Ławka Tonuki projektu Katarzyny Dzięcioł

W grudniu międzynarodowe jury ogłosiło laureatów nagrody Good Design® 2019. Wśród zwycięzców znalazła się Katarzyna Dzięcioł i zaprojektowana przez nią ławka Tonuki.  To kolejny projekt polskiej architektki doceniony na arenie międzynarodowej.

Katarzyna Dzięcioł i ławka Tonuki

Good Design® jest najstarszą nagrodą w dziedzinie designu na świecie, jej tradycja sięga 1950 roku, a jej współzałożycielami byli m.in. Charles i Ray Eames oraz Eero Saarinen. Wyróżnienie przyznawane jest przez The Chicago Athenaeum: Muzeum Architektury i Wzornictwa oraz Europejskie Centrum Architektury, Sztuki, Projektowania i Studiów Miejskich. W tym roku kapituła konkursu otrzymała rekordową liczbę zgłoszeń, a projektanci z 47 krajów świata ubiegali się o nagrody w takich kategoriach jak np.: Meble, Oświetlenie, Elektronika, Projekty graficzne czy Produkty dla dzieci. 

Jury wybrało najbardziej przełomowe i innowacyjne projekty doceniając te, które nadają przedmiotom codziennego użytku najwyższe standardy formy, funkcji i estetyki. Wśród laureatów znalazły się m.in. takie ikony designu jak Patricia Urquiola, Karim Rashid, Jean Nouvel Design czy Lissoni Associati.

Ławka Tonuki projektu Katarzyny Dzięcioł

Mebel łączący piękno i funkcjonalność

Nagrodzony projekt Katarzyny Dzięcioł to ławka Tonuki, wyjątkowy mebel, który łączy w sobie piękno i funkcjonalność. Miejsce do siedzenia, praktyczny schowek na mokre buty i donica precyzyjnie wykonane z naturalnego, litego drewna.

Ławka Tonuki projektu Katarzyny Dzięcioł

„Ławka Tonuki może być wykonana z dowolnego drewna, co pozwala na umieszczenie jej zarówno we wnętrzach jak i na zewnątrz w zależności od użytego materiału.” – opowiada Katarzyna Dzięcioł – „My w projekcie wykorzystaliśmy niechciane drewno ze starych drzew owocowych, niezbyt lubiane przez stolarzy i rzadko stosowane do produkcji mebli. Dla nas stało się prawdziwą inspiracją, a piękno drewna czereśniowego dopełniło projekt.” – dodaje.

Ławka Tonuki projektu Katarzyny Dzięcioł

Ławka była prezentowana w Mediolanie podczas Salone Satellite Salone del Mobile oraz na Stockholm Furniture Fair gdzie mogliśmy ją oglądać w sekcji Design Studios dzięki zaproszeniu Instytutu Polskiego w Sztokholmie.

Projektantka Katarzyna Dzięcioł

Katarzyna Dzięcioł, ukończyła architekturę na Politechnice Wrocławskiej, projektuje meble i przedmioty codziennego użytku oraz wnętrza prywatne i komercyjne. W 2012 roku założyła studio projektowe Karbonado, a rok 2018 przyniósł jej nagrodę ADesign za projekt mobilnej toaletki Tolumi.

Zobacz również: Krzesło Antropo – mebel z recyklingu | Markieteria słomiana, czyli dzieła sztuki od Atelier Maison

Udostępnij ten artykuł
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter