Konsolka „Knot” od polskiej marki Bonega Design

Znamy laureatów tegorocznej edycji międzynarodowego konkursu Red Dot Design Award. Wśród nich znalazł się duet polskich projektantów. Prestiżową nagrodę przyznaje się innowacyjnym, ciekawym i funkcjonalnym produktom z zakresu szeroko pojętego designu. W kategorii Design Concept wyróżniona została konsolka „Knot” od marki Bonega Design, którą tworzą Łukasz Paszkowski i Kamila Jakubowska-Szmyd. Wygodny, lekki, piękny i ekologiczny mebel powstał w odpowiedzi na wyzwania współczesnego świata i potrzeby świadomych konsumentów.

Sekret oryginalnej formy? Wieloaspektowość współczesnego myślenia o wzornictwie

Konsolka „Knot” od polskiej marki Bonega Design została stworzona z myślą o konkretnych potrzebach współczesnych użytkowników. Żyjemy w epoce pracy zdalnej. To rozwiązanie rozpowszechniło się wskutek pandemii i choć miało być tymczasowe, dla wielu z nas stało się nową rzeczywistością. W związku z tym, że praca weszła do naszych domów, zachwianiu uległ życiowy balans i poczucie spokoju. Jednocześnie zauważyliśmy, jak ważna dla jakości życia jest aranżacja przestrzeni mieszkalnej.

Konsolka „Knot” od polskiej marki Bonega Design
Konsolka „Knot” od marki Bonega Design

Zaprojektowana przez Łukasza Paszkowskiego i Kamilę Jakubowską-Szmyd konsolka „Knot” to coś więcej niż tylko wygoda i funkcjonalność. Jej niebanalna forma wprowadza do wnętrz powiew zabawy, radości i świeżości, których brak tak często nam doskwiera. W niezwykle lekkim i zgrabnym kształcie kryje się także istotne przesłanie. Projektanci uruchomili grę z „niemożliwą” formą, aby w ten sposób pokazać, że wszystko jest możliwe i zainspirować innych do działania.

Świadome projektowanie – świadoma konsumpcja

Wraz z dynamicznie zmieniającym się światem, przekształceniu ulega także współczesna definicja luksusu. Dla wielu z nas jest on ściśle powiązany z ponadczasową jakością, świadomymi zakupami i szacunkiem do natury. Wiedza na temat wpływu konsumpcjonizmu oraz masowej produkcji tymczasowych i nietrwałych dóbr na planetę staje się coraz bardziej powszechna. Dlatego częściej sięgamy po wyroby stworzone w sposób etyczny i zrównoważony.

Konsolka „Knot” od polskiej marki Bonega Design
Konsolka „Knot” od marki Bonega Design

Konsolka „Knot” od marki Bonega Design to doskonały przykład nowego projektowania, które staje się alternatywą dla masowej produkcji. Dzięki zastosowaniu stali mebel cechuje się trwałością i będzie mógł służyć wielu pokoleniom. Wraz z biegiem lat nabierze szlachetnego charakteru, a później będzie można go poddać recyklingowi, nie zanieczyszczając środowiska. Konsolka jest produkowana według tradycyjnego rzemiosła, opartego na pracy ludzkich rąk.

Konsolka „Knot” – dialog tradycji ze współczesnością

Wyzwania, jakie stawia przed nami teraźniejszość oraz niepewna przyszłość wymagają zmiany wielu obszarów życia. Refleksji powinniśmy poddać między innymi swoje nawyki konsumenckie oraz myślenie o projektowaniu. Połączenie szacunku do doświadczenia poprzedników z troską o przyszłe pokolenia oraz uważnością na potrzeby współczesnych użytkowników sprawiło, że konsolka „Knot” odpowiada współczesnym standardom.

Konsolka „Knot” od polskiej marki Bonega Design
Konsolka „Knot” od marki Bonega Design

Poparty pogłębioną i wieloaspektową refleksją projekt został doceniony na arenie międzynarodowej. Nagroda Red Dot Design Concept 2023 potwierdza to, jak ważne dla dzisiejszego świata jest zrównoważone, innowacyjne i zniuansowane podejście do wzornictwa. W końcu design to nie tylko przedmioty, ale przede wszystkim jakość, komfort i przyjemność życia, a projektowanie to realny sposób na tworzenie naszej wspólnej przyszłości.


Marka: BONEGA DESIGN | bonegadesign.com

Zobacz również: ACX – krzesło od marki Vitra opracowane z Antonio Citterio | Specjalna edycja krzesła CH24 Wishbone na urodziny Hansa J. Wegnera

Konsolka „Knot” od polskiej marki Bonega Design
Konsolka „Knot” od polskiej marki Bonega Design
Konsolka „Knot” od polskiej marki Bonega Design
Udostępnij ten artykuł
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter