Nie da się ukryć, że nadszedł czas zmian na świecie. Nowe możliwości w produkcji przedmiotów codziennego użytku sprawiły, że nasze przyzwyczajenia mogą przełożyć się na pomoc dla świata. Redukcja, wymiana i recykling materiałów z tworzyw sztucznych będą odgrywać ważną rolę w zmniejszaniu naszego śladu węglowego. Razem możemy kreować nowe formy usług i produktów. Gospodarka cyrkularna i produkty zamkniętego obiegu to nadzieja na czyste i lepsze jutro. Natomiast technologia druku 3D otwiera nowe możliwości dla wykorzystania materiałów pochodzących z odpadów. Poznaj wizjonerski projekt Wojciecha Mierzwy we współpracy z firmą Sculptur. Czy jest on zwiastunem nowej rewolucji przemysłowej? Oto krzesło Antropo.
Antropo, czyli krzesło humanistyczne
Krzesło Antropo projektu Wojciecha Mierzwy opracowane we współpracy ze szwedzką firmą Sculptur jest przykładem nowej kategorii produktów cyrkularnych. Zostało wykonane w technologii druku 3D za pomocą zaawansowanej robotyki i nowoczesnego materiału z recyklingu. To finezja designu, która pokazuje nam proces produkcji.
„To obiekt zawierający ergonomię człowieka w swoim kształcie i wykonany tylko dla jego potrzeby. Efekt całego procesu naszej ewolucji. Wynik umiejętności człowieka, robotyki i zaawansowania technologicznego, do czego dochodziliśmy od wieków. Jest w nim nowoczesność i humanizm. Jest to obiekt w skali ludzkiej, nieśmiało odnoszący się do artefaktów, które definiują epoki. Słowo „antropo” leży w istocie tego krzesła” – Wojciech Mierzwa.
Krzesło Antropo – geneza designu
Płynne linie oparcia i siedziska, a także cyrkularny profil krzesła nawiązują do filozofii zamkniętego obiegu. Obiekt sugeruje nam, że mamy do czynienia z produktem nowej generacji. Jego forma nie jest podobna do niczego, co już znane. Ten obiekt został wykonany na potrzebę człowieka i dla jego wygody. Delikatnie wklęsłe siedzisko i profilowane oparcie zapraszają do użytku i sprawiają wrażenie komfortowych. Sprężystość materiału, jego zapach i ergonomia tworzą mebel humanistyczny, którego trójwymiar tworzy nowoczesność, ludzkość i ekologia.
Materiały nowej generacji
Z czego powstało krzesło Antropo? Mebel został stworzony na bazie tworzywa DuraSense firmy Stora Enso. Materiał ten pozyskiwany jest z odpadów z branży drzewnej i biopolimerów. Zawiera ok. 50% włókien drzewnych, ma zapach drewna i nadaje się do ponownego wielokrotnego użycia. To dzięki zastosowaniu tego materiału produkt ma szansę trafić do zamkniętego obiegu gospodarki cyrkularnej.
Innowacyjne podejście do procesu wdrożenia nowego produktu, zaawansowane technologie produkcji i recyklingu firmy Sculptur otwierają nowe możliwości dla meblarstwa. Co więcej, Antropo dostępne jest także w wersji z tworzywa pozyskanego ze starych sieci rybackich z Morza Bałtyckiego. Projekt Wojciecha Mierzwy to jeden z pierwszych produktów komercyjnych na świecie, powstałych w oparciu o taki model produkcji.
Sculptur
Sculptur to szwedzka firma, która wytwarza produkty z materiałów pochodzących z recyklingu i biopolimerów. Buduje świadomość konsumencką na temat ochrony środowiska i gospodarki cyrkularnej. Jako jedna z pierwszych firm na świecie, używa druku 3D w dużej skali, jako głównego procesu produkcji. Dzięki współpracy z projektantami odkrywa nowe formy, nowe możliwości wdrożenia produktu i innowacyjne modele biznesowe.
Wojciech Mierzwa
Wojciech Mierzwa jest polskim projektantem wzornictwa przemysłowego. Ukończył kierunek wzornictwo przemysłowe na Politechnice Koszalińskiej i studiował na Seinäjoki University of Applied Sciences – SeAMK (Finlandia). Współpracował z pracownią Studio 1:1. Jego projekty zasilają kolekcje takich marek jak BORCAS, SCULPTUR czy DOKI. Prezentował swoje prace na wielu wystawach zagranicznych i krajowych m.in. London Design Festival, Helsinki Design Week, IMM Cologne, Warsaw Home czy ISH Frankfurt.
Jego wzornictwo charakteryzuje, przede wszystkim logika konstrukcji oraz śmiałe połączenia materiałów. Było wyróżniane m.in. w konkursie DOBRY WZÓR i MUST HAVE. Jako projektant korzysta ze swojego praktycznego, dużego doświadczenia w pracy z przemysłem i znajomości procesów produkcyjnych. Jest założycielem studia projektowego METAFOR, blisko współpracującego z krajowymi producentami mebli i urządzeń specjalistycznych.
Zobacz również: Fotel Chic Lounge | Chair_One – ponadczasowe krzesło projektu Konstantina Grcica