Lampa sufitowa do salonu. Zobacz, czym się kierować przy wyborze oświetlenia

Urządzając mieszkanie, przywiązujemy dużą wagę do detali, które mogą realnie wpłynąć na charakter wnętrza. Wiele osób ze szczególną starannością aranżuje salon, ponieważ to pomieszczenie pełni wiele funkcji. Bardzo często domownicy spędzają w nim większość dnia, odpoczywając, jedząc albo rozmawiając z najbliższymi. W salonie zazwyczaj przyjmuje się gości, w związku z czym ma on też charakter reprezentacyjny. Odpowiednie oświetlenie tego pomieszczenia jest zatem niezwykle ważne.

Oświetlenie salonu – informacje ogólne

O wpływie światła na ludzkie samopoczucie i zdrowie mówi się coraz więcej. Warto więc wiedzieć, że jego niedobór może być przyczyną złego nastroju oraz braku sił. Co więcej, praca i czytanie w niewłaściwie oświetlonym pomieszczeniu są bardzo szkodliwe dla wzroku.

Salon to miejsce, w którym zwykle toczy się życie całej rodziny, dlatego trzeba go prawidłowo oświetlić. Podstawowym źródłem światła w salonie jest najczęściej lampa sufitowa.

Dlaczego lampa sufitowa w salonie jest taka ważna?

Lampa zawieszona tuż pod sufitem daje najwięcej światła – rozjaśnia całe pomieszczenie. Oczywiście źródeł oświetlenia może być więcej, co sprawdza się zwłaszcza w przypadku salonów o dużym metrażu. Poza tym takie rozwiązanie pozwala podzielić pokój dzienny na strefy, np.:

  • strefę relaksu,
  • strefę jadalnianą,
  • strefę hobby lub pracy.

Zamocowanie lampy nad każdą strefą sprawia, że łatwiej jest się skupić na danej aktywności lub odciąć się od obowiązków i odpocząć. Wybór odpowiednich modeli ma też ogromne znaczenie w kontekście aranżacji. Ten element wystroju wpływa na wygląd całego salonu, dlatego warto poszukać inspiracji np. w katalogach. Zastanowić się nad tym, jak ma być urządzony pokój dzienny, a następnie wybrać lampę w odpowiednim stylu.

Lampa sufitowa do salonu. Zobacz, czym się kierować przy wyborze oświetlenia - foto istockphoto.com

Czym kierować się przy wyborze oświetlenia do salonu?

Jedną z najważniejszych kwestii, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze lampy sufitowej do salonu, jest metraż. W niedużych pokojach dziennych lepiej nie wieszać sporych lamp, ponieważ mogłyby to optycznie pomniejszyć przestrzeń. Trudniej jest też podzielić taki salon na strefy. Z tego powodu warto umieścić lampę sufitową np. nad stołem, a w pozostałej części pomieszczenia zastosować oświetlenie punktowe.

Kolejną kwestią jest oczywiście design. Wybór lamp sufitowych jest tak ogromny, że za ich pomocą można łatwo podkreślić charakter wnętrza. Bez trudu da się znaleźć lampy w stylu nowoczesnym, loftowym, industrialnym, skandynawskim, glamour czy klasycznym. Dużą popularnością cieszą się także lampy wykonane z naturalnych materiałów, które sprawiają, że wnętrze jest ciepłe i przytulne. 

Można także zdecydować się dyskretne oświetlenie, które nie będzie znacząco wpływało na wygląd salonu. W takim wypadku warto zainteresować się lampami wpuszczanymi w sufit podwieszany lub białymi, płaskimi plafonami.

Lampa sufitowa do salonu. Zobacz, czym się kierować przy wyborze oświetlenia - foto istockphoto.com

Zalety lamp sufitowych

Jak zostało wspomniane, lampy sufitowe pozwalają równomiernie oświetlić całe pomieszczenie lub podzielić je na strefy. Wysoko umieszczone źródło światła optycznie powiększa salon, co sprawdza się w małych mieszkaniach. Nowoczesne lampy sufitowe w postaci natynkowych tub lub wpuszczanych oczek są niezwykle dyskretne i uniwersalne, dzięki czemu pasują do każdego wystroju. Nic nie stoi też na przeszkodzie, aby obok nich zainstalować dodatkowe oświetlenie o bardziej dekoracyjnym charakterze.

Lampa sufitowa czy wisząca – co wybrać?

Wszystko zależy od tego, jaki efekt chcemy uzyskać. Punktowe lampy sufitowe pozwolą podzielić na strefy nawet niewielki salon. Oświetlą stół, kanapę czy półki z książkami lub sprzętem grającym. Lampa wisząca bądź żyrandol rozjaśnią za to całe pomieszczenie. Ostateczna decyzja powinna być podyktowana tym, jaką funkcję salon ma pełnić przede wszystkim.

Lampa sufitowa do salonu. Zobacz, czym się kierować przy wyborze oświetlenia - foto istockphoto.com

Dodatkowe oświetlenie w salonie

Po zamontowaniu oświetlenia sufitowego warto rozważyć zastosowanie dodatkowych źródeł światła, takich jak lampy podłogowe, kinkiety czy małe lampki nocne – ustawione np. na konsoli pod ścianą. Lampa sufitowa sprawdzi się w sytuacji, gdy trzeba rozświetlić cały salon, a więc m.in. podczas rodzinnych spotkań. Dodatkowe oświetlenie będzie wtedy pełniło funkcję wspomagającą. Przyda się też wówczas, gdy domownicy zapragną stworzyć w salonie bardziej kameralną atmosferę.

Tekst: Materiał partnera


Zobacz również: Biała kuchnia z drewnem – inspiracje i aranżacje | Jakie płytki na podłogę w kuchni wybrać – porady i inspiracje

Udostępnij ten artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter