Konkurs oraz plebiscyt 2020 na najlepiej zaprojektowane wnętrze komercyjne w Gdyni rozstrzygnięty!

Już po raz kolejny wybrano zwycięzców w konkursie na najlepiej zaprojektowane wnętrze komercyjne w Gdyni. Nominowane lokale pozytywnie wpływają na przestrzeń publiczną, a celem konkursu jest wspieranie inicjatyw miastotwórczych oraz lokalnej społeczności.

Plebiscyt na najlepiej zaprojektowane wnętrze komercyjne w Gdyni

W tym roku wśród nominowanych znalazło się 5 lokali gastronomicznych, salon jubilerski oraz pracownia florystyczna. Były to:

  • Falla – projekt: Tomasz Zabłotny, adres: ul. Armii Wojska Polskiego 1
  • Luis Mexicantina – projekt: Maciej Ryniewicz i Rafał Kaletowski, adres: 3 Maja 21
  • MORA bistro – projekt: Mateusz Koy, adres: ul. Starowiejska 44
  • Muszla – projekt: Katarzyna Dudko, studio Formativ, plac Grunwaldzki 1
  • LARU – projekt: Karol Mikulski, adres: ul. Świętojańska 43
  • POP in – projekt: Jan Sikora, adres: Władysława IV 37
  • Floral Design Kwiaty i Warsztaty – projekt: Marta Modrzejewska – Ptak, adres: ul. Antoniego Abrahama 27

Nagroda internautów: MORA bistro (projekt Mateusza Koya)

Nagrodę publiczności, przyznaną w drodze głosowania przez internautów na profilu Facebook Gdynia Design Days, otrzymała MORA bistro. Wnętrze zostało zaprojektowane przez Mateusza Koya. Nazwa lokalu nawiązuje do efektu optycznego mory. Odniesiono się do niego w wewnętrznym szyldzie, wykonanym z metalu. To właśnie metal stanowi jeden z głównych elementów dekoracyjnych, podkreślających industrialny charakter wnętrza. Szyld został wykonany z metalowych elementów, które zostały znalezione na Stoczni, co stanowi doskonałe nawiązanie do miejsca.

MORA bistro - projekt Mateusz Koy - foto Michał Malinowski
MORA bistro – projekt Mateusz Koy – foto Michał Malinowski

Obrady Jury w składzie – Anna Borkowska (dyrektor PPNT Gdynia), Jacek Piątek (Plastyk Miasta, Urząd Miasta Gdynia), Ziemowit Liszek (Fundacja Mozi), Anna Łukawska (Lumann Design), Marta Napiórkowska-Łosin (Mana Design) – odbyły się 4 września 2020.

W wyniku obrad jednogłośnie wyłoniono zwycięzcę konkursu. To Luis Mexicantina projektu Macieja Ryniewicza i Rafała Kaletowskiego. W tym roku zwrócono też uwagę na bardzo wysoki poziom wszystkich nominowanych. Z tego względu postanowiono wyróżnić jedno z wnętrz – Floral Design, projektu Marty Modrzejewskiej-Ptak.

Nagroda główna: Luis Mexicantina (projekt Macieja Ryniewicza i Rafała Kaletowskiego)

Jury postanowiło wybrać Luis Mexicantina przede wszystkim ze względu na bardzo spójną koncepcję – od nazwy, poprzez ogólne wrażenie, po najmniejszy szczegół. Zwrócono także uwagę na nietypowe podejście, stanowiące alternatywę dla wnętrz, nawiązujących do folkloru krajów Ameryki Łacińskiej. Doceniono także wpasowanie całej koncepcji w gdyńską architekturę poprzez mocne osadzenie wystroju lokalu z klimacie meksykańskiego modernizmu.

LUIS Mexicantina - projekt Maciej Ryniewicz i Rafał Kaletowski - foto PION studio
LUIS Mexicantina – projekt Maciej Ryniewicz i Rafał Kaletowski – foto PION studio

Wyróżnienie: Floral Design (projekt Marty Modrzejewskiej-Ptak)

Jury wyróżniło też pracownię florystyczną Floral Design, projektu Marty Modrzejewskiej – Ptak. Zwrócono uwagę na pozytywny wpływ na tkankę miejską poprzez estetyzację ulicy Abrahama i szerzenie pozytywnych praktyk, czego wyrazem jest zrezygnowanie z reklam w witrynie. Jury zdecydowało się docenić również zastosowanie odważnych rozwiązań, jak np. efektowne połączenia kolorystyczne. Całość stanowi idealną oprawę dla kwiatów, które również zostały starannie dobrane.

Floral Design - projekt Marta Modrzejewska-Ptak foto Floral Design - Maciej Ptak
Floral Design – projekt Marta Modrzejewska-Ptak foto Floral Design – Maciej Ptak
Udostępnij ten artykuł
Wpisz szukane słowo i kliknij enter