Lazy House – dom na wzgórzu

Petr Janda i jego studio petrjanda/brainwork zaprojektowali ultranowoczesny dom na wzgórzu ponad czeskim Zlinem. Przed Tobą projekt Lazy House.

Lazy House – koncepcja

Koncepcja Lazy House opiera się o przenikanie i połączenie różnych przestrzeni i brył. Trójstronna relacja dom-ogród-miasto definiuje budynek na tle szerszego kontekstu urbanistycznego i przyrodniczego. Otwarta wewnętrzna część wspólna domu rozszerza się poza jego granice. Przeszklone ściany łączą ściśle ze sobą otoczenie i wnętrze domu, pozwalając im się wzajemnie przenikać. Zastosowane materiały sprawiają, że budowla wtapia się w otoczenie i znika wśród okalających Lazy House roślin.

Projektu domu Lazy House
Projekt Lazy House

Kontekst urbanistyczny

Na pierwszy rzut oka nowy dom leży poza kontekstem urbanistycznym pobliskiego Zlina. Jednak to tylko pozory. Działka położona jest wysoko na zboczu, z szerokim widokiem na dolinę Zlin od strony północnej i lasem otaczającym teren po przeciwnej stronie. Poniżej rozciągają się przedmieścia miasta zabudowane domkami jednorodzinnymi z ogrodami, które płynnie przechodzą w teren, na którym powstał nowy dom. Takie położenie przywodzi na myśl śródziemnomorskie wille na zboczach na brzegiem albo rezydencje na wzgórzach otaczających Los Angeles.

Lazy House - dom na wzgórzu - projekt Petr Janda - foto BoysPlayNice
Projekt pracowni petrjanda/brainwork

Projekt architektoniczny

Dom zaprojektowano na planie kwadratu. Zewnętrzna część budynku dostosowuje się do układu urbanistycznego sąsiednich domów, wnętrze natomiast otwiera się w kierunku doliny. Dolna kondygnacja zagłębiona jest w zboczu, natomiast górna, przeznaczona na część mieszkalną, oferuje wspaniałe widoki.

Budynek zwieńczony jest dachem z trawnikiem, na którym znajduje się całkowicie przeszklone studio. Przeszklenia w głównej części mieszkalnej sprawiają, że dom staje się przezroczysty – z tylnego ogrodu można przez niego podziwiać panoramę miasta. Boczne, zasłonięte części ścian pozwalają na zachowanie prywatności i izolację od sąsiadów. Przestrzeń mieszkalna jest łatwa do aranżacji. 

Elewacja domu Lazy House
Budynek zaprojektowano na planie kwadratu

Oprócz części rodzinnej znajdują się w niej pokoje dla gości, do których prowadzą oddzielne wejścia. Budynek jest doskonale wkomponowany w otoczenie. Na podstawie z cortenu znajduje się piętro, którego lustrzane szyby odbijają i powielają obraz nieba i doliny. Zielony dach płynnie łączy się optycznie z miastem-ogrodem Zlinem, a ogrodzenie, basen z grotą, piwniczka na wino, wtapiają się doskonale w zbocze wzgórza.

Rozkład wnętrz

Do domu można się dostać przez bramę wjazdową, za którą znajduje się garaż i przedsionek, prowadzący do części mieszkalnej i, oddzielnym wejściem, do strefy dla gości. Przestrzeń dzieli się na kilka stref. W centrum położona jest część wspólna, zawierająca kuchnię, jadalnię i główny salon. Wokół tego rdzenia znajdują się pomieszczenia prywatne rodziców i dzieci.

We wnętrzu dominują naturalne materiały

Przeszklenia otwierają widok na linii północ-południe, natomiast kierunek wschód-zachód pozostaje zasłoniętą przed sąsiadami strefą prywatną. Strefa rodziców składa się z sypialni z łazienką i garderobą. Dzieci mają do swojej dyspozycji dwa pokoje z łazienką i toaletą pomiędzy nimi. W przeszklonym gabinecie znajduje się kolekcja książek. Łączy się on z częścią dzienną i tarasem przez przeszklony ogród zimowy. Wnętrze uzupełnia kuchnia wraz ze spiżarnią.

Przeźroczyste schody we wnętrzu Lazy House
Schody prowadzące na piętro

W centrum dolnej kondygnacji znajduje się dwustanowiskowy garaż. Po zachodniej stronie mieści się strefa dla gości. Składa się na nią otwarty apartament z kuchnią i jadalnią oraz sypialnia z własną łazienką, toaletą i garderobą. Dodatkową atrakcję stanowi własny taras z wydzielonym ogródkiem.

Struktura i materiały

Konstrukcja domu oparta jest na żelbetonowej podstawie ocieplonej wysokowydajną izolacją termiczną. Bryła górnego piętra posiada w pełni przeszklone fasady z metalizowanymi, potrójnymi szybami. Na osi wschód-zachód fasady pokrywa membrana ze stali nierdzewnej. Dolną kondygnację, wraz z bramą wjazdową pokrywa rdzawy corten. Metalowa, surowa przestrzeń zewnętrzna kontrastuje z wykończonym drewnem wnętrzem, w którym dominują fornirowe okładziny z wiązu. Podłogi natomiast wyłożone są drewnem Iroko.

Dom na wzgórzu projektu studio Petr Janda
Lazy House projektu petrjanda/brainwork

Sztuczne oświetlenie zostało zaprojektowane tak, aby płynnie łączyć się ze światłem naturalnym i podkreślać faktury materiałów wykończeniowych. Bezbarwne światło bezpośrednie współgra z kolorowym, rzucanym przez dwubarwne filtry dyfuzyjne w lampach. Układy fornirowych elementów i klepek podłogowych harmonizują z elementami wykończeniowymi – zasłonami, draperiami i ekranami gwarantującymi prywatność.

Ogród i część zewnętrzna

Ogród został zaprojektowany jako zielony, gładki dywan. Dominuje w nim grota z basenem, z której roztacza się widok na dolinę. Basen umieszczono powyżej domu. Dzięki temu pływając w nim i patrząc na zielony dach budynku, można odnieść wrażenie zespolenia miasta z nieruchomością. Tworząca zakrzywioną formę grota zbudowana jest ze stopniowo nachodzących na siebie, masywnych desek modrzewiowych osadzonych na betonowej skorupie zatopionej we wzgórzu.

Basen przy domu w projekcie studia Petr Janda
Przydomowy basen zbudowano powyżej domu

Sam basen zbudowano ze stali nierdzewnej z przelewem krawędziowym z rynną. Pokrywa zbiornika ukryta jest pod ławką wykonaną z prętów ze stali nierdzewnej. Piwnica na wino powstała z oryginalnego, murowanego pomieszczenia, które zaadaptowano do nowych potrzeb. Wewnątrz umieszczono stalowe, woskowane półki na butelki. Dach piwnicy pokrywa mech irlandzki, natomiast liczne trawy i bambusy pozwalają odizolować się od otoczenia.

Przydomowa piwniczka na wino
Przydomowa piwniczka na wino

Projekt techniczny

Dom został zaprojektowany tak, aby połączyć walory architektoniczne i urbanistyczne z nowoczesną techniką energooszczędnością. Cały budynek posiada kontrolowaną wentylację z rekuperacją. Połączoną ją z ogrzewaniem podłogowym podłączonym do pompy ciepła z dwoma odwiertami ziemnymi umieszczonymi pod płytą fundamentową domu i rewersem wykorzystywanym do chłodzenia w lecie. Kombinowana dystrybucja z własną regulacją ogrzewa ściany łazienki z wieszakami na ręczniki oraz stalowe słupki w ogrodzie wewnętrznym.

Widok z przydomowego basenu na dolinę
Piękny widok na okolicę

Zewnętrzny wlot klimatyzacji doprowadzony jest do przestrzeni obok piwnicy na głębokości nie zamarzającej, co umożliwia uzdatnianie temperatury powietrza jeszcze przed właściwą rekuperacją. Rozprowadzenia wentylacji są prowadzone z maszynowni pod stropem garażu i w konstrukcji podłogi. Recyrkulacja działa poprzez wloty w sufitach łazienek i szczeliny pomiędzy sufitem a panelami fornirowymi.

Przeszklone studio dachowe może być zacienione za pomocą żaluzji ekranowych i chłodzone lokalnie przez agregat ukryty w schodach na taras. Filtracją basenu znajduje się wewnątrz domu i wykorzystuje swobodny przepływ wody z rynien i jej późniejsze pompowanie zwrotne. Ogród nawadniany jest przez wody gruntowe z powierzchni oraz ze studni i zbiornika ukrytego w przestrzeni nad grotą. Zabezpieczający cały teren aktywny piorunochron znajduje się na zewnątrz domu.


Projekt: Petr Janda | petrjanda.com
Zdjęcia: BoysPlayNice | boysplaynice.com

Zobacz również: DAC House – dom na zboczach Sao Paulo | Nowy dom w starym sadzie projektu kaa-studio

Lazy House - dom na wzgórzu - projekt Petr Janda
Lustrzana ściana w domu projektu Petr Janda
Przydomowa piwniczka na wino w projekcie Lazy House
Lustrzana elewacja domu Lazy House
Zabudowa meblowa we wnętrzu Lazy House
Wykończenie domu z naturalnych materiałó∑
Przestronna kuchnia we wnętrzach Lazy House
Przestronny salon we wnętrzach Lazy House
Przestronna sypialnia z dużym łóżkiem
Wanna wolnostojąca w łazience w domu Lazy House
Udostępnij ten artykuł
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter