Królewski Ogród Światła – historia malowana światłem

To będzie znakomity pretekst do jesiennych i zimowych spacerów w baśniowej scenografii – już 10 października Królewski Ogród Światła rozbłyśnie po raz kolejny, by światłem i muzyką opowiadać dzieje wilanowskiego pałacu. Na zwiedzanie tej unikatowej świetlno-historycznej wystawy Muzeum Pałacu Jana III w Wilanowie zaprasza do końca lutego 2021 roku.

Królewski Ogród Światła w Muzeum Pałacu Jana III w Wilanowie

Ta wystawa to od kilku lat niebywały sukces muzeum. Ogrody pałacowe w zimowej odsłonie przyciągają tłumy, o co wcześniej trudno było poza letnim sezonem turystycznym. Ekspozycję od jej pierwszej edycji odwiedziło łącznie ponad milion osób. Bardzo duża grupa pochodziła spoza Warszawy – mówi Grzegorz Mazur, kierownik Działu Rekonstrukcji Historycznej i Sprzedaży w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie i dodaje, że o popularności decydują nietuzinkowy pomysł, rozmach oraz precyzja wykonania i odwołania do historii miejsca.

Stworzenie koncepcji świetlnej wystawy i jej realizacja to wielkie wyzwanie zarówno na poziomie projektowym, jak i produkcyjnym. Projektanci połączyli inspirowany historycznym detalem design z najnowocześniejszymi technologiami, by dzięki temu ożywić elementy z przeszłości i pokazać je współczesnemu odbiorcy w zupełnie nowym świetle.

Królewski Ogród Światła - historia malowana światłem

Wilanowski projekt jest dla nas zupełnie wyjątkowy. To pierwsza tego typu świetlna wystawa historyczna. Pracowało nad nią ponad sto osób i stworzyliśmy bardzo duży i trudny projekt w oparciu o materiały źródłowe i historyczne, przy wsparciu pracowników merytorycznych muzeum – tłumaczy Michał Kwasieborski Head of Design Multidekor.

Światło zostało tutaj wykorzystane nie tylko po to, by podkreślić wyjątkowe piękno architektury pałacu i jego ogrodów. Przy jego pomocy projektanci snują barwną opowieść, podkreślającą monarszą historię miejsca.

75-metrowy świetlisty tunel

Co czeka na gości w pałacowych ogrodach? Do wejścia poprowadzi 75-metrowy świetlisty tunel. W ogrodzie północnym, do którego prowadzi efektowna, świetlista brama z dwoma orłami, goście mogą spacerować wzdłuż imponującego bindażu. To tutaj znajduje się też wyjątkowa fontanna i kandelabry. Całość rozświetlona ciepłym światłem i chłodnymi błyskami daje niepowtarzalną scenerię do zdjęć.

Królewski Ogród Światła - historia malowana światłem

Centralną częścią Królewskiego Ogrodu Światła jest ogród wschodni z herbami Jana III Sobieskiego i misternie zdobionymi pawilonami, do których można wejść, by podziwiać ich konstrukcję. Pośrodku tej części tarasu znajdują się 24 świetlne drzewka pomarańczowe, podobne do tych, które rosły w królewskiej oranżerii kilka wieków temu.

Karuzela w Muzeum Pałacu Jana III w Wilanowie

Nowością zaprojektowaną w prawdziwie królewskim stylu jest karuzela, mieniąca się setkami ciepłych świateł, ożywionych chłodnymi błyskami, która znakomicie dopełnią tegoroczną edycję Królewskiego Ogrodu Światła. Została zaprojektowana tak, by w jesienno-zimowe wieczory lśniła delikatnie nawet, kiedy nie pracuje. Z kolei w chwili, gdy ręcznie wprawi się ją w ruch – rozbłyśnie mocniej, dzięki ponad 25 000 diod ekoLED.

To oznacza, że każdy z odwiedzających może rozświetlić część pałacowych ogrodów własnoręcznie. Pałacowa karuzela z siedzeniami w kształcie świetlistych łabędzi stanie się urzekającą scenografią dla niezwykłych zimowych ujęć.

Pół miliona energooszczędnych diod eko-LED

Cała wilanowska wystawa świetlna wykorzystuje pół miliona profesjonalnych energooszczędnych diod eko-LED, które pobierają osiem razy mniej energii niż tradycyjne żarówki. Ponadto do produkcji iluminacji wykorzystane zostały ręcznie robione materiały, które mogą być wielokrotnie przetwarzane z zachowaniem najwyższych standardów.

Królewski Ogród Światła - historia malowana światłem

Najnowsza edycja będzie inna niż wcześniejsze. Otwarcie pałacowych ogrodów w jesienno-zimowej odsłonie to już nasza tradycja. Zapewniamy naszym gościom dużą porcję niezapomnianych wrażeń i tak ważne obecnie zwiększanie odporności organizmu na świeżym powietrzu. Spacer oświetlonymi alejami przyciąga tysiące ludzi. Właśnie z myślą o ich bezpieczeństwie oraz zachowaniu dystansu społecznego, w tym roku wprowadziliśmy specjalne środki ochrony. Wszystko po to, by nasi goście czuli się spokojnie i pewnie podczas wizyty na ogrodach wilanowskich – podkreśla Grzegorz Mazur z wilanowskiego muzeum.

Królewski Ogród Światła – do kiedy czynne?

Świetlną ekspozycję można oglądać w ogrodach Muzeum Pałacu w Wilanowie codziennie do 28 lutego 2021 roku. W związku obecną sytuacją muzeum wprowadziło dodatkowe środki ochrony. Przy wejściu na gości czekają profesjonale stacje do dezynfekcji rąk. Z myślą o bezpieczeństwie zwiedzających wprowadzono też limit wejść. W ciągu godziny na teren pałacowych ogrodów będzie się mogło dostać tysiąc osób.

Udostępnij ten artykuł
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter