Las w słoiku – jak zrobić, gdzie kupić – porady i inspiracje

Las w słoiku - porady i inspiracje - Mikrokraina

Życie w wielkim mieście to zarówno przywilej, jak i klątwa XXI wieku. Każdego dnia pędzimy przez plątaninę betonowych budynków, asfaltowych ulic, wdychając opary miejskiego wyścigu po sukces, wciąż idąc po więcej. Często przyprawia nas to jednak o zawroty głowy. Z pomocą przyszedł trend tworzenia urban jungle, który po powrocie do mieszkania pozwala nam zrzucić ciężar miasta i poczuć się jak w baśniowym ogrodzie. Polega on na wprowadzeniu do mieszkań elementów egzotycznej dżungli i zapełnianiu go kompozycjami roślin, tak by stał się on pełen zieleni. A ponieważ lubimy przekraczać granice i posuwać się zawsze o krok dalej, przenieśliśmy kawałek lasu do domu – dosłownie. Poznajcie kwintesencję estetyki domowego gaju, króla miejskiej dżungli – las w słoiku.

Czym jest las w słoiku?

Pomysł tworzenia mini ekosystemów w szklanych naczyniach narodził się we wczesnych latach XIX wieku. Pewien angielski botanik – Nathaniel Bagshaw Ward zaproponował przewożenie w ten sposób egzotycznych roślin między kontynentami. Dzięki temu niecodziennie okazy pozostawały nienaruszone, aż do momentu przesadzenia ich w innym kraju. Gdy zachowamy naturalne podłoże rośliny oraz umieścimy w zamkniętym, szklanym naczyniu elementy charakterystyczne dla jej ekosystemu, stworzymy mały świat funkcjonujący całkowicie zgodnie z naturą. Rośliny oddychają i zachowują wilgoć, dzięki czemu krąg życia zostaje zachowany.

Las w słoiku - porady i inspiracje - Nature Concept
Las w słoiku to kompozycja, która może składać się z rozmaitych gatunków roślin – Nature Concept

Wardian case, bo tak właśnie nazwano szklane kontenery botanika, zyskały popularność na skalę światową. Estetyczna funkcja roślinnych słoików nie jest jednak wynalazkiem XXI wieku. W celach ozdobnych używa się ich od wieków w Azji, pierwotnie pod postacią słynnych bonsai. To właśnie zamiłowanie do minimalistycznych i niezwykle wyważonych wnętrz azjatyckich oraz zgodność z japońską filozofią Iki obudziła zamiłowanie Europejczyków do piękna lasów w słoikach i chęci posiadania ich w domach.

Jak zrobić las w słoiku?

Stworzenie własnego ekosystemu pod pokrywką mogłoby wydawać się skomplikowane. W końcu budujemy nowe życie, które w późniejszym czasie będzie się toczyło bez naszej pomocy. Otóż nic bardziej mylnego. Las w słoiku jesteśmy w stanie zrobić, kierując się kilkoma prostymi krokami.

Las w słoiku - porady i inspiracje - Mikrokraina
Gotowe lasy w słoiku – Mikrokraina

Czego potrzebujemy?

  • Duży, szklany słój (wielkość I wysokość, zależy od roślin, które chcemy w nim umieścić).
  • Odpowiedni drenaż – żwir lub keramzyt ogrodniczy.
  • Węgiel aktywny – usuwa z podłoża szkodliwe dla rozwoju roślin substancje.
  • Ziemia.
  • Rośliny do posadzenia.
  • Mech, kamienie i inne ozdoby do wykończenia.
Las w słoiku - porady i inspiracje - Greenbells
W lesie w słoiku Woda i składniki mineralne krążą wtedy w obiegu zamkniętym – Greenbells

Krok 1

Na dno słoja sypiemy około 3 centymetrów drenażu. Uchroni on korzenie roślin przed przemoczeniem i zapewni przepływ powietrza.

Krok 2

Sypiemy pierwszą, dość cienką warstwę ziemi, którą posypujemy węglem aktywnym. Następnie dokładamy ziemi, tak by było jej około 7 centymetrów. Tutaj ilość ziemi również zależy od wysokości słoja. Podajemy ilości orientacyjne, ale warto pamiętać, że ziemia powinna przykryć korzenie roślin, które wsadzamy do słoja.

Krok 3

Nadszedł czas na umieszczenie roślin, we wcześniej „wykopanych” otworach i podsypanie ich resztą ziemi. Jakie rośliny wykorzystać? Do najpopularniejszych należą paprocie, widliczki, porosty, trzykrotki lub palmy koralowe. Jedną roślinę możemy rozdzielić na kilka szczepek i umieścić ją w kilku słoikach pamiętając, aby nie uszkodzić przy tym korzeni.

Las w słoiku - porady i inspiracje - Greenbells
Szczelny słoik spowalnia proces fotosyntezy, a co za tym idzie rośliny wzrastają tylko nieznacznie – Greenbells

Krok 4

Przedostatni krok polega na umieszczeniu dekoracji i elementów uzupełniających ekosystem. W leśnym słoju najodpowiedniejsze będą szyszki, sztuczne gałązki, kora i kamienie. Przy układaniu elementów ozdobnych kierujmy się japońską filozofią Iki, polegającą na sympatyzowaniu z pięknem wynikającym z prostoty. Nie obkładajmy roślin nadmierną ilością ozdób, bo to one są perfekcyjną dekoracją w najnaturalniejszej postaci.

Krok 5

Ostatni krok jest najprostszy, ale najważniejszy w drodze do stworzenia lasu w słoiku. Podlewamy rośliny około 150 mililitrami wody. Nie oblewamy przy tym liści. Odczekujemy kilka godzin i przykrywamy słój korkową przykrywką. Przez pierwsze kilka tygodni musimy „wietrzyć” nasz las, otwierając od czasu do czasu słoik na około 15 minut. Oznaką, że wszystko funkcjonuje tak, jak powinno, jest pojawianie się porannej rosy na liściach i znikanie jej w ciągu dnia.

Krople wody nie mogą być obecne w szklanym naczyniu przez cały czas. Lasy w słoikach nie lubią nasłonecznionych miejsc i zbyt wysokiej temperatury, ale dostęp do światła jest dla nich niezbędny. Pamiętajmy, że stworzenie doskonałego ekosystemu wymaga czasu i praktyki. Myślimy jednak, że warto jest pozwolić sobie na ukojenie i oderwanie się od betonowych miast, posiadając namiastkę natury w domu.

Las w słoiku - porady i inspiracje - Nature Concept
Las w słoiku to doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie mają dużego doświadczenia w opiekowaniu się roślinami – Nature Concept

Las czy pustynia?

W tych magicznych słojach możemy stworzyć ogród o własnym, wyjątkowym stylu. Musimy jednak pamiętać, czym kierować się przy doborze roślin. Nie każda roślina bowiem poradzi sobie w zamknięciu i nie każda umie żyć w symbiozie z innymi.

Sukulenty w słoju otwartym

Sukulenty należą do roślin, które nie lubią wilgoci. Dlatego właśnie nie należy łączyć ich w kompozycjach z roślinami, które możemy znaleźć w lasach. Jednakże, za pomocą kaktusów możemy stworzyć w mieszkaniu wyjątkowy, pustynny ogród.

Las w słoiku - porady i inspiracje - Mikrokraina
W pierwszych dniach ekosystemu w nowym miejscu naturalne jest, że na jego ściankach może pojawić się para wodna – Mikrokraina

Storczyk w słoju zamkniętym

Storczyki to rośliny, które nie tylko pięknie wyglądają, ale również lubią wilgoć. Wysoki słoik, podłoże z keramzytu ogrodniczego i kora, zapewnią piękną ozdobę wnętrzu oraz doskonałe warunki dla tej pięknej rośliny.

Marki oferujące Las w Słoiku

Coraz więcej marek tworzy własne kompozycje leśnych słojów, poszerzając granice ludzkiej wyobraźni i kreując piękne krajobrazy. Poznajcie wyjątkowe polskie marki, które pozwolą wam nie tylko zabrać kawałek natury do domu, ale również sprezentować go bliskiej osobie.

Las w słoiku - porady i inspiracje - Greenbells
Las w słoiku – optymalna częstotliwość podlewania to około 3 razy w roku. Ilość wody zależy z kolei od roślin oraz wielkości naczynia – Greenbells

GreenBells STUDIO

GreenBells to marka, która tworzy kompozycje leśne w słoikach od 2015 roku. Inspiracją do powstania marki były podróże po Azji Wschodniej i fascynacja miniaturyzacją wszystkiego, co piękne. Założycielem marki jest Jakub Staś Stola – gdy jego prywatna kolekcja zaczęła budzić zainteresowanie wśród znajomych, którzy z chęcią kupowali dzieła artysty, postanowił założyć biznes. Tak właśnie GreenBells rozwija się po dziś dzień, a do znajdującej się w Warszawie siedziby marki, dziennie przybywają setki klientów.

Las w słoiku - porady i inspiracje - Greenbells
Las w szkle to niezwykła kompozycja, która nie znajduje się w standardowej doniczce – Greenbells

Nature Concept

Nature Concept to marka zajmująca się naturalnym designem i tworzeniem wyjątkowych ekosystemów w słoiku. Powstała z miłości do natury i potrzeby jej ochrony. Znajdująca się we Wrocławiu marka oferuje także spersonalizowane słoiki odpowiadające potrzebom klientów. W swoich kompozycjach, Nature Concept wykorzystuje unikalne, rzadkie okazy roślin i systematycznie organizuje warsztaty z tworzenia ekosystemów w słoikach.

Las w słoiku - porady i inspiracje - Nature Concept
Nadmiar wilgoci może zaszkodzić roślinom, a nawet spowodować powstanie pleśni – Nature Concept

Mikrokraina

Kolejną marką tworzącą wyjątkowe ekosystemy jest Mikrokraina z siedzibą w Krakowie. Zajmuje się projektowaniem spersonalizowanych lasów w słoikach, obrazów, logotypów, liter, bombek i pudełek z mchu oraz flower box’ów. Ich misja polega na przybliżeniu człowiekowi natury, której jest coraz mniej w codziennym życiu.


Zobacz również:

Las w słoiku - porady i inspiracje - Mikrokraina
Las w słoiku – kompozycję często urozmaicają małe konary, kamienie oraz zielony mech – Mikrokraina
Las w słoiku - porady i inspiracje - Nature Concept
Las w słoiku – warto co jakiś czas sprawdzić ręką poziom wilgotności gleby oraz mchu – Nature Concept
Las w słoiku - porady i inspiracje - Nature Concept
Las w słoiku – mech działa w słoiku jak gąbka, która kumuluje wodę – Nature Concept
Las w słoiku - porady i inspiracje - Mikrokraina
Wewnątrz każdego zamkniętego (ale i otwartego) ogrodu w szkle rozwija się ogromna rzesza mikroorganizmów glebowych (np. bakterii, pierwotniaków czy grzybów), które warunkują jego poprawne funkcjonowanie – Mikrokraina
Las w słoiku - porady i inspiracje - Mikrokraina
Nadmierne podlewanie lasu w słoiku lub jego nie podlewanie w ogóle w przypadku otwartych naczyń to najczęściej popełniany przez początkujących – Mikrokraina
Las w słoiku - porady i inspiracje - Greenbells
Do uprawy tego typu najlepsze okazują się gatunki, które nie korzenią się głęboko i osiągają niewielkie rozmiary. Pamiętajmy przy okazji, że nie każde rośliny lubią wilgotne środowisko – Greenbells