Kreatywne meble od studentów Rycotewood Furniture Centre

W ramach stałej współpracy Stowarzyszenie Handlowe Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego (AHEC) ponownie zaprosiło studentów jednej z najbardziej renomowanych szkół meblarstwa w Wielkiej Brytanii – Rycotewood Furniture Centre przy City of Oxford College – do wspólnego projektu kreatywnego. Tym razem zadaniem adeptów było stworzenie mebli do przechowywania z wykorzystaniem wybranego przez nich surowca: amerykańskiego czerwonego dębu, wiśni lub klonu.

Meble projektu studentów Rycotewood Furniture Centre

Zadanie postawione przez AHEC studentom drugiego roku polegało na stworzeniu mebli do przechowywania z wybranych amerykańskich gatunków drewna liściastego, które nie cieszą się wielką popularnością wśród projektantów. Uczestników projektu zachęcono do wykorzystania surowca w możliwie najbardziej twórczy i efektywny sposób, w pełni czerpiąc z jego naturalnych właściwości. W ich ostatecznych projektach wykorzystano różnorodne techniki, takie jak opalanie, obróbkę CNC, nacinanie i tkanie.

Kreatywne meble od studentów Rycotewood Furniture Centre - Rodrigo Antunes Assef
Rodrigo Antunes Assef / Rycotewood Furniture Centre

Do roli mentorki projektu zaproszono brytyjską projektantkę mebli Nathalie de Leval, która na początku współpracy podzieliła się ze studentami własnymi doświadczeniami. W kolejnych etapach projektu nadzorowała postępy prac i kontynuowała mentoring, służąc każdemu poradą i konstruktywną krytyką pomysłów.

– Współpraca z AHEC i studentami szkoły Rycotewood to prawdziwa przyjemność. Obserwowanie studentów eksperymentujących z drewnem, odkrywających nowe sposoby obróbki i stosujących tę wiedzę w praktyce było wspaniałym doświadczeniem – powiedziała Nathalie de Leval. – Wiele osób biorących udział w tym przedsięwzięciu wniosło bardzo osobiste podejście do swoich projektów, co tylko podkreśliło ich zrozumienie zadania. Pomimo ograniczeń, z jakimi musieli się zmierzyć w związku z pandemią, jakość projektów i ich wykonania jest wyjątkowa i mam nadzieję, że studenci będą dzielić się oraz wzajemnie inspirować swoimi przyszłymi projektami – dodała Nathalie de Leval.

Kreatywne meble od studentów Rycotewood Furniture Centre - Conor O'Shaughnessy
Conor O’Shaughnessy / Rycotewood Furniture Centre

Ubiegły rok był bardzo trudny dla młodych adeptów meblarstwa właśnie ze względu na pandemię.

To był naprawdę wyjątkowy rok, w którym studenci wykonali innowacyjne meble do przechowywania na potrzeby projektu AHEC. Tuż przed zamknięciem gospodarki wszyscy mieli okazję spędzić dwa tygodnie na warsztatach i poeksperymentować z amerykańskimi gatunkami drewna liściastego przy użyciu szeregu kreatywnych procesów wytwórczych, co stanowiło podstawę do rozwoju własnych pomysłów podczas nauki zdalnej. Biorąc pod uwagę okoliczności i wykorzystane procesy pracy, uczestnicy stanęli na wysokości zadania i moim zdaniem tegoroczna grupa może pochwalić się wybitnymi efektami prac – powiedziała opiekunka roku, Rachel Hicks.

Projekty, które powstały podczas współpracy

Christoph Kurzman – szafka na herbatę

Tworząc koncepcję swojej szafki na herbatę Christoph Kurzman zainspirował się pracą projektanta tkanin – Jo Elbourne’a, czerpiąc wzór graficznego kształtu z tradycyjnej japońskiej techniki układania mat Tatami. Kurzman zdecydował się na wykorzystanie wiśni ze względu na jej subtelne ciepło, które uzupełnia tkane panele.

Kreatywne meble od studentów Rycotewood Furniture Centre - Christoph Kurzmann
Christoph Kurzmann / Rycotewood Furniture Centre

Alastair Minus – szafka do przechowywania kawy i akcesoriów

Alastair Minus stworzył szafkę do przechowywania kawy i akcesoriów do jej parzenia, którą można umieścić w kuchni. Amerykański czerwony dąb został na początku opalony przy użyciu japońskiej metody Shou Sugi Ban, a następnie przycięty i nałożony na płótno, które umożliwia płynne otwieranie drzwi.

Kreatywne meble od studentów Rycotewood Furniture Centre - Alastair Minus
Alastair Minus / Rycotewood Furniture Centre

Alasdair Sandy – wisząca szafka do przechowywania whisky

Alasdair Sandy zaprojektował wiszącą szafkę do przechowywania whisky, ozdobioną plecionymi frontami z czerwonego dębu. Surowiec ten został również użyty do wykonania korpusu mebla, podczas gdy szuflada powstała z wiśni, aby uzyskać subtelne zróżnicowanie kolorystyczne.

Kreatywne meble od studentów Rycotewood Furniture Centre - Alasdair Sandy
Alasdair Sandy / Rycotewood Furniture Centre

Daniel Alexander – szafka z wzorem

Szafka Dana Alexandra ma wzór krzyżowy, stworzony przy użyciu techniki kerfingu, co pozwala na prześwitywanie światła z wewnątrz mebla. W tym projekcie wykorzystany został czerwony dąb z dodatkiem miękkiego klonu do wykonania detali.

Kreatywne meble od studentów Rycotewood Furniture Centre - Dan Alexander
Daniel Alexander / Rycotewood Furniture Centre

Leo Freechild – stolik nocny

Leo Freechild stworzył stolik nocny z czerwonego dębu i wiśni z wnęką na czasopisma oraz ukrytą szufladą i drzwiczkami. Panele przednie zostały wyżłobione w technologii CNC, aby zwiększyć doznania dotykowe, podczas gdy precyzyjne połączenia na jaskółczy ogon przekładają się na większą wytrzymałość mebla. W korpusie projektant zastosował pojedynczą wiśniową deskę, aby uzyskać ciągłą linię słojów wokół gotowego mebla.

Kreatywne meble od studentów Rycotewood Furniture Centre - Leo Freechild
Leo Freechild / Rycotewood Furniture Centre

Charlie Teager-Neale – szafka na whisky

Charlie Teager-Neale zaprojektował szafkę na whisky z wycięciami na odbijającą światło miedź. Mebel inspirowany jest miedzianymi alembikami używanymi do produkcji alkoholi. Przemyślnie ukryty czujnik pod szafką aktywuje wewnętrzne światło LED. Konstrukcja mebla wykonana jest z czerwonego dębu, barwionego japońskim tuszem.

Kreatywne meble od studentów Rycotewood Furniture Centre - Charlie Teager-Neale
Charlie Teager-Neale / Rycotewood Furniture Centre

Will Kenyon – szafka na zioła i przyprawy

Szafka na zioła i przyprawy Willa Kenyona została wykonana z amerykańskiego miękkiego klonu z ukośnymi łączeniami z orzecha włoskiego, który nadaje meblowi kontrastu kolorystycznego. Dekorację na frontach szafki wykonano ręcznie z największą pieczołowitością za pomocą wygiętych spinaczy i młotka odciskającego faktury.

Kreatywne meble od studentów Rycotewood Furniture Centre - Will Kenyon
Will Kenyon / Rycotewood Furniture Centre

Harry Alvarez-Garmon – stojak na telefon

Harry Alvarez-Garmon wykonał skromny, ale funkcjonalny stojak na telefon i klucze przeznaczony do umieszczenia przy drzwiach wejściowych w mieszkaniu. Całość wykonana jest z litego czerwonego dębu.

Kreatywne meble od studentów Rycotewood Furniture Centre - Harry Alvarez-Garmon
Harry Alvarez-Garmon / Rycotewood Furniture Centre

Współpraca z Rycotewood to znakomita okazja, aby zapoznać utalentowanych młodych ludzi ze świetnie się prezentującym, ale niedostatecznie wykorzystywanym w produkcji mebli zrównoważonym materiałem, a jednocześnie zachęcić ich do eksperymentowania – powiedział David Venables, dyrektor AHEC na Europę. – Projekt zrealizowany we współpracy z Rycotewood jest częścią naszych szerszych działań mających na celu zachęcenie europejskich projektantów i twórców młodszej generacji do odejścia od używania wybranych modnych gatunków drewna i sięgania po wszystkie gatunki, jakie oferuje natura, aby w ten sposób przyczyniać się do zrównoważonego wykorzystania zasobów leśnych – dodał David Venables.

Czym jest Rycotewood Furniture Centre?

Od ponad osiemdziesięciu lat Rycotewood Furniture Centre cieszy się uznaniem w branży meblarskiej. Studenci szkoły regularnie zdobywają nagrody w krajowych konkursach, takich jak New Forest Show, Mixology czy City & Guilds. Dzięki rozbudowanej sieci partnerskiej, studenci Rycotewood mogą współpracować z organizacjami takimi jak Muzeum im. Pitta Riversa i prezentować swoje prace w Worshipful Company of Furniture Makers.

Kreatywne meble od studentów Rycotewood Furniture Centre - Jaques Khaliq
Jaques Khaliq / Rycotewood Furniture Centre

Wyjątkowość Rycotewood polega na tym, że szkoła oferuje kształcenie zawodowe od kursu wprowadzającego (na poziomie 1) do licencjatu z wyróżnieniem (na poziomie 6). Program meblarski prowadzony przez szkołę jest ostatnim w kraju, który traktuje to rzemiosło priorytetowo – każdy student ma swój warsztat, a szkoła oferuje praktyki w przedsiębiorstwach na terenie całej Wielkiej Brytanii.

Studenci odbywają praktyki prowadzone przez doświadczonych nauczycieli w profesjonalnie wyposażonych warsztatach, gdzie mogą zdobywać niezbędną wiedzę zawodową. Rycotewood oferuje też kursy na poziomie uniwersyteckim: kształcenie zawodowe w projektowaniu i produkcji mebli oraz licencjat z tej samej dziedziny, obydwa w pełnym i niepełnym wymiarze godzin.

Zobacz również: Ini Archibong i projekt niezwykłego stołu | Konsola hal od borcas

Udostępnij ten artykuł
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter