Lamabo – radosna ceramika w pastelowych barwach

Nie ma lepszej sytuacji, niż kiedy nasza pasja staje się pracą. Również rękodzieło artystyczne może być świetnym sposobem na biznes. Idealnym przykładem jest marka Lamabo. Zaangażowanie i zamiłowanie do glinianych form zaowocowało pięknymi produktami, które powstają w autorskiej pracowni w Aleksandrowie Łódzkim.

Zacznijmy nietypowo. Jak twórcy Lamabo opisaliby swoją markę?

Tworzymy radosną ceramikę w pastelowych barwach. Każdy produkt wytwarzany jest ręcznie tradycyjnymi technikami.  Opisalibyśmy je jako zabawne, niestandardowe formy bazujące na naturze dostosowane do codziennego użytku. Wśród nich przeważają kubki, doniczki i misy. Lamabo to również pasja i poszukiwanie. Poszukiwanie na wielu płaszczyznach w szczególności drogi do samorealizacji, ale w sposób harmonijny i oderwany od obecnego na każdym kroku pędu. I na koniec  Lamabo to pozytywna energia, która zaklęta jest w naszych produktach. To nie tylko dodatki do wnętrz, ale również ciepło i uśmiech jakie, chcemy przekazać naszym klientom.

Szara doniczka z zieloną rośliną od marki Lamabo

Pomysł na firmę długo w Was dojrzewał?

Decyzja o założeniu firmy była dość  spontaniczna, ale sam pomysł kiełkował długo. Glina od bardzo dawna była naszą pasją, a możliwość zabawy tym materiałem dawała dużo satysfakcji. Pewnego dnia pojawiła się myśl, że to właściwy czas, by zmienić pasję w zawód i tak narodziło się Lamabo.

Szara ceramiczna filiżanka z czarną kawą od marki Lamabo

Czyli pasja do gliny przerodziła się w biznes?

Pasja do gliny oraz fascynacja naturą. W zasadzie wszystkie produkty Lamabo są inspirowane różnorodną fauną. Pierwsza nasza kolekcja, w skład której wchodziły wazony Cocoon i Misa Spider, związana była z formami owadów, które niezmiennie nas zachwycają. Na co dzień przeważnie nie zwracamy na nie uwagi. Nie zdajemy sobie sprawy z bogactwa, różnorodności i niesamowitych rozwiązań jakie przygotowała natura dla tego mikro świata.

Podobno na każdego żyjącego człowieka przypada około 250 milionów owadów. Ciekawią nas również wszystkie inne żywe organizmy. Uwielbiamy zwierzęta i przytulne wnętrza, proste kształty, które mają w sobie pozytywną energię. Z tej kombinacji powstała seria doniczek, kubków i misek, które obecnie królują w naszym sklepie.

Różowa ceramiczna filiżanka z mlekiem od Lamabo

Produkty Lamabo charakteryzują się bardzo ciekawymi kształtami. Skąd czerpiecie inspirację do ich tworzenia?

Inspiracja jest wszędzie, jeśli tylko nauczymy się patrzeć i zauważać. Zdecydowanie zbyt często prześlizgujemy się po otaczającej rzeczywistości, spieszymy się, gnamy przed siebie, trwając w wewnętrznym napięciu i chaosie myśli. Przez to zatracamy zdolność kontaktu z samym sobą, a co za tym idzie z naszą intuicją i podświadomością, a to właśnie stamtąd przychodzi inspiracja. Natura stworzyła świat fascynujący, niemal idealny w swoich formach, kiedy się zatrzymamy na chwilę i wyciszymy myśli, zaczniemy zauważać niesamowite piękno zaklęte w najprostszych rzeczach.

Czarna misa na owoce w kształcie kraba

Gdy pierwszy raz zobaczyliśmy Waszą doniczkę w kształcie psa, od razu na naszej twarzy pojawił się uśmiech.

Bardzo nas to cieszy! Chcieliśmy, żeby produkty Lamabo miały zdolność wnoszenia radości do wnętrz, ocieplania atmosfery i budzenia przytulności. Każdy nasz produkt jest niepowtarzalny w swoich detalach. Kupujemy coś naprawdę indywidualnego, ponieważ nie ma dwóch takich samych kubeczków, miseczek czy doniczek. Każdy element, każdy nos, oko czy ucho powstaje ręcznie, co nadaje mu wyjątkowy charakter.  Warto też wspomnieć o wytrzymałości, gdyż często słyszymy pytania o trwałość  naszych produktów. Dzięki procesowi dwukrotnego wypalania oraz stosowania wysokiej jakości szkliw każdy z nich jest równie odporny jak standardowy kubek ceramiczny wyprodukowany fabrycznie.

Czerwona misa na owoce od Lamabo

Bardzo ciekawi nas jak młodzi twórcy widzą dobrze zaprojektowany produkt. Jak Lamabo opisałoby taki produkt?

W naszym odczuciu produkt powinien być nie tylko estetycznie atrakcyjny, ale również w pełni użyteczny.  To podstawowa zasada, jaką się kierujemy od samego początku.  Ma budzić emocje, nie być nudny, przyciągać wzrok. Podoba nam się stwierdzenie, że ma stanowić pretekst do rozmowy podczas spotkania towarzyskiego. Jednocześnie tak samo i niezmiennie ważna jest jego funkcjonalność.  Kolejną rzeczą jest jakość produktu.

Dwa ceramiczne kubki w kształcie psów od Lamabo

Jakość w ceramice to bardzo ważna sprawa, prawda?

Wysoka jakość to coś, czego szukamy w dobrze zaprojektowanych przedmiotach. Liczy się rodzaj użytych materiałów, ich wytrzymałość i trwałość, a także sposób produkcji. I na koniec pozostaje kwestia ekologii. Wraz ze wzrostem świadomości eko przyjazne produkty zyskują coraz szersze grono odbiorców. Zaczynamy zauważać jaką rolę może odegrać jednostka oraz to, że każdy z nas dokonując konkretnych wyborów, pośrednio wpływa na całość. Dla nas jest to również bardzo ważne.

Różowy i niebieski kubek z ceramiki w kształcie psa

Czy przy produkcji swojej ceramiki korzystacie z jakichś ciekawych technologii?

Produkty Lamabo wytwarzane są tradycyjnymi technikami.  Tworząc je, staramy się nadać im odrobinę zdolności budzenia pozytywnych emocji, ale chcemy również, żeby były w pełni użytkowe. Każdy przedmiot jest dwukrotnie wypalany w przemysłowych temperaturach, dzięki czemu może być myty w zmywarce, podgrzewany w mikrofalówce, a nawet zapiekany w piekarniku. Użyte materiały czerpią z ziemi i są w pełni ekologiczne, a szkliwa posiadają naturalne barwniki i atesty uprawniające je do celów spożywczych.  Każdy etap pracy jest wykonywany ręcznie i z sercem. Wszystko odbywa się na miejscu w naszej pracowni w Aleksandrowie Łódzkim.

Różowy i niebieski kubek z ceramiki w kształcie psa stojące na stole

Wróćmy jeszcze raz do kwestii jakości. Jak połączyć kwestię ceny produktu i jakości przy tworzeniu ceramiki?

W naszym przypadku nie staramy się konkurować ceną. Byłoby to niewykonalne. Od samego początku założyliśmy, że chcemy tworzyć produkty nietypowe o wysokiej jakości. Niektóre z nich są wyjątkowo pracochłonne. Jako przykład podamy nasz model kubka z dwoma misiami. Każdy egemplarz jest robiony ręcznie, nie powstaje z formy, zatem wszystkie elementy wychodzą wprost spod naszej dłoni. Wykonanie jednej sztuki zabiera mnóstwo czasu, ale właśnie dzięki temu uzyskujemy indywidualność produktu i z czystym sumieniem możemy powiedzieć, że wkładamy w niego odrobinę serca. Widzimy, że nasi klienci rozumieją, z czego wynika cena produktu i potrafią go docenić.

Szara doniczka w kształcie psa z czarnym nosem od Lamabo

Jak opisalibyście swój sposób na sukces?

Wszystko zależy od tego, co określamy mianem sukcesu. W naszym przypadku staramy się po prostu, jak najlepiej wykonywać swoją pracę. Jesteśmy zdania, że to dzięki naszym klientom mamy możliwość  stałego rozwoju. Osobiście jeździmy na targi, odpowiadamy na wiadomości oraz zapraszamy do naszej pracowni.  Jesteśmy otwarci na opinie i informacje oraz sugestie płynące od naszych odbiorców. Poza tym ciągle poszukujemy. Szukamy nowych technik, rozwiązań. Nie chcemy się zatrzymywać na jednym etapie. To właśnie stały rozwój jest naszym celem.

Czarny kubek z ceramiki w kształcie nietoperza

Wyobraźmy sobie, że zgłasza się do Was osoba szukająca ciekawej ceramiki do mieszkania. Co moglibyście jej doradzić?

Przede wszystkim, by szukać lokalnie i wybierać polskie marki. Mamy całą rzeszę bardzo zdolnych osób, które tworzą piękne i oryginalne wzornictwo. Wspierajmy rodzime firmy tworzące rękodzieło, bo to dzięki nam te firmy mają możliwość funkcjonowania i rozwoju.

Czarny kubek z ceramiki w kształcie nietoperza od Lamabo

Poza tym doceniajmy jakość, niepowtarzalność i  możliwość bezpośredniego kontaktu z twórcą. Dokonując zakupu u projektanta lub w pracowni możemy podejrzeć etapy powstawania przedmiotu. Możemy również zadać pytania i zrozumieć, w jaki sposób powstał. A pytać warto, ponieważ w ceramice i procesie przemian, jakie zachodzą pod wpływem temperatury zaklęta jest odrobina magii. Zmieniają się barwy, wielkości i pojemności. Często sam ceramik nie jest w stanie do końca przewidzieć reakcji, jakie zajdą w piecu pod wpływem różnych czynników. Kupując świadomie, nabywamy produkt, który nabiera dla nas innego znaczenia, kupujemy przedmioty z duszą.

Czarny kubek z ceramiki w kształcie nietoperza stojący na stole

Zdradzicie nam swoje najbliższe plany?

W najbliższym czasie będziemy brali udział w kilku targach. Bezpośrednie obcowanie z ceramiką nigdy nie zastąpi oglądania produktu na ekranie monitora. Dodatkowo nadal chcemy promować lokalne rękodzieło i wywoływać uśmiechy na twarzach naszych klientów.

Zobacz również: Ceramika B U Z I – doskonałość w nieregularności | Kolekcja ZEN – zestaw do Sushi dla dwóch osób

Czarny kubek z ceramiki w kształcie nietoperza stojący na stole wśród pająków
Czarny kubek z ceramiki w kształcie nietoperza stojący na stole przy roślinie
Biały, niebieski i różowy kubek z ceramiki w kształcie psa
Ceramiczny wazon i misa na owoce w kształcie skorupiaków
Dwa białe kubki z ceramiki w kształcie psów wypełnione kakao
Polska ceramika od marki Lamabo
Polska ceramika w kształcie psa od marki Lamabo
Dwie doniczki w kształcie psa od marki Lamabo
Szara doniczka w kształcie psa od marki Lamabo
Niebieska doniczka w kształcie psa od marki Lamabo
Różowa miseczka dla kota od marki Lamabo
Biały ceramiczny kubek od marki Lamabo
Biały ceramiczny kubek z kawą od Lamabo
Szara ceramiczna miseczka na cukier
Biała doniczka w kształcie psa z rośliną
Czerwona ceramiczna miseczka w kształcie kraba od Lamabo
Ceramiczne wazony w kształcie skorupiaka
Czarny ceramiczny wazon w kształcie skorupiaka
Czarny ceramiczny wazon w kształcie skorupiaka stojący na parapiecie
Czarny ceramiczny wazon w kształcie skorupiaka stojący na stole
Biały wazon z ceramiki w kształcie skorupiaka
Biały wazon z ceramiki w kształcie skorupiaka stojący w kuchni od Lamabo
Trzy doniczki w kształcie psów
Biały wazon z ceramiki od marki Lamabo
Udostępnij ten artykuł
Wpisz szukane słowo i kliknij enter