. Ciepły odcień doskonale skomponuje się z jasną, prostą i łagodną bazą opartą na połączeniu bieli i naturalnego drewna.
Elegancja w wyrazistym wydaniu
Musztardowy kolor pasuje także do aranżacji w stylu eleganckim. W towarzystwie granatu, bordo, czy butelkowej zieleni, sprawi, że wnętrze będzie zachwycać intensywnością w najbardziej szlachetnym wydaniu.
Styl tropikalny – energetyczne dodatki w kolorze musztardowym
Musztardowy odcień żółci i butelkowa zieleń to jedno z najgorętszych połączeń, które pokochał rynek wnętrzarski. Doskonale sprawdzi się ono także w przypadku wnętrza w stylu tropikalnym. Musztardowa sofa na tle ciemnozielonej ściany pozwoli stworzyć energetyczną, a przy tym spójną całość i wprowadzi słoneczny klimat w każdą przestrzeń.
Odcień musztardowy w aranżacji salonu
Salon jest zwykle sercem domu, dlatego warto zadbać o to, by był przytulny, ciepły i energetyczny, tak aby cała rodzina lubiła spędzać w nim czas i razem ładować baterie. Aby wyróżnić kolorystycznie miejsce, w którym skupiają się domownicy, możemy postawić na musztardowe meble wypoczynkowe. Musztardowa kanapa, fotel, czy narożnik będą wygodne, funkcjonalne, a przy tym piękne i przytulne.
Jeśli obawiasz się, że meble w tym kolorze przytłoczą wnętrze, możesz wybrać jedynie musztardowe dodatki na przykład w postaci poduszek. Inną opcją jest też jedna ścianka w tym odcieniu. W salonie dobrze sprawdzi także musztardowy dywan i zasłony w tym samym kolorze. Podkreślenie barwnym akcentem zarówno pionu, jak i poziomu stworzy spójną, a przy tym lekką całość. Takie kolorystyczne akcenty wprowadzą w danym pomieszczeniu powiew świeżości, zabawy i charakteru.
Kolor musztardowy w sypialni – ciepłe, przytulne i niebanalne pomieszczenie
Za sprawą musztardowego koloru możesz także wprowadzić nutę przytulności do swojej sypialni. W tym przypadku klucz do udanej, nieprzytłaczającej aranżacji tkwi w doborze dodatków. Zasłony w kolorze musztardowym, za sprawą światła, wprowadzą ciepłą aurę, która będzie sprzyjać relaksowi. Równie ciekawie sprawdzi się musztardowe wezgłowie łóżka lub ściana tuż za nim. Najprostszym i najbezpieczniejszym sposobem, by wprowadzić ten kolor do sypialni – bez remontu i rewolucji – będzie po prostu musztardowa narzuta i poduszki.
Kolor musztardowy w pokoju dziecięcym
W podobny sposób kolor musztardowy możesz wykorzystać w pokoju dla dziecka. Będzie to mniej oczywisty wybór niż róż, czy błękit. Nasycony, żółty odcień już na pierwszy rzut oka ociepli pokój malucha i nie straci uroku, nawet gdy dziecko dorośnie. Dodatki w tym kolorze będą więc udaną inwestycją na lata.
Kuchnia z kolorem musztardowym
Kuchnia z musztardowymi frontami szafek to rozwiązanie dla odważnych. Takie meble pasują zarówno do jasnej aranżacji w bieli, jak i ciemnej kuchni utrzymanej w szarościach. Ci, którzy cenią niestandardowe rozwiązania i dysponują większym metrażem, mogą śmiało połączyć je nawet z butelkową zielenią lub granatem. Musztardowa zabudowa z nieco bardziej stonowanym blatem roboczym może tchnąć życie w strefę kuchenną i uczynić ją miejscem, w którym domownicy z radością będą spędzać razem, czas przygotowując posiłki. W takim wnętrzu naprawdę nasycisz zmysły – zarówno smak i węch, jak i wzrok.
Musztardowe dodatki w łazience
Ze względu na swoją wielofunkcyjność musztardowy kolor sprawdzi się również w aranżacji łazienki. W subtelny sposób możemy wprowadzić go do tego pomieszczenia pod postacią elementów wyposażenia – takich jak pojemniczki na kosmetyki i akcesoria, czy ręczniki – oraz wykończenia, czyli na przykład ramy lustra, oprawy lampy, czy uchwytów. Możemy też zdecydować się na płytki w tym kolorze – w całej łazience lub w jej części. Kolor musztardowy doskonale przełamie biel i sprawi, że pomieszczenie nabierze nieco więcej wyrazu.
Kolor musztardowy we wnętrzach – podsumowanie
Ciemniejszy odcień żółtego, jakim jest musztardowa żółć, to naprawdę wyjątkowa barwa. Niebanalny, zniuansowany, ciepły i nasycony kolor, sprawnie zaaranżowany, zachwyca unikalnym charakterem. To właśnie ze względu na swoją wyrazistość jest zaliczany do grupy kolorów trudnych. Często jednak warto podjąć to aranżacyjne wyzwanie, by móc cieszyć się energetycznym wnętrzem.
Kolor musztardowy jest wielofunkcyjny – sprawdza się zarówno w postaci dodatków, jak i jako motyw przewodni aranżacji, doskonale łączy się z różnorodnymi stylami i świetnie pasuje do wszystkich typów pomieszczeń. W zależności od dodatków odsłania różne twarze – od radosnego akcentu kolorystycznego, przez ciepły i przytulny dodatek, aż po elegancki i szlachetny ton. Tym samym stwarza ogromny potencjał projektowy. Nie ma się więc co dziwić, że od kilku lat króluje w branży wnętrzarskiej i nic nie wskazuje na to, by jego czas miał przeminąć.
Zobacz również: