Kryształowe lampy Blimp na Milan Design Week

Czeska marka projektowa Bomma wydała kolekcję kryształowego oświetlenia, ręcznie dmuchanego. Do współpracy zaproszono szwajcarskie studio Big-Game. Na kryształową kolekcję oświetlenia o nazwie Blimp składają się lampy stołowe, podłogowe oraz ścienne i sufitowe.

 Prezentacja i design kolekcji oświetlenia Blim

 Podczas tegorocznej edycji Milan Design Week na wystawie Bomma zaprezentowana została seria oświetlenia, opisana przez producenta jako “monumentalna i zwiewna”. Kształt lamp ma na celu nasuwać skojarzenia z chmurą lub statkiem powietrznym. Masywna kryształowa chmura unosi się w przestrzeni z lekkością sterowca.

Seria oświetlenia została ręcznie wykonana przez producentów szkła Bommy. Jest dostępna w dwóch wariantach: przezroczystym lub bursztynowym.

“Bursztynowy odcień wnosi ciepło do każdego wnętrza” – stwierdzają twórcy – “Aby podkreślić niezwykłą jakość czeskiego kryształu, Blimp występuje również w wersji bezbarwnej, czystej”.

Największą propozycją w kolekcji jest lampa wisząca Blimp o wysokości jednego metra.

“Ponieważ poszczególne elementy mają prawie metr wysokości, produkcja tej monumentalnej lampy jest dosłownie na krawędzi możliwości technicznych” – twierdzi producent – “Ten delikatny gigant jest świadectwem ludzkiej pomysłowości i kunsztu”. Podczas Milan Week Design, Bomma zaprezentowała również trzy kolejne kolekcje oświetlenia: Pendulum, Lens i Pebbles.

Lampa – wahadło inspirowane kołyską Newtona

Oświetlenie Pendulum od Studio deFORM składa się z szeregu szklanych kul, które wiszą na pojedynczych sznurkach i mają się ze sobą stykać na takiej samej zasadzie, na jakiej działa słynna kołyska Newtona. Dzięki wzajemnemu odbijaniu się i kołysaniu w dwie strony tworzą większy zakres padania światła. Wynalazek Newtona miał na celu zwizualizowanie prawa pędu i energii podczas sprężystego zderzenia kul.

“Fizyka, estetyka i rzemiosło łączą się ze sobą i przypominają nam, że wszystko wokół nas jest w ciągłym ruchu” – powiedzieli twórcy marki.

Szkło w kształcie soczewki

Druga zaprezentowana kolekcja Lens, składa się ze szklanych elementów w kształcie soczewki, połączonych metalowymi częściami. Całość zawieszona jest na pojedynczych linkach.

 “Światło złamane przez soczewkę jest podstawową zasadą optyki” – twierdzi producent.  “Dwie soczewki otaczają harmonijnie ich wewnętrzne źródło, grając symfonię świateł”.

 Lampa niczym kolorowe koraliki

W trzeciej kolekcji o nazwie Pebbles autorstwa Borisa Klimka można wysnuć wiele skojarzeń. Najbardziej jednak te wiszące lampy przywodzą na myśl kolorowe koraliki. Rząd różnobarwnych szklanych elips w różnych rozmiarach zawiera w środku rurkowy panel, który stanowi źródło światła.

Foto: dezenn

Udostępnij ten artykuł

Zapisz się do newslettera

Wpisz szukane słowo i kliknij enter