Konkurs „Młodzi na start” 2020 rozstrzygnięty

Dziewiąta edycja konkursu ,,Młodzi na start”, mimo przeszkód związanych z pandemią, wreszcie doczekała się rozstrzygnięcia.

„Młodzi na start” 2020

Jury konkursu „Młodzi na start” 2020 w składzie: Ewa Janczukowicz- Cichosz, Ewa Gołębiowska, Tomek Augustyniak, Marek Adamczewski, Małgorzata Szczepańska, Ryszard Balcerkiewicz, podjęło decyzję o nagrodzeniu 4 projektów.

Główna nagroda wysokości 10 000 zł dla: Jutro – tkaniny z użyciem nasion – projekt Reneta Ramola-Piórkowska

Kolekcja pt. Jutro / Tkaniny z użyciem nasion, składa się z obiektu i tkanin wykonanych ręcznie przy użyciu unikatowej przędzy zawierającej nasiona roślin jadalnych. Celem pracy było stworzenie tkaniny stuprocentowo biodegradowalnej, która po porzuceniu przez człowieka, będzie nadal żyła w całkowitej symbiozie z naturą i po swoim rozkładzie mogłaby wspomóc naturę w jej odradzaniu. Wybierając formę pałatki, jako obiektu wypowiedzi, autorka odnosi się do jej swoistej symboliki. Może być ona zarówno okryciem, jak i namiotem co może symbolizować ochronę, schronienie, dom.

Konkurs „Młodzi na start” 2020 rozstrzygnięty - Jutro - Renata Ramola-Piórkowska
Jutro – Renata Ramola-Piórkowska

Podstawowym problemem w realizacji projektu było wybranie odpowiedniego materiału, który spełniałby założone kryteria. Warunek odnawialności dało się dość łatwo spełnić poprzez ideę zastosowania ziaren różnych roślin, natomiast znalezienie naturalnego materiału stanowiącego opakowanie tychże nasion było wyzwaniem. Projektantka wybrała folię rozpuszczalną w wodzie – hydrofolię. Jej właściwości zależą od wilgotności, innymi słowy, im wyższa wilgotność, tym więcej wody jest przez folię absorbowane. Kolejnym etapem pracy nad projektem był wybór splotu. Eksperymenty obejmowały zarówno gęstość, jak i rodzaj splotu właściwego do wybranego kształtu. Czynnikiem odgrywającym główną rolę była różnorodność i wielkość używanych ziaren.

Konkurs „Młodzi na start” 2020 rozstrzygnięty - Jutro - Renata Ramola-Piórkowska
Jutro – Renata Ramola-Piórkowska

Najbardziej optymalnym okazał się zwykły splot płócienny. W wygospodarowanej części ogródka projektantka wykonała próbę, aby sprawdzić, w jaki sposób zachowuje się tkanina w środowisku naturalnym. Tkanina została w 100% wchłonięta przez przyrodę pozostawiając po sobie gęsty zasiew. Ze względu na materiał z jakiego jest wykonana, ma ograniczoną funkcję użytkową, ale taki był cel, ponieważ ma ona charakter utopijny i jest swoistym pytaniem o odpowiedzialność zarówno projektanta, jak i producenta, zwraca uwagę na zagadnienia związane z ekologią. Stanowi pewien balans pomiędzy użytkowością a sztuką konceptualną.

Nagroda w wysokości 5000 zł dla: na balkon! – zestaw mebli i akcesoriów na balkony miejskie – projekt Agnieszka Cieszanowska, Helena Wierzbowska

Projekt na balkon! to zestaw mebli i akcesoriów na balkony miejskie. Współczesne wzornictwo powinno słuchać ludzi i odpowiadać na ich realne pragnienia i potrzeby. Mimo, często zatrważającej, ilości mebli na rynku, dobranie odpowiednich produktów dedykowanych małym, zewnętrznym przestrzeniom może okazać się nie lada wyzwaniem. Widząc tę niezagospodarowaną niszę projektanci postanowili stworzyć na balkon!.

Zestaw, który może być odpowiedzią na potrzeby osób z miast posiadających balkony, ceniących funkcjonalność oraz otwartych na nowoczesne rozwiązania stylistyczne. By zrozumieć potrzeby potencjalnych użytkowników autorzy przeprowadzili dwa badania: ilościowe (ankietę internetową) i jakościowe (pogłębione wywiady).

Ruszył konkurs dla młodych projektantów - Na balkon - Zestaw mebli i akcesoriów na balkony miejskie - Agnieszka Cieszanowska, Helena Wierzbowska
Zestaw mebli i akcesoriów na balkony miejskie – Agnieszka Cieszanowska, Helena Wierzbowska

Analizując je i korzystając z obserwacji i doświadczeń zdecydowali się zaprojektować nowe, lepsze formy istniejących rozwiązań, oraz stworzyć nowe udogodnienia. Tak powstały: stół (składany), dwa siedziska: taboret i krzesło (z materiałowymi poduszkami), donice w dwóch rozmiarach, konewka, popielniczka, puf oraz dwa elementy z funkcją przechowywania – na większe i mniejsze przestrzenie – stolik z tacą i koszem oraz szafka (z blatem do przesadzania roślin). Meble wykonane są z giętej rury aluminiowej oraz perforowanej blachy. Projekt nie jest gotową odpowiedzią na poradzenie sobie z małą przestrzenią balkonu, ale otwiera możliwości jego rozwoju i udoskonalenia.

Ruszył konkurs dla młodych projektantów - Na balkon - Zestaw mebli i akcesoriów na balkony miejskie - Agnieszka Cieszanowska, Helena Wierzbowska
Zestaw mebli i akcesoriów na balkony miejskie – Agnieszka Cieszanowska, Helena Wierzbowska

Autorki tworzyły na balkony, które mimo, że tak powszechne i ważne, nie doczekały się dedykowanych im zestawów obiektów. Uważają, że produkty powinny odpowiadać przestrzeni w której żyjemy, a także w szerszym kontekście, mieć na uwadze całą naszą planetę teraz i w przyszłości. Wierzą, że najważniejszą rolą projektantek jest słuchanie użytkowników i projektowanie z uwzględnieniem ich przyzwyczajeń, potrzeb oraz marzeń. W końcu najważniejsze jest to, co robimy i jak się czujemy w danym otoczeniu, a nie same przedmioty, które to otoczenie tworzą.

Nagroda w wysokości 5000 zł dla: Re-Vase – kolekcja ekologicznych wazonów – projekt Natalia Komorowska

Ziemia jest naszym wspólny domem i miejsce do życia, niszcząc ją, niszczymy siebie, jednym z wielu problemów jest nadprodukcja, wiąże się ona z ogromną ilością odpadów. W swoich działaniach projektantka skupiła się na ich zmniejszeniu, poprzez recykling zmieniając w nowy produkt użytkowy. Wynika to z zainteresowania autorki tematem konsumpcjonizmu, która chciałby przekazać, że wytwarzane przez nas produkty, które następnie trafiają do śmieci, są naszym dobrem — surowcem, a nie śmieciem. Właśnie dlatego postanowiła, zaprojektować obiekty z butelek po winie, wykorzystując autorski pomysł, aby na gorąco po ponownym nagrzaniu ukształtować ją w nowy kryształ za pomocą drewnianej formy, co daje możliwość doprecyzowanie obiektu i powielenia 1:1.

Konkurs „Młodzi na start” 2020 rozstrzygnięty - kolekcja ekologicznych wazonów Re-Vase -Natalia Komorowska
Kolekcja ekologicznych wazonów Re-Vase -Natalia Komorowska

Do dekoracji wykorzystuje technikę zdobienia szkła płatami złota na gorąco, wtapiając je w powierzchnie szkła. Jest to celowe działanie, w celu zrównania produkt z recyklingu do designerskiego produktu Must have. W ramach prób technologicznych do dyplomu magisterskiego początkiem roku 2020- Zero Waste- zestaw opakowań na zakupy, miałam możliwość zrealizowania prototypów wcześniej zaprojektowanych form wazonów w hucie szkła w Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu.

Wyróżnienie i prenumeratę ELLE Decoration na rok 2021: Perła – tkanina żakardowa – projekt Tomasz Dróżdż

Tkanina żakardowa Perła jest częścią zestawu tkanin żakardowych obrazujących jak projektant może w pełni wykorzystać krosno przemysłowe. Tkanina cechuje się dwiema skrajnie różnymi stronami – awers błyszczący i ozdobny, rewers czarny prawie że gładki. Sam wzór tkaniny traci znaczenie na rzecz struktur manipulujących powierzchnią tkaniny. Natomiast zastosowanie dostępnych przemysłowo przędz w tkaninach dekoracyjnych daje nasycone kolory, a lureks wzbogaca powierzchnię o grę odbitego światła. Odpowiednio projektując sploty, mamy wpływ na obie strony tkaniny – górną i dolną. W jednym procesie tkania możemy otrzymać wielowątkową tkaninę dwustronną, w której obie strony są w pełni użytkowe, równie atrakcyjne, choć o zupełnie odmiennej ekspresji.

Konkurs „Młodzi na start” 2020 rozstrzygnięty - Tkanina Żakardowa Perła - Tomasz Dróżdż
Tkanina Żakardowa Perła – Tomasz Dróżdż

Klient dostaje kompleksowy wyrób o dużo większym potencjale. Może go różnie aranżować i stosować według swoich potrzeb i upodobań. W dobie fast fashion, nadmiernej produkcji, dynamicznych zmian trendów, natłoku projektów, sposób personalizacji jednego wzoru pod oczekiwania klienta otwiera możliwości projektowe w duchu slow.

Jury w swojej ocenie brało pod uwagę:

  • Trafność odpowiedzi na zadanie konkursowe, pozwalające na wyjście poza granice typowego produktu rynkowego.
  • Rozwinięcie w sposób realny wizji ewentualnej przyszłości zawartej w idei projektu.
  • Świadomość projektową w użyciu i zastosowaniu materiałów.
  • Estetykę i jakość wykonania pracy.
Konkurs „Młodzi na start” 2020 rozstrzygnięty - Tkanina Żakardowa Perła - Tomasz Dróżdż
Tkanina Żakardowa Perła – Tomasz Dróżdż

Design XXI w.

Tematem przewodnim tej edycji „Młodzi na start” był Design XXI w. Czym jest design przyszłości, na jakie pytania będzie odpowiadał, jakie materiały będą dla niego charakterystyczne? Co będzie ważniejsze: mieć czy być, minimalizm: wybór czy konieczność?
Od 3 grudnia, w witrynie Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia, można podziwiać prace zarówno zwycięzców, jak i artystów, którzy zakwalifikowali się do finałowego etapu tegorocznego konkursu. Wystawa prezentowana będzie w witrynach budynku IV PPNT Gdynia od al. Zwycięstwa, i potrwa do 10 stycznia 2021.

8 grudnia o godz. 16 na profilu Facebook’owym @ELLE Decoration Polska oraz za pośrednictwem komunikatora ZOOM odbędzie się panel ekspercki online poświęcony tematyce designu i wzornictwa przyszłości. Spotkanie poprowadzi Małgorzata Szczepańska, redaktor naczelna magazynu ELLE Decoration, a jej gośćmi będą: projektantka Maja Ganszyniec oraz Paweł Kubara, Design&Communication Manager Comforty.

Redakcja ELLE Decoration już od 20 lat wspiera polskie wzornictwo, a Konkurs Młodzi na Start nieustannie, od 9 lat jest początkiem wielkiej kariery dla wielu laureatów.

Konkurs „Młodzi na start” 2020 rozstrzygnięty - kolekcja ekologicznych wazonów Re-Vase -Natalia Komorowska
Konkurs „Młodzi na start” 2020 rozstrzygnięty - kolekcja ekologicznych wazonów Re-Vase -Natalia Komorowska
Konkurs „Młodzi na start” 2020 rozstrzygnięty - Jutro - Renata Ramola-Piórkowska
Konkurs „Młodzi na start” 2020 rozstrzygnięty - Jutro - Renata Ramola-Piórkowska
Udostępnij ten artykuł
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter