Kolory ziemi we wnętrzu – aranżacje, porady i inspiracje

Ponadczasowe, eleganckie, a jednocześnie kojące i przytulne – kolory ziemi sprawdzają się w aranżacji wnętrz zarówno prywatnych, jak i biznesowych, w różnych stylach i rozmiarach. Wprowadzają harmonię, wyciszają i nadają wnętrzu szlachetny rys, który nie minie z biegiem lat. Niezwykłe bogactwo naturalnych odcieni sprawia, że fantastycznie komponują się one w różnorodnych aranżacjach i w każdym wydaniu zachwycają. Jeśli marzysz o wnętrzu, w którym znajdziesz ukojenie, postaw na barwy inspirowane naturą i dowiedz się, jak wykorzystać je w swojej aranżacji.

Barwy ziemi – bogactwo kolorów inspirowanych naturą

Kolory ziemi to wszystkie barwy kojarzone z naturą i jej bogactwem, czyli odcienie skał, gleby, roślinności, wody, czy słońca. Od subtelnych szarości i beży, przez kojące zielenie, kolory kamieni i minerałów, złote odcienie piasku, aż po głębokie rudości i brązy…

Marcin Kieliszek - redaktor portalu PLN Design

Gama naturalnych kolorów jest wyjątkowo szeroka, dzięki czemu stwarza niemalże nieograniczone możliwości aranżacyjne. Jednak różne odcienie sprawdzą się w różnych wnętrzach, dlatego dobierając odpowiedni kolor, warto wziąć pod uwagę rozmiar pomieszczenia i jego przeznaczenieMarcin Kieliszek, PLN Design

Walory kolorów ziemi

  • Niewątpliwą zaletą wykorzystania w aranżacji wnętrz kolorów ziemi, jest fakt, że są one naprawdę ponadczasowym rozwiązaniem. Barwy ziemi podobnie jak naturalne materiały nie stracą swojego szlachetnego rysu, więc jeśli zależy Ci na stworzeniu wnętrza, z którego będziesz korzystać przez lata i które wciąż pozostanie stylowe – śmiało postaw na kolor ziemi.
  • Wnętrza nasycone kolorami ziemi potrafią dać prawdziwe ukojenie, spokój i harmonię, o które czasem tak ciężko w pędzie codziennego życia. Dom powinien być przestrzenią, która pozwala odzyskać równowagę, zregenerować siły i zyskać upragniony moment wytchnienia, dlatego warto czerpać z możliwości, jakie dają naturalne odcienie.
  • Kolory ziemi świetnie sprawdzą się w niemalże każdym wnętrzu, niezależnie od stylu, w jakim chcesz je urządzić. Stanowią spójny element wnętrz w stylu egzotycznym czy kolonialnym. Wpisują się także w styl boho czy rustykalny. W mniej oczywisty sposób komponują się ze stylem industrialnym, a w formie dodatków mogą ocieplić wnętrza w stylu skandynawskim czy minimalistycznym.

Delikatne beże i szarości

Jasne, naturalne odcienie, takie jak ciepłe beże i szarości, są naprawdę ponadczasowym rozwiązaniem, które sprawdzi się w większości wnętrz. Pozwalają one stworzyć subtelną bazę, którą można uzupełnić dodatkami w nieco żywszych kolorach. Koją, wyciszają, są niezwykle łagodne, a przy tym wprowadzają nieco więcej głębi i przytulności niż sterylna, czysta biel. Świetnie nadają się na ściany sypialni, czy salonu, ale także łazienki lub kuchni.

Jadalnia z drewnianym stołem w kolorach ziemi
Drewniany stół w jasnym salonie – foto Sherwin Williams

Ciepłe żółcienie we wnętrzach

Odcienie promieni słońca, kolor rozgrzanego piasku, nasycone barwy piór tropikalnych ptaków, kurkuma, złocisty ugier, czy nieco ciemniejsza ochra… Wszystkie te kolory potrafią niesamowicie rozjaśnić i ocieplić wnętrze oraz sprawić, że poczujesz się w nim jak na rozgrzanym południu lub tropikalnych wakacjach. Ładują energią i optymizmem. Łączą się z brązami, beżami i subtelną zielenią. Mogą stanowić mocniejszy akcent kolorystyczny np. w formie poduszek czy zasłon, a jako kolory ścian sprawdzą się w salonie lub sypialni.

Kojące odcienie zieleni

Barwa zieleni we wnętrzu koi, rozluźnia i relaksuje. Przynosi wytchnienie i pozwala wypocząć jak na łonie natury. Potrafi także nieco ochłodzić wnętrze, a przy tym pozwala uniknąć wrażenia nudy i sterylności. Może mieć różny charakter, począwszy od jasnej mięty i szałwii, przez soczystą zieleń lasu, aż po ciemne, głębokie odcienie. Występuje także w wersji khaki, czy nieco zbliżonym do niej oliwkowym. Dobrze komponuje się z naturalnym drewnem.

Zieleń w pokoju
Kolory ziemi we wnętrzu – foto Farrow and Ball

Głębokie i ciepłe brązy

Kasztanowy brąz, sjena palona, kolory naturalnego drewna, ciemny palisander, czy cynamon to tylko niektóre z odcieni z gamy brązów. Sprawdzą się one na ścianach w przestronnym salonie, pozwolą go ocieplić i nadadzą mu szlachetnego rysu. Natomiast dodatki w kolorze czerwonej gliny, brunatne zasłony, czy wiklinowe lub drewniane meble będę się wspaniale komponować we wnętrzach w niemalże wszystkich innych kolorach ziemi.

Brązowa ściana w pokoju
Kolory ziemi we wnętrzu – foto Clare Paint

Aranżacje w kolorystyce naturalnych kamieni

Niezwykle bogata jest także paleta kolorów naturalnych kamieni, takich jak koral, rubin, onyks, jadeit, ametyst, malachit, turkus, akwamaryn, czy granat. Zarówno te subtelne, jak i intensywne stanowią nieoczywisty wybór, który nada wnętrzu niepowtarzalnego charakteru.

Kolory ziemi we wnętrzach – w jakich stylach?

Choć z jednej strony barwy ziemi stanowią spójną, zdecydowaną propozycję aranżacyjną, ze względu na swoją prostotę, subtelność i naturalność pasują do wnętrz w różnych stylach:

  • w stylu egzotycznym – odcienie słońca, piasku, fal, czy soczystej roślinności w połączeniu z dodatkami ozdobionymi motywem liści palmowca, ananasów czy zwierzęcym printem pozwolą stworzyć wnętrze, w którym poczujesz się jak na tropikalnych wakacjach.
  • w stylu kolonialnym – ciężkie meble wykonane z egzotycznego drewna w połączeniu z brązami, zieleniami, czy ciemnymi żółcieniami to podstawa wnętrz inspirowanych estetyką kolonialną
  • w stylu ekologicznym – naturalne materiały, drewno, tekstylia i jasne, delikatne kolory, takie jak beże, szarości, kolor pyłu, czy subtelna szałwia wpisują się w zyskujący ostatnio popularność styl ekologiczny
  • w stylu skandynawskim – typowa aranżacja w tym stylu oparta na połączeniu bieli i czernią złamana ciepłym odcieniem rudości, piasku, brązu, czy soczystej zieleni może zyskać nowy walor
  • w stylu rustykalnym – aranżacje, w których dominują drewno i cegła połączone z bielą również można w interesujący sposób dopełnić subtelnymi dodatkami w kolorach ziemi
  • w stylu industrialnym – drewno, cegła, czy beton architektoniczny na ścianach świetnie łączą się z jasnymi barwami ziemi w niemalże każdym odcieniu.
  • w stylu boho – zarówno subtelne, jasne barwy ziemi, jak i te bardziej nasycone, które śmielej wkradają się w aranżacje wpisują się w różnorodność i swobodę stylu boho

Jak łączyć barwy ziemi?

Aby czerpać z bogactwa barw ziemi, warto poznać kilka wskazówek, jak je ze sobą łączyć. Najbezpieczniejszym sposobem jest łączenie różnych odcieni tego samego koloru. Warto też postawić na różne faktury w ramach tego samego odcienia. Wykorzystanie naturalnych tekstyliów, drewna, czy kamienia pozwala urozmaicić wnętrze i nadać mu wyrazu. Monochromatyczne łączenie odcieni tworzy spójną, ale głęboką i różnorodną gamę barwną, która pozostaje blisko natury.

Duże łóżko w sypialni w kolorach ziemi
Kolory ziemi we wnętrzu – foto Dulux

Innym sposobem jest stosowanie w aranżacji akcentów na przełamanie. Często mocniejsze, czy ciemniejsze brązy lub zieleń nie sprawdzą się jako kolor dominujący na ścianach, jednak jako dodatki sprawiają, że pomieszczenie nabiera życia i charakteru. Warto też pamiętać, że wyraziste akcenty kolorystyczne dobrze komponują się z bielą, czernią, czy szarością.

Rozmiar wnętrza, a wybór koloru – o czym warto pamiętać?

Wybierając kolor wnętrza, warto wziąć pod uwagę rozmiar pomieszczenia. O ile w przypadku dużego metrażu można śmiało wybierać odcienie z szerokiej gamy kolorów ziemi, o tyle w mniejszych pomieszczeniach nie każdy się sprawdzi. W przypadku niewielkiego metrażu salonu czy sypialni lub zwyczajowo mniejszych pomieszczeń takich jak łazienka, warto postawić na jasne odcienie, które pozwolą optycznie powiększyć wnętrze. Beże, szarości, czy bardzo subtelne zielenie lub żółcie można uzupełnić innymi kolorami w formie dodatków.

Sypialnia z dużym łóżkiem w kolorach ziemi
Sypialnia w kolorach ziemi – foto Modsy

Intensywne rudości, ciemne brązy, czy głęboką zieleń najlepiej wykorzystać w przestronnym salonie, czy jadalni. Połączone z ciężkimi, drewnianymi meblami dobrej jakości i tekstyliami w jaśniejszych odcieniach mogą stworzyć ciepłe i szlachetne wnętrze. Jaśniejsze odcienie, takie jak słoneczny żółcień, czy piaskowe złoto także świetnie się sprawdzą w dużym pomieszczeniu i dodadzą mu przytulności.

Potencjał naturalnych materiałów

Aranżując wnętrze w kolorach ziemi, nie można też zapomnieć o możliwościach, które stwarza wykorzystanie naturalnych materiałów. Ściany wykończone drewnem, naturalnym tynkiem lub betonem architektonicznym, drewniane lub kamienne podłogi, naturalne tekstylia, ceramika… To wszystko może nadać pomieszczeniu naprawdę szlachetnego i ponadczasowego charakteru.

Ponadto naturalne materiały zachwycają bogactwem faktur, które przy zastosowaniu wąskiej gamy barw, mogą zostać wyeksponowane. Ważnym czynnikiem, który może w tym pomóc, jest odpowiednie światło. Jeśli istnieje taka możliwość, warto postawić na duże okna, za sprawą któryś światło słoneczne będzie mogło wędrować po wnętrzach i odkrywać ich piękno.

Aranżacja wnętrz w kolorach ziemi

Salon w kolorach ziemi

Jedną z inspiracji, którą możesz wykorzystać aranżując salon w kolorach ziemi, zwłaszcza jeśli dysponujesz dużym metrażem, jest wykorzystanie naturalnych materiałów. Drewniane panele ścienne, połączone z dobrymi jakościowo meblami i kolorami skał lub pisaku mogą stworzyć ponadczasowe i ciepłe wnętrze, a dodatki takie jak drewniane tace, unikalna ceramika czy oryginalne rękodzieło dodadzą mu wyjątkowego wyrazu. Jeśli nie boisz się nasycenia pomieszczenia, możesz też zdecydować się na ciemniejsze barwy na ścianach lub podłodze.

Salon w kolorach ziemi
Salon w kolorach ziemi – foto Farrow and Ball

Jeśli natomiast pomieszczenie jest mniejsze i chcesz wprowadzić do swojego salonu nieco przestronności i powietrza, postaw na beże, szarości albo kolory minerałów. Możesz uzupełnić je dodatkami w odcieniu piasku lub delikatnych barw łąk i lasów. Jeśli lubisz naturę warto wziąć pod uwagę także dodanie żywej zieleni, która sprawi, że Twój salon w kolorach ziemi stanie się prawdziwą oazą spokoju i ukojenia.

Kolory ziemi w sypialni

Sypialnia to idealne miejsce na wprowadzenie kolorów ziemi. To w tym pomieszczeniu najbardziej potrzeba wyciszenia i harmonii, które pozwolą na relaks, odpoczynek i efektywną regenerację. Aranżując sypialnię w kolorach ziemi warto więc wybrać subtelny i ciepły odcień. Może to być na przykład kolor promieni słonecznych, piasku, czy ciepły beż. To rozwiązanie sprawdzi się w każdym wnętrzu. Nieco bardziej wyrazistą opcją będzie wykorzystanie barwy ciemnego drewna, które również sprawi, że sypialnia stanie się przytulna. Dobrym dopełnieniem takiego wnętrza może okazać się dywanik o grubym splocie lub długie zasłony.

Przytulna sypialnia z dużym łóżkiem w kolorach ziemi
Sypialnia w kolorach ziemi – foto Dulux

Łazienka w barwach ziemi

Ze względu na to, że wnętrza przeznaczone na łazienki zazwyczaj są nieco mniejsze, najbezpieczniejszą opcją będzie zastosowanie w nich jasnych barw, które pozwolą optycznie powiększyć przestrzeń. Gama beży lub szarości, czy ewentualnie odcień szałwii sprawdzą się najlepiej. Armatura i meble w białym kolorze i duże lustro dopełnią aranżację. Jeśli chcesz, by Twoja łazienka nieco się wyróżniała, możesz wybrać płytki w nietypowym kształcie. Heksagony lub oktagony na jednej ze ścian albo podłodze sprawią, że całość nabierze wyrazu.

Kuchnia w kolorach ziemi

Kolory ziemi świetnie sprawdzą się także w aranżacji kuchni. Niemalże każdy jasny odcień będzie pasował do tej przestrzeni. Białe meble z drewnianymi elementami połączone z naturalnymi kolorami ziemi sprawią, że kuchnia stanie się miejscem, w którym domownicy będą uwielbiali wspólnie przygotowywać i spożywać posiłki.

Płytki ceramiczne w kuchni w kolorach ziemi
Kolory ziemi we wnętrzu

Ponadczasowe kolory ziemi we wnętrzach

Kolory ziemi doskonale sprawdzą się w niemalże każdej przestrzeni niezależnie od metrażu, czy przeznaczenia pomieszczenia. Są świetnym uzupełnieniem aranżacji, w których pierwsze skrzypce grają naturalne surowce i materiały. Same także mogą znaleźć się na pierwszym planie za sprawą naprawdę głębokich, interesujących i nieoczywistych odcieni inspirowanych bogactwem natury.

Jasny salon w kolorach ziemi
Kolory ziemi we wnętrzu – foto Modsy

Mogą wnieść w Twoje życie spokój, harmonię i ukojenie. Tworzą ciepłe, ale jednocześnie naprawdę wyraziste, szlachetne i piękne wnętrza, które nie stracą charakteru z biegiem lat i zmieniających się trendów. Kolory ziemi z pewnością urzekną nie tylko miłośników natury, ale także wszystkich tych, którzy cenią sobie ład i nie boją się pewnego rodzaju oryginalności i charakteru. Śmiało czerp z ich nieskończonego bogactwa i pozwól sobie na to, by wprowadzić płynącą z nich siłę do swojego domu, a tym samym i życia.


Zobacz również: Szara łazienka – aranżacje i inspiracje | Biała kuchnia – porady i inspiracje

Udostępnij ten artykuł
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter